Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Boże Ciało w liturgii Kościoła Katolickiego

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z dziewięciu świąt nakazanych. 11 sierpnia w 1264 roku Papież Urban IV wprowadził to święto jako obowiązujące w całym Kościele Katolickim.

- Do tego święta ustanowione przez Urbana IV przyczyniły się różne cuda eucharystyczne, czyli objawienia, a takim punktem kulminacyjnym to był cud eucharystyczny w mieście Bolsena w środkowej części Włoch. Kapłan, który sprawował Eucharystię nie dowierzał temu, że podczas Mszy Świętej chleb przemienia się w Najświętsze Ciało Pana Jezusa i wino w krew. Nagle z Hostii po konsekracji wypłynęły krople krwi, które spadły na korporał- wyjaśnia ks. Marcin Płaneta, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Świebodzinie. 

Po raz pierwszy w Polsce uroczystość była obchodzona w 1320 roku w diecezji krakowskiej, a 10 lat później już w całym kraju. Święto obchodzimy zawsze w czwartki po uroczystości Trójcy Świętej. 

- W Wielki Czwartek Pan Jezus ustanowił Eucharystię, czyli sam był Kapłanem i Ofiara podczas tego wydarzenia. Była to zapowiedź wydarzenia Wielkiego Piątku, gdzie oddał swoje życie dla zbawienia całej ludzkości, ale to zapowiedź Ofiary Eucharystycznej, która sprawowana jest po dzień dzisiejszy w całym Kościele, nie tylko w katolickim, ale również w Kościele Prawosławnym, a także w kościołach chrześcijańskich- dodaje. 

Podczas Uroczystości głównym punktem jest proc­esja, dzięki której wierni oddają cześć i uwielbienie Panu Bogu obecnemu w Eucharystii. W rozmowie z nami proboszcz parafii wyjaśnił również symbolikę sypania kwiatów. 

- Dziewczynki idą w procesji przed Najświętszym Sakramentem, czyli sypiąc kwiatki robią dywan, żeby to miejsce, gdzie będzie szedł Pan Jezus przez nasze osiedla, wioski, miasta, żeby to miejsce było godne, jakby dodanie większej czci temu wydarzeni, które przeżywamy- zaznacza. 

Procesja do czterech ołtarzy odbywa się w różnych częściach parafii. Mieszkańcy, są podzieleni na poszczególne regiony i angażują się w przygotowania do uroczystości. Ołtarze symbolizują zarówno 4 Ewangelie jak i 4 strony świata, gdzie głoszone jest Słowo Boże. 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test