Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

W podziękowaniu za plony - Powiatowo-Gminne Dożynki w Rożniatach

Mieszkańcy powiatu mieleckiego świętowali zebrane w tym roku plony podczas Powiatowo-Gminnych Dożynek w Rożniatach.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Uroczystości dożynkowe tradycyjnie rozpoczęła Polowa Msza Święta, podczas której na ołtarzu zostały złożone dary w postaci chleba i zebranych plonów.

Dla rolników niskie ukłony za ich ciężką pracę i przy okazji również wszystkim żołnierzom, bo to dzień Wojska Polskiego i mam nadzieję, że dzisiaj podziękowanie za plony i wspaniała zabawa - mówi poseł na sejm RP Krystyna Skowrońska.

Ja, jako poseł najjaśniejszej Rzeczpospolitej chciałem się nisko pokłonić przed wszystkimi rolnikami, uściskać ich spracowane dłonie, podziękować za ich piękną pracę, trudną, ważną dla nas wszystkich, bo dzięki nim właśnie - rolnikom mamy włąśnie wysokiej jakości żywność, która jest chwalona nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie - mówi poseł na sejm RP Fryderyk Kapinos.

Wszyscy razem świętujemy ważny dzień dla wszystkich. To jest święto plonów, czyli święto ciężkiej pracy rolników przez cały rok, bo to jest najważniejsze, czyli chleb - mówi poseł na sejm RP Elżbieta Burkiewicz.

Praca rolnika w tej chwili jest bardzo ciężka, oczywiście zmieniła się i jest bardziej zmechanizowana, ale codzienny tryb życia rolnika, wstawanie wcześnie rano o pewnych godzinach, charmonogram całego dnia... nie potrafimy nie raz tej pracy docenić, a ważne jest to, że oni pracują dla nas, że możemy spożywać ten codzienny chleb - mówi Przewodniczący Rady Powiatu Marek Paprocki.

Wszystkich gości śpiewnie przywitał Zespół MELODIA, następnie starości tegorocznych dożynek Marzena i Janusz Bik złożyli chleb na ręce starosty powiatu mieleckiego Kazimierza Gacka oraz wójta gminy Padwi Narodowej Roberta Pluty.

Nieodłączną częścią obrzędów dożynkowych jest prezentacja wieńców. Sołectwa gminy Padew Narodowa oraz pozostałe gminy powiatu mieleckiego przedstawiły swoje wieńce dożynkowe hucznie przy tym śpiewając lokalne przyśpiewki. Na stanowiskach poszczególnych gmin i sołectw można było skosztować lokalnych przysmaków. 

Starosta powiatu mieleckiego Kazimierz Gacek wręczył sierp dożynkowy wójtowi gminy Przecław. To właśnie tam odbędą się przyszłoroczne powiatowe dożynki. Zaś dożynki gminy Padew Narodowa odbędą się w sołectwie Kębów.

Gwiazdą wieczoru był zespół Piękni i Młodzi, a tuż po nim przy zespole California wszyscy bawili się na zabawie tanecznej do późnej nocy w blasku fajerwerków.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test