Reklama

KRAJ

Reklama
Prezes PiS: Za rządów Tuska sprawa emerytur była omawiana z kanclerz Niemiec
Prezes PiS: Za rządów Tuska sprawa emerytur była omawiana z kanclerz Niemiec

Warszawa. - W czasie, gdy premierem był Donald Tusk, sprawa emerytur była omawiana z kanclerz Niemiec. Te czasy się skończyły - ani sugestie niemieckie, ani żadne inne nie będą wpływały na problemy, które dotyczą wszystkich Polaków - stwierdził w poniedziałek (11.09) wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

11.09.2023 16:13
"Wiemy, że zawiedliśmy. Nie ma co szukać usprawiedliwienia". Lewandowski po kompromitacji w Albanii
"Wiemy, że zawiedliśmy. Nie ma co szukać usprawiedliwienia". Lewandowski po kompromitacji w Albanii

Tirana, Albania. – Wiemy, że zawiedliśmy, nie ma co szukać usprawiedliwienia. Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy w ciężkiej sytuacji. Bardzo nas to boli – powiedział kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski po porażce w Tiranie z Albanią 0:2 w spotkaniu eliminacji mistrzostw Europy.

11.09.2023 11:31
Psychiatria dzieci i młodzieży na poważnym zakręcie. Na przyjęcie na oddział trzeba czekać nawet ponad dwa lata
Psychiatria dzieci i młodzieży na poważnym zakręcie. Na przyjęcie na oddział trzeba czekać nawet ponad dwa lata

Sytuacja w psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej od lat kuleje. Potwierdzają to dane z całego kraju. W wielu ośrodkach czas oczekiwania na przyjęcie planowe na oddział stacjonarny całodobowy wynosi kilkanaście miesięcy, a w niektórych placówkach przekracza nawet dwa lata. Mimo to przepełnione ośrodki przyjmują pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy, co z jednej strony zaburza planowanie terapii, ale z drugiej – jest niezbędne. Nieco lepiej wygląda to na oddziałach dziennych, gdzie nierzadko czas oczekiwania wynosi ok. 2 tygodni. Komentujący te dane eksperci ostrzegają, że odsuwanie w czasie rozpoczęcia leczenia może mieć poważne skutki. Objawy mogą się nasilać, ale też istnieje ryzyko pojawiania się zachowań samobójczych. Z kolei z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że według stanu z 30 kwietnia br. w Polsce było tylko 543 lekarzy z tytułem specjalisty psychiatrii i młodzieży wykonujących ten zawód.

07.09.2023 17:14
84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej
84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września 1939 roku na zawsze zapisał się na kartach historii Polski, Europy i świata. Tego dnia o 4:40 Trzecia Rzesza zaatakowała nasz kraj, rozpoczynając II wojnę światową – najokrutniejszy i najkrwawszy spośród światowych konfliktów. Pochłonął on kilkadziesiąt milionów ludzkich istnień, a także przyniósł ogromne straty materialne.

01.09.2023 16:02
Koniec z energetykami dla niepełnoletnich. Prezydent Duda podpisał ustawę
Koniec z energetykami dla niepełnoletnich. Prezydent Duda podpisał ustawę

Warszawa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o całkowitym zakazie sprzedaży napojów energetycznych z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku. Nie będzie ich można również sprzedawać na terenie szkół oraz w automatach.

24.08.2023 11:50
ZUS: ważne zmiany w emeryturach pomostowych
ZUS: ważne zmiany w emeryturach pomostowych

Przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. Pozwolą one przejść wcześniej na świadczenie osobom, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r. W czerwcu 2023 r. ZUS wypłacał 40,8 tys. emerytur pomostowych.

19.08.2023 10:30    1
Spada dynamika wzrostu cen w sklepach. Jednak dwucyfrowe podwyżki wciąż drenują portfele Polaków
Spada dynamika wzrostu cen w sklepach. Jednak dwucyfrowe podwyżki wciąż drenują portfele Polaków

Jak pokazuje najnowszy raport, przygotowany na podstawie 70 tys. cen, w lipcu codzienne zakupy rdr. zdrożały średnio o 15,5%, a same art. żywnościowe i napoje bezalkoholowe – o niespełna 15%. To mniejsze zwyżki niż notowane w czerwcu czy maju, ale konsumenci wciąż słono płacą za podstawowe produkty. Widać zatem, że dynamika wzrostu cen spada, ale w sklepach wciąż jest drogo. Na 17 obserwowanych kategorii podrożało aż 16 i to przeważnie dwucyfrowo. Najmocniej znowu poszły w górę ceny warzyw, bo o ponad 32% rdr. Ponadto w czołówce drożyzny widać chemię gospodarczą, dodatki spożywcze, art. dla dzieci i pieczywo. Podwyżki tych kategorii wyniosły od blisko 25% do przeszło 20% rdr. Natomiast najmniej zdrożało mięso, bo o 6,5% rdr. W całym rankingu potaniały tylko tłuszcze, ale za to aż o ponad 20%.

