Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jakie będą losy Ośrodka "Tropicana" w Mielcu? Komunikat starostwa

Wnioski po spotkaniu w Urzędzie Miejskim w dniu 5 maja 2025 roku z udziałem mieszkańców i Prezydenta Miasta Mielca w sprawie uciążliwości związanych z funkcjonowaniem obiektu „Tropicana” zlokalizowanego przy ul. Jagodowej w Mielcu.
  • Źródło: POWIAT MIELECKI

Starosta Powiatu Mieleckiego w związku licznymi zgłoszeniami okolicznych mieszkańców w sprawie nadmiernego hałasu powodowanego działalnością Ośrodka „Tropicana” w Mielcu wszczął postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia obowiązku ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko podmiotu organizującego imprezy rozrywkowe na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego „zlokalizowanego przy ul. Jagodowej w Mielcu.

Mieszkańcy skarżą się jednak nie tylko na uciążliwy hałas spowodowany pracą urządzeń nagłaśniających, ale przede wszystkim na liczne zakłócenia porządku publicznego, krzyki i śpiewy uczestników imprez, parkowanie samochodów w miejscach niedozwolonych w sposób ograniczający przejazd drogą miejską, wtargnięcia na prywatne posesje, bójki po zakończeniu imprez, spożywanie alkoholu i innych środków odurzających również przed ich domami, załatwianie potrzeb fizjologicznych  w przypadkowych miejscach, legalności budowli znajdujących się na terenie ośrodka.  

Uwagi, które mieszkańcy przedstawiają były składane do władz miasta, tym niemniej Starosta kierując się interesem mieszkańców powiatu pisemnie zwrócił się o podjęcie działań do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarny, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Starosta zauważa, że w zakresie utrzymania porządku przy obiekcie tzw. Tropicany władze miasta mogą wykorzystać podległą im Straż Miejską.

Sprawa sprzedaży alkoholu, utrzymania porządku to wyłączne kompetencje samorządu miasta, w tym gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Najbardziej dokuczliwe problemy wskazywane przez mieszkańców związane są z alkoholem i możliwie również z innymi używkami. Mieszkańcy składali wnioski do Prezydenta Miasta Mielca, Rady Miasta Mielca w celu cofnięcia koncesji na sprzedaż alkoholu, kontrolę organizatora imprez w związku z powtarzającymi się zakłóceniami porządku publicznego – przedkładając kilkadziesiąt wyroków sądu z art. 51 kodeksu wykroczeń.

Problemy mieszkańców osiedla Rzochów zainicjowały postępowanie wyjaśniające przeprowadzone przez Starostę, który po czynnościach kontrolnych przekazał swoje wnioski do Prezydenta.

Prezydent Miasta Mielca, poinformował Starostę pismem znak: ŚE.604.2.2024.EŻ-8 z dnia 18 października 2024 roku, , że w omawianym przypadku zastosowanie znajdą przepisy art. 156 ust. 1 ustawy POŚ, który stanowi, iż „zabrania się używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnych terenach miast, terenach zabudowanych oraz na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe„ oraz że „w ww. sytuacji nie są potrzebne dodatkowe ograniczenia na podstawie art. 157 p.o.s, czy też pomiary hałasu, wystarczy ww. zakaz aby skorzystać z pomocy policji”, co jest jednoznaczne z sugestią w kierunku Starosty aby nie prowadził pomiarów hałasu.

Ponadto na propozycję Starosty dotyczącą wprowadzenia ograniczeń przez Radę Miejską Prezydent za Radę Miejską oświadczył, że „ Rada Miejska w Mielcu nie zamierza obecnie skorzystać z prerogatywy ustanawiania w drodze uchwały ograniczenia czasowego funkcjonowania instalacji lub korzystania   z urządzeń emitujących hałas na tym obszarze w trybie art. 157 p.o.ś.”

Tym samym skoro władze miasta wyraźnie wskazały brak potrzeby badań hałasu i stwierdziły nielegalność i bezprawność imprez z udziałem urządzeń nagłaśniających to niezrozumiałym jest przekazywanie do Starostwa Powiatowego kolejnych zgłoszeń przez Prezydenta Miasta Mielca w sprawie uciążliwości akustycznych i sugerowanie, aby Starosta Mielecki podejmował działania.

