Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zmarł profesor Feliks Kiryk - wybitny historyk, przyjaciel miasta Mielca

W wieku 88 lat w niedzielę 24 kwietnia 2022 roku zmarł profesor Feliks Kiryk, wybitny historyk mediewista, autor wielu publikacji poświęconych dziejom naszego regionu, w tym także Mielca.

Urodził się 24 IX 1933 r. w Bukowsku, pow. Sanocki, absolwent 11-letniej szkoły ogólnokształcącej w Dębnie Szczecińskim (matura w 1951 r). Studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie ukończył w 1956 r. Po studiach podjął pracę w szkolnictwie jako nauczyciel historii w Liceum Pedagogicznym w Chojnie na Pomorzu Zachodnim (1954/1955), po czym pracował w Instytucie Historii WSP w Krakowie, jako asystent, st. asystent, adiunkt, docent i profesor. W 1977 r. został kierownikiem Zakładu Historii Średniowiecznej, a w 1986 r. kierownikiem Pracowni Biografistyki w Instytucie Historii. W 1981 r. otrzymał tytuł profesora. W latach 1987-1990 powierzono mu stanowisko prorektora, a w latach 1993-1999 piastował funkcję rektora WSP w Krakowie. Od 1996 r. do 1999 r. przewodniczył Konferencji Rektorów Wyższych Szkół Pedagogicznych oraz był członkiem prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół w Polsce.

W latach 1999-2000 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Historii Akademii Pedagogicznej w Krakowie, a ponadto od 1999 r. był kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej AP. Wychował kilkunastu doktorów, a ośmiu z nich doprowadził do habilitacji. Był inicjatorem badań nad Wschodem oraz rzecznikiem zbliżenia nauki polskiej i ukraińskiej. W 1988 r. otrzymał tytuł doktora h.c. Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie oraz w 2001 r. tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Pedagogicznego w Kamieńcu Podolskim.

Od 30 lat wspomagał dydaktycznie WSP, a następnie Uniwersytet w Rzeszowie. Przez szereg lat był opiekunem naukowym Stacji Polskiego Towarzystwa Historycznego w Przemyślu oraz współzałożycielem takiej Stacji w Nowym Sączu. Od 1973 r. jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jest autorem ponad 300 prac naukowych, m.in. Cechowe rzemiosło metalowe w Krakowie. Zarys dziejów do 1939 roku. (1972), Rozwój urbanizacji Małopolski XIII-XV w. Województwo krakowskie i Lokacje miast nadwiślańskich w XIII-XIV stuleciu (1993). Był także przewodniczącym Kolegium redagującego Tom I i II Dziejów narodu i państwa polskiego, wydawanego w wolumenach od 1989 r. Szczególnie dużo wysiłku poświęcił dziejom miast małopolskich, w tym historii Mielca. W 1974 r. opublikował w Roczniku Naukowo-Dydaktycznym WSP artykuł Początki miasta Mielca. Na prośbę Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz władz politycznych i administracyjnych miasta podjął się funkcji redaktora naczelnego monografii Mielec. Dzieje miasta i regionu T.1 (Mielec, 1984), a następnie redaktora naczelnego jej kontynuacji: Mielec. Studia i materiały z dziejów miasta i regionu T.2 (Mielec, 1988) i T.3 (Mielec, 1994). Jest też autorem kilku artykułów w niniejszych książkach.

