Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Marcowa sesja sejmiku województwa podkarpackiego pod znakiem pomocy dla Ukrainy

  • Źródło: UMWP
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pomoc dla walczącej Ukrainy – to jeden z głównych tematów marcowej sesji sejmiku. Radni zdecydowali o przyznaniu kolejnej transzy wsparcia finansowego w wysokości 2 mln 650 tys. złotych. Wysłuchali także raportu marszałka z dotychczasowych działań podjętych przez samorząd województwa i podległe mu jednostki na rzecz wsparcia uchodźców i walczących Ukraińców.

Radni podjęli trzy uchwały, które dotyczą pomocy na łączną kwotę 2 mln 650 tys. złotych. To pieniądze z budżetu województwa, które zostaną przeznaczone na działania pomocowe związane z wojną w Ukrainie. W ramach tej puli milion złotych zostanie przeznaczony bezpośrednio na zakup artykułów spożywczych i przemysłowych, środków pierwszej pomocy i sprzętu medycznego, sprzętu prądotwórczego i służącego komunikacji, a także wyposażenia osobistego i innego niezbędnego sprzętu zabezpieczającego podstawowe potrzeby bytowe i medyczne. Wszystkie te rzeczy zostaną skierowane do ukraińskich regionów, m.in. do obwodu lwowskiego, iwano – frankowskiego, odeskiego, zakarpackiego, tarnopolskiego.

Półtora miliona złotych zostanie przeznaczone na pomoc udzielaną Ukraińcom na terenie Polski, na takie działania jak zapewnienie zakwaterowania, wyżywienie, transport, na zakup środków czystości, opiekę zdrowotną i aktywizację zawodową. Wsparcie to będzie również dotyczyło pomocy dla organizacji pozarządowych udzielających pomocy Ukraińcom, którzy zdecydowali się u nas zostać.

150 tys. otrzyma gmina Leżajsk na wydatki związane z kryzysem uchodźczym spowodowanym wojną w Ukrainie. Miesiąc wcześniej, na lutowej sesji, taką pomoc od samorządu województwa na dodatkowe wydatki związane z pomocą dla Ukrainy, otrzymało kilka innych powiatów. Powiat przemyski, lubaczowski, bieszczadzki i jarosławski otrzymały po 100 tys. złotych a samorząd Przemyśla 300 tysięcy złotych.

O potrzebie udzielenia pomocy z budżetu województwa, a także o rozmowach podjętych z Komisją Europejską, aby przeznaczyć z oszczędności z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w wysokości 50 mln złotych mówili m.in. podczas sesji marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz:

W sesji wzięli także udział podkarpaccy parlamentarzyści: Teresa Pamuła, Andrzej Szlachta, Adam Śnieżek oraz Tadeusz Chrzan, którzy mówili o działaniach pomocowych ze strony rządu dla Ukraińców oraz dla tych, którzy im pomagają. Poseł Teresa Pamuła podkreślała, że samorządy, które udzielają wsparcia uchodźcom nie zostaną same, trafi do nich rządowe dofinansowanie.

Powstał specjalny fundusz pomocowy w ramach rządowej specustawy dotyczącej pomocy Ukraińcom, na który składa się wiele instrumentów, z których ta pomoc będzie wypłacana – mówiła poseł Teresa Pamuła.

Podczas sesji obszerny raport na temat działań podejmowanych przez samorząd województwa na rzecz Ukraińców przedstawił marszałek Ortyl. Mówił m.in. o działaniach urzędu marszałkowskiego dotyczących przekazywania darów, koordynacji napływającej pomocy humanitarnej, o zbiórkach pieniędzy i pracy wolontariackiej urzędników. Przedstawił także działania podległych samorządowi jednostek – w tym szczególnie szpitali i stacji pogotowia, ale także instytucji kultury. Omówił również kwestie dotyczące działań  transportowych, w które zaangażowany został tabor regionalnej kolei. Marszałek dziękował także za zaangażowanie wszystkim organizacjom i mieszkańcom Podkarpacia:

Podziękowania mieszkańcom, służbom i organizacjom składali także radni oraz posłowie. Uczynił to również obecny na sesji sejmiku ks. Artur Janiec – dyrektor Caritas Archidiecezji przemyskiej, który przybliżył też działania podejmowane przez caritas już od pierwszych dni wojny na przejściach granicznych, dworcu kolejowym w Przemyślu czy punktach recepcyjnych. Dyrektor Caritas mówił m.in. o transportach darów na Ukrainę, których wartość przekroczyła już 30 milionów złotych, koordynacji transportów ze służbami granicznymi, a także o pomocy od papieża Franciszka i zaangażowaniu dziesiątek wolontariuszy:

Jesteśmy obecni na granicy cały czas. Współpracuje z nami rzesza ludzi i z tego się bardzo cieszymy, że nie brakuje rąk do pracy – mówił ksiądz Janiec.

W dalszej części sesja poświęcona była bieżącym sprawom samorządu województwa. Radni podjęli między innymi uchwały w sprawie zmian budżetowych. Wśród ważnych kwestii finansowych znalazł się zapis o zwiększeniu planu wydatków na bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich o kwotę ponad 16 mln złotych, w  tym na remonty nawierzchni, oznakowanie czy zakup niezbędnych usług.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test