Mieszkańcy wskazują, że liczba uczestników imprez często przekracza 1000 osób, co wskazuje na charakter masowy takich imprez, do których stosuje się ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych. Organizowanie imprezy masowej wymaga uprzedniej zgody Prezydenta po spełnieniu przez organizatora szeregu obowiązków m.in. w zakresie dróg ewakuacyjnych, wyposażenia miejsca imprezy w sprzęt ratowniczy i gaśniczy, spełnieniu wymogów z prawa budowlanego, sanitarnych i ochrony przeciwpożarowej. Organizator jest zobowiązany do wystąpienia minimum 30 dni przed taką imprezą o zgodę do Prezydenta przedkładając niezbędna dokumentację oraz występuje o opinie do Policji, Straży Pożarnej, Zespołu Ratownictwa Medycznego i Inspektora Sanitarnego. Do wyłącznej kompetencji Prezydenta jest weryfikowanie czy impreza nosi charakter masowej. Organizowanie imprez masowych bez zezwolenia jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawieniu wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Starostwo powiatowe szanuje kompetencje i władztwo Prezydenta i Rady Miejskiej starając się nie naruszać samodzielności samorządu gminnego. Wierzymy w zdolność do rozwiązania tego problemu   i jednocześnie staramy się świadczyć pomoc i wsparcie w sposób transparentny dla mieszkańców, przedsiębiorcy i władz miasta.

Pomimo licznych prawnych uwarunkowań, które mogą ograniczyć skuteczność tego działania podjęliśmy postępowanie zmierzające do wydania decyzji o ograniczeniu oddziaływania na środowisko (hałas). Do jej wydania potrzebne są m.in. dowody przekroczenia hałasu, czyli sprawozdanie z pomiarów wykonane przez jednostkę posiadającą akredytację. Sprawozdania z pomiarów przedkładane przez mieszkańców, w tym pomiary wykonane przez mobilną stację pomiarową Urzędu Miejskiego Mielca nie spełniają tych kryteriów. Starosta rozważał wydanie decyzji o dopuszczanym poziomie hałasu w trybie art. 115a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (tj. Dz.U.2024.54 ze zm.). Przepisy dopuszczają wydanie decyzji, kiedy mamy do czynienia z zakładem. Przez zakład w świetle art. 3 pkt 48 ustawy POŚ rozumie się jedną lub kilka instalacji wraz z terenem, do którego prowadzący posiada tytuł prawny oraz znajdującymi się na nim urządzeniami. Starosta Mielecki przeprowadził oględziny terenu gdzie odbywają się imprezy stanowiące uciążliwości akustyczne dla okolicznych mieszkańców. Uzyskano informację od organizatora imprez, że teren wprawdzie jest otwarty od poniedziałku do niedzieli, ale uciążliwe imprezy odbywają się tylko w sezonie letnim, mniej więcej w okresie: początek czerwca – koniec sierpnia, co około 2 tygodnie – w piątek. Należy dodać, że  sprzęt grający nie znajduje się stale na terenie obiektu, gdzie odbywają się dyskoteki, jest natomiast przywożony na około godzinę przed rozpoczęciem dyskoteki i umieszczany na drewnianym podeście/paleta obok sceny, na której gra DJ i są to dwa duże głośniki, które zabierane są z obiektu zaraz po zakończeniu dyskoteki. Mając na względzie zebrany materiał dowodowy stwierdzono, że przywożone tylko na okres trwania imprezy rozrywkowej głośniki nie są trwale związane z podłożem, ich położenie jest czasowe. Można je doraźnie ustawiać, konfigurować i kierować w dowolną stronę, co może zmieniać natężenie dźwięku na obszarze pomiaru. Stąd też nie stanowią instalacji w myśl definicji ustawowej. Mimo to w celu wydania decyzji Starostwo wybrało podmiot uprawniony i dysponujący odpowiednim sprzętem do pomiaru hałasu i przy najbliższych imprezach przeprowadzi stosowne pomiary. Decyzja Starosty nie ma rygoru natychmiastowej wykonalności i przysługują od niej środki zaskarżania, które mogą znacznie wydłużyć a nawet uniemożliwić zastosowanie tej decyzji.

