Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Władysław Kosiniak-Kamysz na obchodach 151. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej wziął udział w obchodach urodzin trzykrotnego premiera Wincentego Witosa, które przypadają na 21 stycznia. Na obchodach 151. rocznicy pojawił się Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, lokalni samorządowcy i delegacje szkół im. Wincentego Witosa.

To jest zawsze moment kiedy wspomnienie naszego bohatera, premiera naszej wolności, Ojca naszej Niepodległości jest momentem refleksji nad jego życiem, działalnością, jesteśmy jego spadkobiercami, jesteśmy tymi pokoleniami, które przeniosły i zaniosły myśl Wincentego Witosa do współczesnej Polski, obroniły te wartości, nadały im nowy wymiar. To spotkanie jest też zawsze dobrym momentem aby porozmawiać jakie jest dzisiaj miejsce Polski - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier podczas swojego wystąpienia nawiązał do obecnej sytuacji militarnej Europy i świata.

Nasz rząd przeznacza najwięcej na zbrojenia w historii Polski, 5 proc. PKB, najwięcej ze wszystkich państw NATO, dlatego dzisiaj polska armia jest trzecią co do wielkości po Stanach Zjednoczonych i Turcji, dlatego dokonujemy zakupów u naszego strategicznego partnera jakim są Stany Zjednoczone, bez nich też nie było by  odrodzenia do wolności, bez postulatu prezydenta Wilsona nie było by powrotu do wolności i niepodległości, bez tego wezwania nie było by tego. To jest nasz strategiczny sojusz, który trzeba umacniać, szczególnie w przeddzień zaprzysiężenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Polska z otwartością podchodzi, z wiarą w dobre relacje, mamy to co jest gwarantem naszej siły, czyli wzajemny, wielowiekowe, wieloetapowe, już można powiedzieć, dzisiaj najlepsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi, będziemy je umacniać. Polska powinna być transatlantykiem, musi łączyć Europę ze Stanami Zjednoczonymi - podkreślał Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz nawoływał aby nie zapominać o małych i średnich przedsiębiorstwach, które są siłą napędową gospodarki krajowej.

Ta współpraca jest nam po prostu potrzebna, te wydatki, ta inwestycja w infrastrukturę, w gospodarkę. To co jest gwarantem bezpieczeństwa oprócz siły armii, siły sojuszy, siły społeczeństwa. To są inwestycje w gospodarkę, to jest uszanowanie ziemi, to jest ukochanie ziemi, tej która rodzi i żywi, to jest zagospodarowanie ziemi, to jest jej nie odrzucenie tylko jej użyźnienie, to jest inwestycja w małe i średnie przedsiębiorstwa, one są gwarantem rozwoju, bez rozwoju nie ma pieniędzy na bezpieczeństwo - dodał wicepremier Kosiniak-Kamysz.

W kolejnych częściach obchodów zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, zostały złożone kwiaty i znicze na grobie ówczesnego premiera a następnie zapalono znicz pamięci przed domem Wincentego Witosa. Kulminacyjnym momentem uroczystości był koncert Orkiestry Wojska Polskiego w Centrum Kultury Wsi Polskiej.


 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test