W czasie Światowego Zjazdu Mielczan – 2000 wygłosił wykład inauguracyjny. Ponadto kierował pracami redakcyjnymi kilkudziesięciu monografii miast i miejscowości, w tym m.in. Rzeszowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Sanoka i Częstochowy. Odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim OOP i Medalem KEN. Za wybitne zasługi w badaniu, opracowaniu i popularyzowaniu historii Mielca otrzymał w 2003 r. z rąk prezydenta miasta Mielca – Janusza Chodorowskiego medal „Przyjaciel Miasta Mielca”. Po przejściu na emeryturę. kontynuował prace badawcze nad historią średniowiecza. Ogółem opublikował blisko 600 prac naukowych.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Powitanie lata w Mielcu Powitanie lata w Mielcu POWITANIE LATA 2025 już 5 lipca! ☀️💦Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają serdecznie na wyjątkowe wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz miejskich atrakcji!📅 5 lipca 2025 r. (sobota)🕑 Godziny: 14:00–19:00📍 Baseny Odkryte w MielcuTo będzie wielka rodzinna impreza pełna wodnych i sportowych emocji – idealna okazja, by radośnie przywitać lato! 🌴Będziecie mogli także spotkać Waszą ulubioną maskotkę - Lwa Edka! 🎉🎈 W programie moc atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych:🦖 STREFY DLA DZIECI:• „Śladami dinozaurów” – zabawa edukacyjna dla najmłodszych• Kolorowe warkoczyki i tatuaże• Animacje i taneczna zabawa – PIANA PARTY!💪 STREFA SPORTOWA:• Wyścigi na wodnym torze przeszkód• Zawody na deskach SUP• Pokazy i aktywności z Extreme Fitness – ZUMBA, konkursy i niespodzianki• Stoiska Policji i Straży Pożarnej – pokaz sprzętu i edukacja przez zabawę🍦 STREFA GASTRONOMICZNA:• Słodka i mroźna niespodzianka od Froneri 🍨Partnerem wydarzenia jest Benefit System.📻 Patronat medialny: Radio Leliwa (relacja na żywo!), Hej Mielec, Korso Mieleckie, W Cieniu Jupiterów, Mielec TV, Akena24Nie może Was zabraknąć!Zabierzcie rodzinę, przyjaciół i dobry humor – widzimy się 5 lipca na Basenach Odkrytych w Mielcu.Przypominamy, że wejście na Baseny Odkryte znajduje się również od ul. Solskiego - tutaj też możecie zaparkować samochód na nowym parkingu! 🌞💧Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.07.2025
Koncertowe Wadowice już po raz piąty Koncertowe Wadowice już po raz piąty Koncertowe Wadowice to format, prezentujący co roku różne gatunki muzyczne, który  dla mieszkańców gminy Wadowice Górne /powiatu Mieleckiego organizujemy  już po raz piąty.Pierwszy z koncertów odbył się 2021r. a dla wadowickiej publiczności wystąpili wykonawcy z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek i z towarzyszeniem muzycznym zespołu Tomasza Filipczaka.W 2022r. wystąpił zespół Czerwone Gitary.W roku 2023 zagrał zespół Bayer Full, natomiast rok 2024r. należał do najlepszego chóru w Polsce czyli Sound'n'Grace. Ich występ poprzedzony został supportem w wykonaniu mieleckiego zespołu Lorum z pełną ekspresji frontmenką Julką Kożuszną.W tym roku wypada V edycja Koncertowych Wadowic, dlatego też postawiliśmy na uznanego i popularnego wykonawcę, a w zasadzie wykonawczynię - Annę Wyszkoni.Każdy koncert Ani to  elegancki i emocjonalny spektakl na najwyższym poziomie muzycznym i wizualnym.  Podczas blisko dwugodzinnej podróży muzycznej usłyszymy najważniejsze i najbardziej znane piosenki, ale nie zabraknie również tych najnowszych pozycji. Wokalistka ma w swoim dorobku imponującą ilość przebojów, nagród i wyróżnień oraz ponad pół miliona sprzedanych płyt. Jej płyty "Pan i Pani" i "Życie jest w Porządku" osiągnęły status podwójnie platynowych. W sumie przez 28 lat działalności Wyszkoni wydała łącznie 13 płyt i wylansowała wiele przebojów.Koncert startuje o godz. 21.00 natomiast po koncercie zapraszamy na dyskotekę, którą poprowadzi DJ YO-YO czyli doskonały wokalista, muzyk i wodzirej w jednej osobie - Krzysztof Jagusiak.Natomiast na przepyszne potrawy kuchni regionalnej i lokalnej zapraszają panie ze Stowarzyszenia "Nasze Wadowice" z Wadowic Górnych oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrniu już wiemy, że nie zabraknie pierogów, potraw z sezonowych warzyw, domowych ciast i gofrów oraz innych frykasów.Zapraszamy do Wadowic Górnych już w sobotę 5 lipca.Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.07.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 27°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test