Mając na uwadze powyższe ograniczenia Starosta zwracał się do władz miasta aby zastosować  zapisy art. 157 ust. 1 ustawy POŚ, który stanowi, że rada gminy może, w drodze uchwały, ustanawiać ograniczenia co do czasu funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko. Podjęcie takiej uchwały pozwoliłoby na ustalenie konkretnych zasad funkcjonowania tego typu obiektu i wprowadzenie racjonalnych ograniczeń czasu funkcjonowania instalacji i urządzeń emitujących hałas. Uchwała uwzględniłaby równowagę pomiędzy interesem społecznym, a potrzebami młodzieży i przedsiębiorców, dla których działalność w godzinach nocnych jest istotna z punktu widzenia prowadzenia biznesu. Wprowadzone regulacje nie musiałyby zakazywać prowadzenia działalności, a jedynie ograniczyły funkcjonowanie urządzeń emitujących hałas w godzinach, kiedy oddziaływanie na środowisko i mieszkańców jest najbardziej uciążliwe.

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Kulturalne wakacje w Mielcu Kulturalne wakacje w Mielcu Czerwiec27 czerwcaMĘSKIE KINO, MĘSKI ŚWIAT– 27 czerwca, godz. 18.30, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.Godz. 18:30 – 20 - strefa wystawców - gadżety, nowinki, sprzęt, hol przed salą widowiskową;Godz. 20:00 - losowanie nagród, krótki wykładGodz. 20:30 – film „F1” – adrenalina, rywalizacja, pasja! 13 czerwca – 14 sierpnia Wystawa „…dotyk abstrakcji” – malarstwo Mirosława Szędzioła i Alicji Szędzioł – Galeria ESCEK DK SCK. Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Mirosław Szędzioł jest mielczaninem, magistrem nauk społecznych WSP w Krakowie. Uprawia malarstwo sztalugowe. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych w Galerii Domu Kultury SCK w Mielcu w 1996, 1998, 2002 i 2005 r. W 2023 r. miał wystawę w Domu Kultury w Przecławiu. Alicja Szędzioł w 2020 r. ukończyła studia licencjackie na wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To na studiach zaczęła tworzyć swoje pierwsze abstrakcje, tam otworzyła się na nowe sposoby wyrażania otaczającego świata. Plamy, kreski przybierając różne kształty, są w stanie oddać to, co ulotne. Oddają światło, dźwięk, myśl, emocje. - Świat abstrakcji zawsze jest niedopowiedziany. Pozostawia miejsce i dla artysty i dla widza na interpretację i własną narrację. Abstrakcja bywa prowokująca i zagadkowa. Taka też jest dla mnie moja przygoda w malarstwie. Tajemnicza i nieprzewidywalna – mówi o swojej pasji Alicja Szędzioł. Lipiec Bajkowe wakacje w kinie „Galaktyka” – od poniedziałku do piątku przez cały miesiąc, seanse o godz. 9 i 11.Tel. 17 7875015 (biuro), tel. 17 7875016 (kasa). 2,9, 16, 23, 30 lipcaLetnia Akademia Artystyczna Warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne, teatralne -2, 9, 16, 23, 30 lipca – od godz. 9 do 13 – Dom Kultury SCK Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny.  * * *Zajęcia muzyczne, taneczne, plastyczne, teatralne zamiast nudy? Nasi instruktorzy będą w lipcu czekać co środę na wszystkich, którzy lubią aktywność, kreatywność, albo chcą nauczyć się czegoś nowego. Szczegółowe informacje: tel. 177875014 6, 13, 20, 27 lipcaPilates na trawie – 6, 13, 20, 27 lipca, godz. 9 – park Oborskich, ul. Legionów 73.Organizator – Dom Kultury SCK, Extreme FitnessWstęp wolny. * * *Idealne zajęcia fizyczne? Pilates w urokliwym Parku Oborskich! Właśnie to połączenie proponujemy mielczanom w każdą niedzielę wakacji. Na dodatek zajęcia są bezpłatne, więc z pewnością chętnych nie zabraknie. Pilates poprowadzi profesjonalna instruktorka fitness.  