Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ksiądz Franciszek Hanek nie żyje

W 100. roku życia, w 70. roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Franciszek Hanek. Był najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Emeryturę od 25 lat spędzał w swoim rodzinnym Mielcu w diecezji tarnowskiej.
Ksiądz Franciszek Hanek nie żyje

Źródło: Gość Tarnowski

Ksiądz Franiczek Hanek jeszcze nie tak dawno świętował swoje dwa jubileusze. Cieszył się wyjątkowo dobrym zdrowiem.

Jak wspominał w czasie lipcowych uroczystości jubileuszowych "Nigdy nie było czasu na chorowanie. Czuję się dobrze, bo jestem wśród swoich" - mówił.

Był synem Stanisława i Julii z domu Krużel. Miał liczne rodzeństwo (w tym brata Leona - muzykologa, dyrygenta, profesora i prorektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu). W 1939 roku pracował w zakładach lotniczych WSK Mielec, które podczas wojny przejęli Niemcy. Stamtąd wykradał techniczne plany budowy niemieckich samolotów bombowych Heinkla i przekazywał je jako łącznik dowódcom Armii Krajowej. W tym czasie należał też do oddziału partyzanckiego Jędrusie, gdzie pełnił funkcję łącznika i instruktora broni. Był absolwentem Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Tam także zdał egzaminy maturalne w 1945 roku.

Przez dwa lata studiował psychologię i filozofię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie przeniósł się na teologię do Krakowa. Ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1951 roku w kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu. Po święceniach od 1951 do 1953 roku był wikariuszem w jednej z parafii w Bolesławcu, a później krótko w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu.

Czynnie na poziomie parafii brał udział w tworzeniu się struktur archidiecezji wrocławskiej, powstawaniu nowych parafii i budowy kościołów. W 1953 roku został proboszczem parafii św. Anny w Szewcach. W latach 1956–1971 pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Jana Chrzciciela w Łosiowie, a następnie od 1971 do 1996 roku w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kostomłotach. W 1996 roku przeszedł na emeryturę.

W 2021 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej i patriotycznej, za pracę duszpasterską oraz wspieranie polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.

Ksiądz Franiczek Hanek, jako rezydent posługiwał w parafii św. Mateusza w Mielcu koncelebrując Msze Święte.
Czynnie, niestrudzenie posługiwał również w konfesjonale do końca swojego ziemskiego życia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedziele 12.12, o godz. 14.00 w Bazylice św. Mateusza.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test