Wiosenna pogoda sprawia, że wielu kierowców zapomina o obowiązujących ograniczeniach prędkości. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni, policjanci odnotowali większą liczbę kierowców, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h.
Pamiętajmy jednak, że warunki na drogach wciąż są zmienne. Nocami temperatury znacznie się obniżają, a lokalnie nadal mogą występować przymrozki. Również przelotne opady deszczu mogą wpływać na bezpieczeństwo na drodze. Takie warunki wymagają od kierowców ostrożności i dostosowania, nie tylko prędkości, ale i techniki jazdy.
Policjanci apelują również o to, aby zadbać o stan techniczny pojazdów - dopilnujmy, aby szyby w naszym samochodzie były czyste, a w spryskiwaczu znajdowała się dostateczna ilość płynu.
Słoneczna pogoda daje złudne poczucie bezpieczeństwa na drodze. Kierowcom towarzyszy zazwyczaj rozluźnienie, a co za tym idzie, większe rozkojarzenie i spóźniony refleks. Dlatego tak ważne jest również zachowanie bezpiecznego odstępu między pojazdami.
Wczoraj, podczas działań „Prędkość” mieleccy policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy zlekceważyli obowiązujące przepisy nie stosując się do ograniczeń prędkości:
- po godz. 12, w miejscowości Dulcza Wielka policjanci zatrzymali do kontroli drogowej opla. Za kierownicą siedział 57-latek, mężczyzna jechał z prędkością 105 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Przekroczył prędkość o 55 km/h,
- po godz. 13, w miejscowości Zgórsko, kierujący volkswagenem przekroczył dozwoloną prędkość o 55 km/h. W miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, 26-latek jechał z prędkością 105 km/h.
Mundurowi zatrzymali kierującym prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatem, a na ich konta wpłynęły punkty karne.
Przypominamy, że w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym (powyżej 50 km/h), policjant ujawniający takie wykroczenie, w trakcie prowadzonej kontroli drogowej, obligatoryjnie zatrzymuje kierowcy dokument prawa jazdy. Po przesłaniu go do właściwego starosty, zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie za kierownicą bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.