17.08.2023 10:04
Zwłoki 18-latki w mieszkaniu na śląsku. Policja potwierdza zatrzymanie jednej osoby
Zwłoki 18-latki w mieszkaniu na śląsku. Policja potwierdza zatrzymanie jednej osoby

Tarnowskie Góry (woj. śląskie). Policja potwierdza zatrzymanie jednej osoby w związku ze śmiercią kobiety, której zwłoki znaleziono w mieszkaniu w Radzionkowie. Jak poinformował sierż. szt. Dominik Michalik z komendy powiatowej policji w Tarnowskich Górach, ofiarę zidentyfikowano jako 18-letnią mieszkankę Bytomia, a sprawa ma charakter kryminalny i jest prowadzona pod nadzorem prokuratora.

13.08.2023 20:33
Ewakuacja po znalezieniu niewybuchu w Lublinie. Domy musiało opuścić blisko 14 tysięcy osób
Ewakuacja po znalezieniu niewybuchu w Lublinie. Domy musiało opuścić blisko 14 tysięcy osób

Lublin. Odbyła się ewakuacja blisko 14 tysięcy osób, które mieszkają w sąsiedztwie niewybuchu odnalezionego przy ulicy Wrońskiej w Lublinie. W godzinach 7-11 mieszkańcy mieli opuścić swoje mieszkania i udać się na miejsca zbiórki. W akcje ewakuacyjną zaangażowanych było około 200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i policjantów.

11.08.2023 16:58
Uwaga! TVN: Wypadek w cyrku, runęła trybuna z widzami w Stopnicy. „To były sekundy, ludzie krzyczeli”
Uwaga! TVN: Wypadek w cyrku, runęła trybuna z widzami w Stopnicy. „To były sekundy, ludzie krzyczeli”
11.08.2023 16:52
Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych. Odbędą się 15 października
Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych. Odbędą się 15 października

Warszawa. Wybory parlamentarne 2023 odbędą się 15 października tego roku - poinformował prezydent Andrzej Duda. Polacy w wyborach parlamentarnych wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

08.08.2023 21:30
Polacy coraz rzadziej odwiedzają salony samochodowe. Spadki są dwucyfrowe
Polacy coraz rzadziej odwiedzają salony samochodowe. Spadki są dwucyfrowe

Drugi kwartał br. słabo się zakończył dla dealerów samochodowych. Z obserwacji zachowań ponad 460 tys. konsumentów wynika, że o jedną piątą ubyło wizyt w salonach względem ub.r. W przypadku marek premium ruch zmalał najbardziej, bo aż o przeszło 30% rdr. Mniejsze spadki odnotowały marki wolumenowe – o ponad 18%. Eksperci komentujący wyniki wyjaśniają, że klienci marek premium teraz rozglądają się za tańszymi autami. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w ostatnim czasie ceny pojazdów mocno poszły w górę, więc klienci chcą jakoś „ominąć” inflację. I dodają, że pod koniec roku ruch do salonów powinien wrócić, bo Polacy coraz mniej obawiają się inflacji. Konsumenci liczą też na wyprzedaże roczników i dodatkowe rabaty. Do tego firmy będą wymieniać swoje floty, a to też powinno poprawić sytuację.

