Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

„Zamordowanym pod czerwonym niebem”. Projekt poświęcony zbrodni katyńskiej

Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Walerii Szalay – Groele w Przecławiu: p. Barbara Sawuła, p. Anna Juwa, p. Stanisław Wilczyński i p. Wojciech Kaszub opracowali projekt edukacyjno-historyczno-patriotyczny poświęcony tematyce zbrodni katyńskiej, „Zamordowanym pod czerwonym niebem”.
„Zamordowanym pod czerwonym niebem”. Projekt poświęcony zbrodni katyńskiej

Autor: fot. UG PRZECŁAW

Pierwszym etapem projektu było zawiązanie Klubu Młodego Historyka i wprowadzenie uczniów w tematykę zbrodni katyńskiej. Podczas pierwszego spotkania uczniowie poznali historię lokalnych miejsc pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz zapoznali się z sylwetkami bohaterów ziemi przecławskiej: mjr Kazimierza Dobrostańskiego, por. Andrzeja Stachowicza oraz asp. PP Ignacego Michny.

Drugą z akcji w ramach projektu było przeprowadzenie szkolnego konkursu na projekt znaczka pocztowego "Katyń 1940". Zainteresowanie młodzieży szkolnej prawdą historyczną o zbrodni katyńskiej i podnoszenie świadomości oraz wiedzy uczniów o tej tragedii zaowocowało licznymi pracami konkursowymi.

13 kwietnia, w rocznicę zbrodni katyńskiej, miały miejsca dwa wydarzenia, na których pojawili się zaproszeni goście z terenu powiatu mieleckiego. Celem spotkania było zachowanie trwałej i żywej pamięci o wszystkich ofiarach zbrodni radzieckiej, którzy nie polegli, lecz zostali bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy. Obchody rozpoczęło uroczyste osłonięcie odrestaurowanej kapliczki Matki Bożej Katyńskiej wraz z nazwiskami trzech lokalnych katyńczyków. Będzie to stałe miejsce pamięci pomordowanych w Katyniu, przy którym wartę honorową pełnili młodzi żołnierze, uczniowie SP Przecław, z Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu.

Kolejnym przedsięwzięciem tego dnia było przeprowadzenie I Powiatowego Konkursu Piosenki „Marsz Piosenko!” pod hasłem „Zamordowanym pod czerwonym niebem”, w celu popularyzowania tradycji śpiewania polskiej piosenki żołnierskiej i wojskowej, ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, a w szczególności: zainteresowanie dziedzictwem kulturowym, pieśnią, tradycją, obyczajami; uświadomienie i rozumienie roli wartości narodowo - patriotycznych w życiu człowieka; włączenie wartości narodowo-patriotycznych do własnej hierarchii.

Podczas obrad jury uczestnicy konkursu, przedstawiciele szkół z powiatu mieleckiego oraz zaproszeni goście mogli skorzystać z poczęstunku w formie żołnierskiej grochówki, którą serwowali młodzi żołnierze z Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. br. Władysława Sikorskiego w Mielcu. Miało to na celu integrację młodzieży i zgromadzonych gości oraz zacieśnienie przyjacielskich relacji, a także stworzyło płaszczyznę do wymiany uwag i doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkania w miłej atmosferze. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 18 wykonawców. Poziom artystyczny występów był wysoki. Jury tego dnia nie miało łatwego zadania. Po długich i burzliwych obradach zostały ogłoszone wyniki, wręczono nagrody a zwycięzca dodatkowo otrzymał statuetkę.

Kolejne działania w ramach projektu to uprzątnięcie miejsca pamięci lokalnych katyńczyków. Młodzież wraz z wolontariuszami Fundacji PZU udała się na lokalny cmentarz i oddała cześć bohaterom ojczyzny. Złożono wieniec i zapalono znicze przy "Dębach pamięci" trzech rodzimych katyńczyków, pomniku "Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem" oraz krzyżu "Tych bez Grobów".

Uwieńczenie projektu stanowił I Memoriał im. Obrońców Ojczyzny projektu "Zamordowanym pod czerwonym niebem". 17 kwietnia na strzelnicy LOK młodzież Szkoły Podstawowej w Przecławiu rywalizowała w konkurencji strzeleckiej i teście wiedzy o rodzimych katyńczykach, por. Andrzeju Stachowiczu, mjr. Kazimierzu Dobrostańskim i asp. PP Ignacym Michnie, którzy zostali zamordowani przez Sowietów.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test