Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Trzeci dzień 47. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

W niedzielę z Placu Farnego w Rzeszowie wyruszyła 47. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Do maryjnego sanktuarium w Częstochowej pieszo wędruje blisko 600 pielgrzymów, którzy w ciągu 10 dni pokonają blisko 300 km.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W tym roku pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Z Maryją w Kościele”. Najmłodszy uczestnik liczy sobie 1 rok i 10 miesięcy, zaś najstarsza pielgrzymująca ma w tym roku 78 lat. Dzisiejszym przystankiem pielgrzymujących był kościół pw. Św. Augustyna w parafii Jamy znajdującej się w powiecie mieleckim. 

Idzie nam się super, troszkę deszczu troszkę słońca, ale jest dobrze.

Jest przyjemnie, może pogoda trochę nie sprzyja, chociaż czasami to sprzyja.

Dobrze się czuję, w dobrym gronie, w dobrym towarzystwie. Msza, czy różnego typu uroczystości, które się odbywają podnoszą na duchu i dają nam większej wiary i pewności siebie – mówi Zbigniew Sycz, major Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

W pielgrzymce bierze udział również grupa sztafetowa, która pielgrzymuje jeden dzień, następnie autokarem udadzą się na Apel Jasnogórski w Częstochowie. W pielgrzymce sztafetowej w tym roku bierze udział blisko 1200 osób.

Uczucia bardzo przyjemne, miłe, bo to jest spędzenie drogi w drodze. To jest takie fajne, bo nabożeństwa się odbywają już od samego rana są godzinki, potem różaniec, Anioł Pański i jeszcze wiele innych, konferencje… także można dużo skorzystać z tej pielgrzymki i naprawdę dopóki będę miał siły to będę korzystał i będę chodził co roku!

Odczucia są bardzo dobre. Wyruszyłam w niedzielę, także spaliśmy w Czarnej (sędziszowskiej koło Rzeszowa. Spaliśmy z synkiem w szkole, ale poznałam tutaj wspaniałe osoby, wspaniałych ludzi, którzy mi pomagają. Nie miałam ubrań, nie miałam nic to ci ludzie się zaopatrzyli w pampersy, w mleko, we wszystko to co mogli – dają, dzielą się i naprawdę atmosfera jest nieziemska, także chwała Panu za tych ludzi!

Na terenie plebanii odbyła się polowa msza święta, która poświęcona była poległym za naszą ojczyznę. Wcześniej wędrujący zostali ugoszczeni przez mieszkańców, którzy przygotowali syty posiłek.

Pierwszy raz szłam, jako panna jeszcze, więc to było takie fajne poczucie, że mogę iść i pielgrzymować. Teraz to całkiem inaczej przeżywam, bo jednak człowiek w odstępie tych wielu lat to do człowiek atak dociera więcej.

Pielgrzymka na pewno zbliża do Boga, bo człowiek nie myśli o niczym innym. Nie ogląda się ani telewizora, ani nie słucha się radia, mimo że teraz nawet Olimpiada jest to od czasu do czasu coś tam popatrzymy w internet, bo jest taka możliwość, kto wygrał, kto przegrał, a tak to się tym w ogóle nie interesujemy, bo nie ma na to czasu.

Prócz wartości ekonomicznych, czy podziękowania za doznane łaski i prośba o opiekę nad moją rodziną, nad moją ojczyzną… pielgrzymka ma też wartości historyczne, ale też towarzyskie i krajoznawcze – dodaje Zbigniew Sycz, major Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Do pielgrzymki warto jest się przygotować, nie tylko mentalnie, by iść z intencją na Jasną Górę, ale również fizycznie, by nie odczuwać skutków dziesięciu dni pieszej wędrówki.

Obecnie, jak chodzę to zawsze dwa miesiące, miesiąc przed pielgrzymką robię codziennie 10km piechotą, żeby sobie nogi przyzwyczaić i jak przejdę całą trasę ani jednego pryszczyka nie mam, ani mnie nogi nie bolą, także to mimo mojego wieku!

Tegoroczna edycja pielgrzymki jest nadzwyczaj wyjątkowa, bowiem na samym jej początku Magdalena i Konrad postanowili wziąć ślub!

Marzyliśmy o tym, aby wziąć ślub na pielgrzymce i w niedzielę zrobiliśmy to! Było bardzo pięknie, piękniej niż myśleliśmy. Czy jesteśmy szczęśliwi? Jesteśmy szczęśliwi i też ile ludzi jest również szczęśliwych i cieszy się naszym szczęściem to jest naprawdę piękne i jest super po prostu – mówią Magdalena i Konrad.

Pielgrzymi 47. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki wejdą na Jasną Górę, by oddać hołd Matce Boskiej.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test