12 lipcaPlenerowe kino nieme z filmami krótkometrażowymi Romana Polańskiego z muzyką na żywo Orkiestry Ludwika Sarskiego – 12 lipca, godz. 21, Park Oborskich, ul. Legionów 73.Organizatorzy: Dom Kultury SCK, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie Kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz na stronie: bilety.kinogalaktyka.pl* * *Mielczanie dobrze znają już Orkiestrę Ludwika Sarskiego, czyli kolektyw artystyczny założony  przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Orkiestra Ludwika Sarskiego rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 2018 roku, artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo do filmów niemych z udziałem m.in. Bustera Keatona, czy Charliego Chaplina. W tym roku muzyka Orkiestry towarzyszyć będzie prezentacji filmowej czterech filmów krótkometrażowych Romana Polańskiego. Kojarzycie „Dwóch ludzi z szafą”? Bez tej słynnej etiudy trudno sobie wyobrazić taki pokaz. To właśnie ten film zwrócił na Polańskiego uwagę i przyniósł mu szereg nagród na festiwalach.  16 lipca„Stwórzmy sobie torbę na zakupy” – technika sitodruku – rodzinne warsztaty manualne – 16 lipca, w godz. od 10 do 13.30, Park Oborskich, ul. Legionów 73. Organizatorzy: Dom Kultury SCK, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”Koszt warsztatów – 35 zł za osobę. * * *Zajęcia plastyczne poprowadzi instruktorka plastyki z Domu Kultury SCK, Małgorzata Zając-Waga, a to oznacza, że o efekty nie trzeba się martwić. Zapisy wyłącznie telefoniczne. Tel. 177874984. Liczba miejsc ograniczona.  18 - 20, 25 - 27 lipcaKino letnie - 18, 19, 20, 25, 26, 27 lipca, od godz. 21.15, Park Oborskich, ul. Legionów 73. Organizator – Kino „Galaktyka” DK SCK.Wstęp wolny. * * *Kino letnie w Parku Oborskich to gratka, której nie można przegapić. Lato, kino, piękne okoliczności przyrody. Czego chcieć więcej? 26 lipcaPiknik w klimacie PRL z koncertem grupy „Byle dalej” – 26 lipca, od godz. 16, Rynek Starego Miasta.Organizator – Dom Kultury SCK, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”..Wstęp wolny. * * *Popołudnie w klimacie PRL, czyli rozrywka, moda, muzyka nawiązująca do tamtego okresu. Niespodzianki szykuje Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” oraz goście… Zagra – oczywiście w klimacie PRL – zespół wokalno-instrumentalny Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia” „Byle dalej”. 31 lipca Mój wymarzony zapach – warsztaty perfumeryjne dla dorosłych – 31 lipca, w godz. od 18 do 19.30, Pałacyk Oborskich, ul. Legionów 73.Organizator – Muzeum Regionalne „Pałacyk Oborskich”.Koszt 18 zł za osobę. Zapisy wyłącznie telefoniczne. Tel. 177874984. Liczba miejsc ograniczona.  SierpieńBajkowe wakacje w kinie „Galaktyka” od poniedziałku do piątku przez cały sierpień – seanse o godz. 9 i 11. Tel. 17 7875015 (biuro), tel. 17 7875016 (kasa). 1-3 i 8-10 sierpniaKino letnie – 1,2,3,8,9,10 sierpnia, godz. 21.15 – Park Oborskich, ul. Legionów 73. Organizator – Kino „Galaktyka” DK SCK.Wstęp wolny. 3 sierpniaPiknik militarny – 3 sierpnia, od godz. 16 do 20, Rynek Starego Miasta. W ramach pikniku odbędzie się koncert z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego „Warszawskie dzieci”.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *W koncercie „Warszawskie dzieci” wystąpią: Mielecka Orkiestra Dęta, Chór Mieszany TŚ „Melodia”, Chór „Pasjonata” działający przy GOK w Padwi Narodowej oraz „Byle dalej” - Zespół Wokalno-Instrumentalny TŚ „Melodia”. Orkiestrą oraz chórami dyrygował będzie Maciej Fijałkowski.  