Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Mielec. Biesiada Humanistyczna w Elektryku

28 kwietnia 2022r. w auli ZS im. prof. J. Groszkowskiego odbyła się Biesiada Humanistyczna, zorganizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji oraz 200. rocznicy Romantyzmu Polskiego.
  • Źródło: powiat-mielecki.pl
Mielec. Biesiada Humanistyczna w Elektryku

Źródło: powiat-mielecki.pl

W 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Święto poezji w Elektryku to również coroczna tradycja, która połączona jest z prezentacją twórczości poetów regionalnych. W tym roku uroczystość szkolną swoją obecnością zaszczycili poeci stowarzyszeni w Mieleckiej Grupie Literackiej „Słowo”: Aleksandra Piguła – Prezes MGL „Słowo” oraz Adam Kopacz – poeta, rzeźbiarz i miłośnik kultury regionalnej. Zaproszonych gości powitała dyrektor szkoły Lidia Gereło.

Program Biesiady był niezwykle bogaty. Na początku prowadząca uroczystość Lucyna Maryniak przedstawiła sylwetki zaproszonych gości. Następnie, wybrane wiersze poetów czytali uczniowie ZS: Patryk Kasprzak z kl. 3C oraz Gabriela Oleksiak z kl. 3D. Zaproszeni twórcy również przeczytali kilka swoich utworów, opowiedzieli o swojej pracy, wydanych tomikach wierszy i podzielili się refleksjami na temat swoich inspiracji.

W dalszej części Biesiady rozstrzygnięto II Szkolny Konkurs Intersemiotyczny, w którym oceniano prace uczniów ZS będące artystycznym przełożeniem utworów literackich na język plastyki. W tym roku były to utwory epoki romantyzmu. Jury w składzie: Dyrektor szkoły Lidia Gereło, Wicedyrektor szkoły Elżbieta Bąk, zaproszeni poeci – Aleksandra Piguła i Adam Kopacz, Halina Bednarz – nauczyciel j. polskiego, Alicja Rajchel – bibliotekarz szkolny i uczennica kl. 3d – Zuzanna Stachula, miało za zadanie wybrać 6 najciekawszych prac konkursowych. Po zliczeniu głosów okazało się, że 3 prace zyskały taką samą ilość punktów i zajęły I miejsce ex æquo. Ich autorzy to: Jakub Guła z kl. 2A, Aleksandra Działo z kl. 2M i Bartosz Kilian z kl. 2C. Wszystkie nagrodzone prace były artystyczną interpretacją „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W konkursie przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymali: Kinga Czachor z kl. 4E oraz Kamil Kukla z kl. 3C. Tym razem wyróżniono prace będące plastyczną wizją „Balladyny” J. Słowackiego. Wystawa prac konkursowych towarzyszyła Biesiadzie Humanistycznej w auli szkoły. W kolejnych dniach wybrane prace będzie można oglądać w korytarzu szkoły, na I piętrze.

Po rozstrzygnięciu konkursu, przystąpiono do dalszej części uroczystości, związanej z obchodami Roku Romantyzmu Polskiego. Ballady A. Mickiewicza recytowały uczennice kl. 3D: Klaudia Gakan i Wiktoria Trela. Recytacji towarzyszyły piosenki, które wykonała Patrycja Rzeźnik - również uczennica kl. 3D.

Kolejnym punktem w programie Biesiady Humanistycznej był Quiz o Adamie Mickiewiczu, w którym brało udział 8 drużyn, reprezentujących klasy drugie i trzecie technikum. Quiz został poprzedzony krótkim filmem o biografii i twórczości poety, składał się z trzech części, a drużyny dzielnie zmagały się z konkursowymi pytaniami.

Najlepiej poradziła sobie klasa 3A, która zajęła I miejsce w konkursowych zmaganiach! Kolejno uplasowały się reprezentacje kl. 2F, która zajęła II miejsce i kl. IIC, która zajęła III miejsce. W przerwie zgromadzeni w auli goście i uczniowie mogli zobaczyć prezentację na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina – wybitnego Polaka, muzyka i kompozytora epoki romantyzmu.

Biesiadę Humanistyczną w ZS zorganizowały nauczycielki: Lucyna Maryniak, Halina Bednarz, Anna Bajor, Alicja Rajchel i Dorota Targosz.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test