Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nie żyje Stefan Rysak wieloletni Wójt Gminy Wadowice Górne

Z wielkim smutkiem i żalem informujemy, że w dniu dzisiejszym po ciężkiej chorobie zmarł wieloletni Wójt Gminy Wadowice Górne Stefan Rysak (1950 - 2024).
  • Źródło: GMINA WADOWICE GÓRNE

Wójt Gminy Wadowice Górne 1998-2014, Radny Powiatu Mieleckiego 2018-2024, ludowiec, społecznik, strażak ochotnik.

Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Tarnowie z maturą w 1969 r. W tym samym roku rozpoczął pracę zawodową. Miejsca zatrudnienia i zajmowane stanowiska: Państwowy Ośrodek Maszynowy w Lubaszu (1969-1973, weryfikator części zamiennych i referent ds. zaopatrzenia, służba wojskowa w latach 1970-1972), Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu (1973-1974, mechanik silników wysokoprężnych), Powiatowy Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Mielcu – przekształcony w Spółdzielnię Kółek Rolniczych w Tuszowie Narodowym (1974-1981, kierownik usług warsztatowych w Maliniu), Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Tarnowie (1981-1982, sekretarz GZKiOR w Szczucinie), Urząd Gminny w Szczucinie (1982-1983, inspektor ds. budownictwa), Urząd Gminy Wadowice Górne (1983-1998, kierownik referatu budownictwa i komunikacji). W 1990 r. ukończył Studium Zawodowe Budownictwa Ogólnego w Krakowie, uzyskując uprawnienia do projektowania, nadzoru i kierowania robotami budowlanymi.

Wieloletni Prezes Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wadowicach Górnych.

W wyborach samorządowych w 1998 r. został wybrany na wójta Gminy Wadowice Górne i pełnił tę funkcję także w kadencjach: 2002-2006, 2006-2010 i 2010-2014. W tym czasie znacząco przyczynił się do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego gminy, a zwłaszcza pomyślnej realizacji szeregu inwestycji.

W latach 2015-2016 pracował w Zakładzie Usług Wodnych w Woli Rzędzińskiej na stanowisku zastępcy dyrektora zakładu ds. pozyskiwania funduszy unijnych, a we wrześniu 2016 r. przeszedł na emeryturę. Od młodości aktywnie działał w organizacjach społecznych.

W latach 1969-1982 należał do Związku Młodzieży Wiejskiej w Słupcu i był zastępcą przewodniczącego Zarządu Gminnego ZMW w Szczucinie, a w latach 1978-1984 – radnym Gminnej Rady Narodowej w Szczucinie.

Był członkiem Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie. Udzielał się też w Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Pełnił funkcję prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Wadowicach Górnych i członka Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Mielcu. Był prezesem Ludowego Klubu Sportowego „Piast” w Wadowicach Górnych.

Wyróżniony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem „Pro Memoria”, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem im. Wincentego Witosa, Złotą Koniczynką, Złotym Znakiem Związku ZOSP RP, Medalem im. Bolesława Chomicza, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Złotą Odznaką Ludowych Zespołów Sportowych i Złotą Odznaką Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test