3, 10, 17, 24, 31 sierpniaPILATES NA TRAWIE –3, 10, 17, 24, 31 sierpnia, godz. 9 – park Oborskich, ul. Legionów 73.Organizator – Dom Kultury SCK, Extreme FitnessWstęp wolny. * * *Idealne zajęcia fizyczne? Pilates w urokliwym Parku Oborskich! Właśnie to połączenie proponujemy mielczanom w każdą niedzielę wakacji. Na dodatek zajęcia są bezpłatne, więc z pewnością chętnych nie zabraknie. Pilates poprowadzi profesjonalna instruktorka fitness.  6, 13, 20 sierpniaLetnia Akademia Artystyczna Warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne, teatralne – 6, 13, 20 sierpnia – od godz. 9 do 13 – Dom Kultury SCK.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny.  * * *Dom Kultury SCK przygotował dla młodych mielczan wakacyjne zajęcia artystyczne. Nasi instruktorzy będą czekać co środę (oprócz ostatniej środy w sierpniu) na wszystkich, którzy lubią aktywność, kreatywność, albo po prostu chcą nauczyć się czegoś nowego. Szczegółowe informacje: tel. 177875014. 7, 14, 21, 28 sierpniaKAMERA, DŹWIĘK, AKCJA Warsztaty filmowe dla młodzieży – 7, 14, 21, 28 sierpnia o godz. 10, Dom Kultury SCK. Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Warsztaty poprowadzi Julia Kożuszna, która ukończyła studia z zakresu filmoznawstwa w Cambridge School of Art w Wielkiej Brytanii.Szczegółowe informacje oraz zapisy od 21 lipca pod numerem telefonu: 17 7875013. 10 sierpniaSztukaRYNKI - rodzinne warsztaty plastyczne i koncert muzyki na żywo – 10 sierpnia, w godz. od 17 do 20, Rynek Starego Miasta.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Kolejna, siódma już odsłona „SztukaRYNEK”, czyli rodzinnych warsztatów plastycznych na Rynku Starego Mielca, jak zwykle będzie miała muzyczny „załącznik”. Wystąpi mielecka młodzież w ramach „Młodej sceny”. Pierwsza edycja SztukaRYNEK odbyła się w 2018 roku.  12 sierpnia Wazonik w technice decoupage – rodzinne warsztaty twórcze - 12 sierpnia, w godz. od 10 do 13.30, Pałacyk Oborskich, ul. Legionów 73.Koszt – 15 zł za osobę. Zapisy wyłącznie telefoniczne. Tel. 177874984. Liczba miejsc ograniczona.  16 sierpniaBajkowe kino pod chmurką – film „Paddington” - 16 sierpnia, godz. 20.30, Rynek Starego Miasta. Przed seansem filmowym na dzieci czekają niespodzianki i atrakcje.  17 sierpnia Retro Rowery – piknik rowerowy ze Stowarzyszeniem Trasy Rowerowe Mielec - 17 sierpnia, godz. 16, Rynek Starego Miasta.Organizator – Dom Kultury SCK, Stowarzyszenie Trasy Rowerowe Mielec;Wstęp wolny. 22 sierpniaWernisaż wystawy malarstwa „Harmonia nieuchwytna. Geometria Marcina Lubery – 22 sierpnia, godz. 18, Galeria ESCEK DK SCK. Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Marcin Lubera w 2009 roku ukończył studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w pracowni prof. Henryka Sikory o specjalności małe formy rzeźbiarskie. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i instalacją artystyczną. Głównymi obszarami twórczych zainteresować Lubery są abstrakcja geometryczna, minimalizm, prymitywizm i konceptualizm, a źródłem inspiracji twórczej są według niego człowiek przyroda, literatura i filozofia. Marcin Lubera swoje prace nazywa „Tworami”.Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wystawy indywidualne artysty: OK Ziemowit Kielce, Galeria M, Paradoks Przestrzeni (2024); PDK OIIB Rzeszów, Galeria Integracyjna, Uzewnętrznienie geometrii (2023); Galeria ESCEK, Mielec, Paradoks Przestrzeni (2019).Wystawy zbiorowe: Galeria BOHEMA, Warszawa, Figury i struktury; Greenpoint Insurance Brokerage, Brooklyn, New York - Fine Art Corner, Read Art.; BWA Rzeszów, Horyzont (2023). 30-31 sierpniaESKA Music TourKoncerty z okazji Dni Mielca – 30-31 sierpnia, tereny rekreacyjne MOSiR, ul. Solskiego 1.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.06.2025
Reklama
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test