Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

"Policjanci bez mundurów" - szkolenie psów policyjnych

"Policjanci bez mundurów" - tak o służbowych czworonogach mówią funkcjonariusze. Psy policyjne tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych, poszukują substancji zabronionych. Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zorganizował zajęcia doskonalące dla przewodników psów służbowych komend miejskich i powiatowych z województwa podkarpackiego.
  • Źródło: Policja Podkarpacka
"Policjanci bez mundurów" - szkolenie psów policyjnych

Autor: Policja Podkarpacka

Policyjne psy służbowe są niezastąpione. Mają doskonały węch, umiejętność działania bez względu na pojawiające się bodźce, którymi mogą być m.in. strzały czy obecność tłumu. Są szkolone do zadań specjalnych, bezwzględnie posłuszne swojemu przewodnikowi. To właśnie ta więź, pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem, zbudowana już od początku wspólnej drogi podczas kursu specjalistycznego w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach decyduje, że przewodnik z psem to w policyjnej służbie duet doskonały.

W minionym tygodniu, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zorganizował szkolenie dla przewodników psów służbowych. Wzięli w nim udział funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych naszego garnizonu. Szkolenia przewodników i ich podopiecznych prowadzone są cyklicznie. Poprzez tego typu ćwiczenia doskonali się nabyte umiejętności policyjnych czworonogów oraz utrzymuje ich sprawność fizyczną.

Psy służbowe są powszechnie używane do pracy w Policji we wszystkich krajach świata, szczególnie do patrolowania oraz tropienia. Najbardziej popularny jest owczarek niemiecki. Inne rasy przydatne w służbie policyjnej to rottweilery, sznaucery, owczarki belgijskie, dobermany oraz labradory. Czworonogi są szkolone nie tylko do patrolowania i tropienia ale także do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i łusek, zwłok ludzkich, ratownictwa wodnego oraz do identyfikacji śladów zapachowych ludzi.

W garnizonie podkarpackim obecnie służbę pełni 18 psów. Są to owczarki niemieckie i owczarki belgijskie. Na co dzień pełnią służbę patrolową ale wykorzystywane są również do tropienia śladów ludzkich na miejscach różnych zdarzeń, biorą także udział w zabezpieczaniu imprez masowych.

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie na co dzień współpracuje z innymi służbami wykorzystującymi psy m.in. z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej, Służbą Więzienna, Strażą Ochrony Kolei czy Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami „STORAT”.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test