Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia zespołu muzyki dawnej Hortus Musicus

Zespół Muzyki Dawnej Hortus Musicus obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Koncert jubileuszowy odbył się 30 września w Domu Kultury SCK i zgromadził wielu miłośników muzyki.
  • Źródło: Urząd Miejski w Mielcu

W Sali Kameralnej publiczność mogła wysłuchać muzyki dawnej w wykonaniu trzech pokoleń Hortusa, a o zespole, jego historii, największych osiągnięciach opowiadali: dyrektor Domu Kultury Justyna Pomykała-Berrached, Bartosz Kramarz, kierownik Działu Zespołów Artystycznych DK, a także Tomasz Nowakowski – kierownik zespołu, jego założyciel i współtwórca sukcesów Hortus Musicus.

W koncercie pokoleń uczestniczyły trzy składy Hortus Musicus. Najstarszy skład stanowili muzycy, którzy grali w zespole w latach 2006-14, drugi skład muzykował w latach 2013 – 2020, a trzeci to najmłodsza ekipa, która powstała niedawno, ale już całkiem dobrze radzi sobie w trudnym repertuarze muzyki dawnej.

Wzruszającym momentem był wspólny występ wszystkich składów Hortus Musicus, którym publiczność zgotowała owację. Tomasz Nowakowski miał wielkie powody do satysfakcji, widząc swoich podopiecznych podczas wspólnego muzykowania.

Na koniec zespół przyjął gratulacje, życzenia dalszych sukcesów oraz jubileuszowe upominki od Patrycji Mądry- przedstawicielki Prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego.

Wśród publiczności znalazł się pomysłodawca nazwy zespołu, wieloletni dyrektor SCK, Jacek Tejchma, a także Marek Bąbała, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. MPGK od wielu lat jest głównym mecenasem zespołu Hortus Musicus.

Koncert pokoleń poprowadziła Kalina Rokosz.

Hortus Musicus

Dorobek artystyczny zespołu jest bardzo bogaty. Zespół uczestniczy w festiwalach, koncertach, warsztatach muzycznych. Ma na swoim koncie liczne sukcesy. Niewątpliwie największym z nich jest wielokrotny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu i zdobyte w ciągu 25 lat wyróżnienia i nagrody – złota (2013), srebrne (2002, 2011, 2012, 2017, 2020) i brązowe (2003, 2010, 2011, 2016, 2018, 2019) Harfy Eola. Konsekwencją sukcesów na kaliskim festiwalu są zaproszenia do udziału w koncertach i festiwalach na terenie całej Polski. I tak zespół wielokrotnie uczestniczył w festiwalach muzyki dawnej m.in. w: Bierzwniku, Świeradowie Zdroju, Starachowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Polkowicach, Przemkowie, Żywcu, Dębnie, Tarnowie, Kaliszu, Busku -Zdroju, Warszawie, Jarosławiu i Radomiu, a także niemieckim mieście Lohne. Reprezentował województwo podkarpackie na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze w 2000 roku, występując tam z szeregiem koncertów. Oczywiście Hortus Musicus nie zapomina o rodzimej publiczności, uświetniając swymi koncertami różnorodne imprezy lokalne. Jest laureatem mieleckiej nagrody „Albertus”.

Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie do nagrania „Psalmów Mikołaja Gomółki”, koncerty w rzeszowskim studio radiowym, transmitowane przez program II PR oraz wydanie płyty, na której znalazła się muzyka z trzech okresów działalności zespołu, wykonana między innymi na kopiach instrumentów dawnych.

 


 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test