Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Advertisement
Reklama

Będzie kierunek lekarski w Akademii Tarnowskiej

Tę informację potwierdził wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki w obecności posłanek ziemi tarnowskiej: Anny Pieczarki, Józefy Szczurek-Żelazko (byłej wiceminister zdrowia), Urszuli Ruseckiej oraz wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza. Informacja ta została podana do publicznej wiadomości na terenie tarnowskiej uczelni.

 - Wniosek Akademii Tarnowskiej o uruchomienie kierunku lekarskiego został pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Zdrowia i w związku z tym, że stało się to pod koniec ubiegłego tygodnia, to w tym tygodniu zapadnie już ostateczna decyzja sygnowana przez pana ministra Czarnka, ministra edukacji i nauki o tym, że Tarnów będzie miał kierunek lekarski - mówi Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.

Na tę decyzję oczekiwano w miejskiej uczelni. Od dłuższego czasu trwały też starania by taki wydział powstał w murach Akademii Tarnowskiej.

 - My do tego procesu przygotowywaliśmy się, niemal dwa lata o tym myśleliśmy. Jak ministerstwo edukacji stworzyło taką możliwość to przystąpiliśmy do przygotowywania wniosku. Od 24 lat prowadzimy kształcenie na kierunkach medycznych, to jest na pielęgniarstwie, później dołączyliśmy fizjoterapię i od 5 lat prowadzimy kształcenie na położnictwie. W tej chwili w rekrutacji na fizjoterapię i pielęgniarstwo jest po kilku kandydatów na jedno miejsce - tłumaczy dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni, retor Akademii Tarnowskiej.

Potrzebę kształcenia lekarzy w małych ośrodkach zauważają też parlamentarzyści ziemi tarnowskiej. 

 - W tej chwili mamy jeden z najniższych wskaźników jeżeli chodzi o ilość lekarzy na 100 tysięcy mieszkańców, chociaż od kilku lat są podejmowane działania, żeby uruchomić dodatkowe działania lekarskie. One z reguły są uruchamiane w dużych miastach, chociażby w Krakowie na Akademii Frycza Modrzewskiego czy w Rzeszowie. Natomiast na pewno dużo chętniej i zdolnej młodzieży, chcącej udzielać pomocy pacjentom jest w mniejszych miejscowościach. Tarnów jest dużym miastem, ma ogromny potencjał i uruchomienie tego wydziału lekarskiego na bazie Akademii Tarnowskiej jest niezwykle ważne, bo lekarze, którzy tutaj zdobędą wykształcenie pozostaną na ziemi tarnowskiej - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP. 

 - Powstanie wydziałów lekarskich w takich małych regionach, małych miastach jak Tarnów jest bardzo istotne. Wiemy, że jeżeli są te wydziały na innych uczelniach w dużych miastach to one są oblegane nie zawsze przez naszych rodaków. Tutaj w tych małych regionach jest szansa, że wyspecjalizują się lekarze i w tych naszych okolicznych szpitalach, gdzie brakuje lekarzy będziemy medycznie chronieni - dodaje Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.

Studia lekarskie będą trwać 6 lat. Dla kandydatów ma zostać przygotowanych 60 miejsc. Rekrutacja na nowy kierunek najprawdopodobniej będzie możliwa od przyszłego roku. 

 - Jesteśmy do tego przygotowani, ale już większość tych dobrych kandydatów wybrała swoje miejsce studiowania, więc myślimy, że może nie będziemy rekrutować teraz, tylko od kolejnego roku. Jeszcze ostatniego zdania dziś nie powiem, bo to trzeba jeszcze uzgodnić z wieloma osobami - wyjaśnia rektor tarnowskiej uczelni.

By stworzyć pracownie przeznaczone do nauki zawodu lekarza na terenie tarnowskiej uczelni ma postać nowy budynek. Podpisano też umowy z wieloma podmiotami leczniczymi. Zajęcia praktyczne mogłyby się też odbywać w obu szpitalach, które znajdują się na terenie miasta. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test