Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Było świątecznie, smacznie i tradycyjnie. Za nami Jarmark Wielkanocny w Borowej

Wielkanocne potrawy przygotowane według tradycyjnych przepisów, smakowite ciasta oraz wyroby rękodzielnicze, które przystroją świąteczne stoły i koszyczki. To wszystko można było znaleźć na Jarmarku Wielkanocnym, który jak co roku odbywał się w Borowej.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

-To już jest kolejna edycja takiego kiermaszu wielkanocnego w Borowej. Chciałem namówić wójta Borowej, żeby przenieść to do Mielca – nie dał się namówić, bo uważa, że skoro tutaj były pierwsze kiermasze, więc tutaj one muszą zostać. Jako starosta powiatu mieleckiego jestem patronem honorowym tej imprezy, bardzo fajna impreza i myślę, że potrzebna - mówił Stanisław Lonczak, starosta mielecki. 

Potwierdza to obecność mieszkańców, którzy pojawili się na Jarmarku Wielkanocnym. Nie brakowało także świątecznych przysmaków i smakołyków, które znalazły się na stołach. 

-Przygotowałyśmy babki wielkanocne, babeczki, koszyk ze święconką, są różnego rodzaju ciasta, sałatki wiosenne, wielkanocne, świąteczne, które bardzo polecam. Są przystaweczki w kolorze wiosennym. Oprócz tego mamy świetne wędliny. Mamy wspaniałe i słodkości i na ostro i nawet na gorąco - opowiadała Bernadetta Biesiadecka z Koła Gospodyń Wiejskich w Glinach Wielkich.

-Przygotowaliśmy potrawy tradycyjne, takie, jakie robimy u nas na świąteczny stół: mięska, jajeczka, schabiki, paszteciki, babeczki, serowce, chrzan. Wszystko, co u nas się stawia - dodawała Lidia Smoleń, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Glinach Małych.

-Tradycyjne nasze, polskie potrawy wielkanocne, czyli typowo: mazurek, babki, oczywiście nie mogło zabraknąć też naszych jajek -  wyjaśniała Karolina Gazda z Koła Gospodyń Wiejskich w Orłowie. 

Wielkanoc to nie tylko smakowite jedzenie, to również świąteczne ozdoby i dekoracje, dlatego na Jarmarku Wielkanocnym w Borowej nie mogło zabraknąć twórców rękodzieła. Znakiem charakterystycznym jest oczywiście Palma Wielkanocna. 

-Robię pierwsze kwiatki, potem trawę, którą mamy tutaj. Wszystkie zboża zbieramy w lecie, jeszcze przed ich dojrzewaniem, żeby te palmy się nie sypały, żeby były takie świeże. Potem malujemy farbą. Kwiatki staram się dopasowywać do tych palm. I przede wszystkim musi być żywe jeszcze, jak to mówią sztuczna palma, kwiatki, ale ziele żeby było żywe, tu jest bukszpan -tłumaczyła Maria Rapałow, twórczyni rękodzieła z Dębna koło Leżajska. 

Dodajmy, że Jarmark Wielkanocny odbywał się w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowej. Tegoroczne wydarzenie odbyło się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. W wydarzeniu udział wzięły koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z gminy Borowa, powiatu mieleckiego oraz indywidualni wystawcy. W trakcie imprezy rozstrzygnięty został wielkanocny konkurs kulinarny. Wygrał mazurek przygotowany przez Stowarzyszenie Kobiet z Czermina "Gracja". 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test