27.07.2023 15:08
Reklama
Reklama
Wernisaż wystawy rysunków Salvadora Dali Wernisaż wystawy rysunków Salvadora Dali – 17 maja, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie.Wstęp wolny. * * *Salvador Dali, jeden z największych artystów XX wieku, stworzył własny, odmienny świat artystyczny, w którym zderzają się różne stylistyki i ekspresje. Jego prace wypełniają nadrealne postacie, rekwizyty, jakby z pogranicza jawy i snu, będące wytworem fantazji czy halucynacji. Świat na obrazy Dalego jest odrealniony, odizolowany od rzeczywistości. Artysta burzył logiczny porządek rzeczywistości, a pomagały mu w tym różne metody i sposoby pracy. Eksperymentował z własną psychiką. Z premedytacją wchodził w stany halucynogenne. Grafika posłużyła Salvadorowi Dali do promocji własnej twórczości. Prace na papierze zamawiały i drukowały znane wydawnictwa i właściciele słynnych pracowni graficznych. Dzięki grafikom grono odbiorców jego prac znacząco się powiększało. Część jego prac graficznych zobaczymy na wystawie w Galerii ESCEK. Składają się na nią grafiki, ceramika i jedna płaskorzeźba. Powstały one w okresie od 1944 do 1983 r. Zgromadzone prace pokazują, jak wyglądały twórcze poszukiwania Dalego, jak czerpał z różnorodnych kierunków artystycznych ubiegłego wieku, jak nadprzeciętne posiadał zdolności ilustratorskie. Część grafik własnoręcznie sygnował, inne tłoczono w limitowanych edycjach z autorskich matryc. Będziemy mieli okazję zobaczyć litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty, które powstały, aby zilustrować ekskluzywne wydania dzieł literatury światowej: Williama Shakespeare’a, Goethego, Cervantesa, Sandoza, Dantego Alighieri, Hemingwaya. Są i cykle graficzne takie jak: Biblia, Paternoster, Boska Komedia, Surrealistyczne Witraże, Surrealistyczne Kwiaty, Konie Dalego, Karty Tarota, Karty Pokera oraz Hiszpańska Surrealistyczna ceramika. Krytyk sztuki dr Marian Panek tak pisze o pracach graficznych Salvadora Dali: „Oglądając jego grafiki, stajemy przed fenomenem surrealizmu, który w wydaniu Dalego- innowatora rozciąga się na całe minione stulecie, choć u podstaw warsztatu tego artysty leży solidne doświadczenie szkoły klasycznej, zarówno pod względem znajomości historii sztuki, jak i rozmaitości technik plastycznych”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 Wernisaż wystawy rysunków Salvadora Dali
Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku! Festiwal ZEW się budzi, jedno z bardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych roku, w dniach 31 maja - 1 czerwca 2024 r. powraca do malowniczych Bieszczad, zapowiadając niezapomnianą podróż przez świat muzyki alternatywnej i niezwykłych przygód. W tym roku, na scenie festiwalowej zagości wyjątkowy headliner – legendarny hiszpański zespół punkrockowy Boikot, który po raz pierwszy zawita do Polski, a także: Armia, The Analogs, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz aż 10 debiutujących kapel.ZEW się budzi: Miejsce, gdzie młode talenty spotykają się z legendamiWśród gwiazd festiwalu znajdzie się Boikot, hiszpańska legenda punk rocka, której występ na ZEW się budzi będzie nie tylko pierwszą wizytą w Polsce, ale również symbolicznym mostem łączącym pokolenia muzyków. Znany ze swojej energii na scenie i zaangażowanych tekstów, Boikot jest żywym przykładem, jak muzyka może przemawiać do serc i umysłów ludzi na całym świecie, niosąc ze sobą ducha wolności i buntu.Festiwal nie zapomina jednak o swojej misji promowania nowych talentów. W tym roku, obok Boikotu i innych renomowanych kapel, takich jak Armia, The Analogs, Dr Misio czy Percival, ZEW się budzi daje szansę nowym graczom i zaprasza na scenę laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. Organizatorzy festiwalu głęboko wierzą, że te debiutujące zespoły to nie tylko przyszłość polskiej sceny muzycznej, ale i świeży powiew w muzyce alternatywnej, który może wprowadzić nowe kierunki rozwoju.Założyciele festiwalu, zdecydowani na odejście od tradycyjnego modelu polegającego na angażowaniu ciągle tych samych, uznanych zespołów, odważnie przeciwstawiają się trendom i otwierają scenę dla nowości i innowacji. "Chcemy, aby ZEW się budzi był platformą, która rzeczywiście wpłynie na przyszłość polskiej muzyki, dając młodym zespołom szansę, której potrzebują, by zaistnieć i rozwijać się," mówi jeden z organizatorów. Więcej niż FestiwalOprócz niesamowitych koncertów, ZEW się budzi oferuje swoim uczestnikom szeroką gamę atrakcji: od opowieści podróżniczych, przez stylizację w Barberowozie, aż po różnorodne warsztaty i spotkania z artystami. W programie m.in. spotkanie z Januszem „Gonzo” Miką, dyskusje z inspirującymi gośćmi - Andrzejem „Żmijem” Borowskim oraz psycholożką Moniką Patrycją Patkowską - oraz konkurs na Brodacza Festiwalu, a nawet fitness na rockowo.To wszystko sprawia, że ZEW się budzie to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale prawdziwe doświadczenie kulturalne, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.Nie czekaj! Odwiedź stronę festiwalu https://zewsiebudzi.pl, aby dowiedzieć się więcej i dołączyć do tej niezwykłej przygody. Bądź częścią zmiany, wspieraj młode talenty i ciesz się niezapomnianymi wrażeniami. ZEW się budzi – tu, gdzie muzyka łączy się z naturą, a młode talenty spotykają się z legendami.Do zobaczenia w Lesku! Organizatorami Festiwalu są ZEW for men oraz Radio Odzew. Partnerami wydarzenia są Województwo Podkarpackie i Miasto Lesko. __________________________________________________________________________________O Festiwalu ZEW się budziFestiwal ZEW się budzi to unikalne wydarzenie, które co roku gromadzi miłośników muzyki alternatywnej i przygód w sercu malowniczych Bieszczad. Festiwal słynie z epickiego koncertu o świcie – bo kto powiedział, że koncerty nie mogą zacząć się przed śniadaniem?W 2024 roku na Festiwalu wystąpią: Boikot, Armia, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, The Analogs, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz 10 laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. ZEW się budzi to nie tylko koncerty, ale również opowieści z podróży, stylizacja w Barberowozie oraz wiele innych atrakcji, które sprawią, że to spotkanie z muzyką i przyrodą zostanie na długo w sercach uczestników.Bilety dostępne są na stronie: https://zewsiebudzi.pl/bilety-2024/.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.05.2024 Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku!
NAPISZ DO NAS

Wiadomość z Mielec.tv

Reklama
Reklama
Reklama
test