Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Prelekcja Piotra Gawryszczaka „ O represjach wobec księży w okresie stanu wojennego”

W sobotę 14 grudnia, w budynku Auxilium w Mielcu odbyło się spotkanie organizowane przez Ruch Patriotyczny. Pierwotnie prelegentem miał być Robert Zadura, jednak z powodu choroby nie mógł przyjechać. Jego miejsce zajął Piotr Gawryszczak absolwent historii KUL, doktor nauk humanistycznych oraz wielokrotny radny Rady Miasta w Lublinie, który nawiązując do 13 grudnia 1981 roku, w niezwykle poruszający sposób opowiadał o życiu i działalności prześladowanych w tamtym czasie księży.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Ja przygotowałem taki wykład, powiedzmy kompleksowy taki ujmujący kwestie związane z represjami wobec księży. Ponieważ stan wojenny to nieodłącznie, ze stanem wojennym łączy się tragedia i śmierć cierpienie ks. Jerzego Popiełuszki. On jest takim symbolem tego stanu wojennego i symbolem tej tragedii, która się wtedy wydarzyła. - mówi Piotr Gawryszczak.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą w intencji ofiar stanu wojennego oraz wszystkich, którzy oddali życie za wiarę i ojczyznę. Historyk przypomniał o niezwykłej postawie duchownych jak ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Serafin Kaszuba, ks. Fedorowicz czy ks. Bukowiński, którzy nieśli otuchę społeczeństwu w okresie stanu wojennego w Polsce. Zwrócił uwagę na ogromne zasługi Kościoła katolickiego w zachowaniu polskiej tożsamości narodowej i duchowej. Prelegent wspomniał również o ofiarach pacyfikacji Kopalni "Wujek", a także przywołał tragiczny los Grzegorza Przemyka. 

Przygotowałem także informacje o męczennikach XX wieku, o męczennikach Polski XX wieku, ponieważ tak naprawdę to, że przetrwaliśmy przez lata i zaborów i później no to także jest zasługą kościoła i księży rzymskokatolickich duchownych, nie tylko rzymskokatolickich, ale duchownych różnych wyznań. - dodaje Piotr Gawryszczak.

Piotr Gawryszczak przedstawił historię prześladowań duchowieństwa przez różne reżimy totalitarne XX wieku – niemiecki nazizm, sowiecki komunizm, a także ukraińską nacjonalistyczną organizację OUN – UPA.

Właśnie to tych męczenników, sprawy kościoła i sprawy Polski, którzy zostali zamordowani przez Niemców, przez Sowietów, ale także chciałem i będę poruszał kwestie związane z męczeństwem dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów OUN UPA, wielu tych księży zginęło przy ołtarzu, w momencie kiedy odprawiali mszę albo zaczynali, albo kończyli odprawiać mszę i zginęli przy ołtarzu. To jest ta ofiara. - zaznacza Piotr Gawryszczak.

Szczególne miejsce w jego prelekcji zajęły wspomnienia o ks. Jerzym Popiełuszce, który stał się symbolem męczeństwa w walce o wolność i sprawiedliwość. Ruch Patriotyczny zorganizował to wydarzenie, aby uczcić pamięć ofiar z okresu stanu wojennego w Polsce, a także, aby przypomnieć młodszym pokoleniom o ich historii. 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test