Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wystawa artystyczna Urszuli Wolskiej BATIK już dziś

Od niedzieli 16 lipca aż do 27 sierpnia w Galerii ESCEK w Samordządowym Centrum Kultury w Mielcu będzie można zobaczyć wystawę Urszuli Wolskiej pn. "BATIK".
  • Źródło: Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

Urszula Wolska - artystka plastyk, zajmuje się fotografią, tkaniną, asamblażem, malarstwem i książką artystyczną. Jest właścicielką prywatnego Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie. W 2007 roku otrzymała roczne stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2011 r. honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Artystka prezentowała swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. na: Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z Krosna do Krosna” prezentującym prace w BWA w Krośnie i w galeriach na Słowacji i Węgrzech (2006), Ogólnopolskiej Wystawie Miniatury Tkackiej towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Tkaniny (Łódź 2013), VII Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej (Gdynia 2013), Fifth International Artists Book Exhibition zorganizowanym przez The King St. Stephen Museum na Węgrzech, 8. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Książki „Czas” (2006 – 2008, 9. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Książki „Korespondencja” (2012), dorocznej pokonkursowej wystawie prac twórców regionu świętokrzyskiego, 11. Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki „Homo Quadratus Ostrowiensis” (BWA Ostrowiec 2012, 2021), Dorocznej Wystawie Twórczości Kieleckich Związków Sztuk Plastycznych (BWA Kielce 2008 – 2023).

Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w zasobach Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i The King St. Stephen Museum na Węgrzech.

Swoje fotografie prezentowała podczas ogólnopolskich wystaw pokonkursowych „Świętokrzyskie w obiektywie”, na Ogólnopolskim Przeglądzie Fotograficznym „Ponidzie, konkursie fotografii krajobrazowej „Między niebem, między ziemią”. W latach 2007 – 2012 była kuratorem wędrującej wystawy tkanin ludowych „Kolorowy Kod Kultury”. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej.

W 2012 roku w uzgodnieniu z MKiDN założyła prywatne Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie, gdzie organizowała pokazy, warsztaty i lekcje muzealne. Muzeum w roku 2014 otrzymało wyróżnienie za organizację Europejskich Dni Dziedzictwa. W 2015 roku otrzymała Świętokrzyską Nagrodę Kultury I stopnia za organizację Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” z uwzględnieniem całokształtu działalności.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test