Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Advertisement
Reklama

IV Ogólnopolski Kongres Kominiarzy w Ryglicach

Po raz kolejny w Ryglicach odbył się Ogólnopolski Kongres Kominiarzy. Kilkudziesięciu przedstawicieli tej profesji spotkało się, by poszerzać swoją wiedzę, ale też uświadamiać mieszkańców regionu tarnowskiego w zakresie bezpieczeństwa. Tegoroczny kongres odbył się pod hasłem "Czysta i bezpieczna energia z biopaliw stałych – rola kominów".

 - Dowiemy się wszystko na temat kotłów zgazowujących, kotłów na pelet oraz mówimy o roli kominów, o tym jak często kontrolować, jak często czyścić. Państwowa Straż Pożarna opowiada o czujce tlenku węgla, która zawsze zasygnalizuje niebezpieczeństwo - wyjaśnia Wiesław Zabawa, prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.

 - Strażacy w tym roku mieli bardzo dużo interwencji związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Jak niestety często bywa ludzie nie stosują czujek, dlatego próbujemy dotrzeć do opinii publicznej by uświadomić konieczność, potrzebę zainstalowania tej czujki, bo ona może uratować życie. Taka czujka jest ważna, bo w razie wystąpienia zagrożenia, czyli pojawienia się tlenku węgla w pomieszczeniu występuje alarm na czujce poprzez sygnalizację akustyczną alarmując domowników o stanie zagrożenia i wtedy oni mogą podjąć stosowne działania ewakuując się z pomieszczeń domu i alarmować odpowiednie służby - tłumaczy kpt. Piotr Wrona z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.

 - My kominiarze widzimy, że coraz więcej ludzi montuje kotły zgazowujące i kotły na pelet, dlatego chcemy też uświadamiać mieszkańców oraz wszystkich, którzy dziś przyjechali w tym zakresie - dodaje Wiesław Zabawa. 

W kongresie kominiarzy udział wzięli także samorządowcy.

 - Mamy Ogólnopolski Kongres Kominiarzy, delegacje z każdego województwa przyjeżdża do Ryglic, tu będą kominiarze radzić o różnych swoich sprawach, ale będą również prelekcje na temat nowej ustawy, która obowiązuje od ubiegłego roku, która dała bardzo duże kompetencje korporacji kominiarzy. Również zmieniła się ustawa w zakresie czyszczenia kominów, wentylacji, teraz trzeba kominy czyścić 4 razy do roku, wentylację trzeba przeglądać, trzeba raz do roku zrobić ogólny przegląd, który kosztuje dość dużo, bo to jest 300 złotych. To powoduje, że korporacja kominiarska się rozrasta, kompetencje są większe, ale również jest więcej pracy, co sprawia, że jest duże wyzwanie, aby o tym porozmawiać i żeby mieszkańcy też wiedzieli, jak ta ustawa się zmieniła, jakie mają obowiązki - podkreśla Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.

 - Zawód kominiarza jak doskonale wiemy, jest niezwykle istotny z wielu powodów. W samym procesie inwestycyjnym, budowlanym drożność przewodów kominowych, drożność przewodów wentylacyjnych wymaga sprawdzenia przez fachowca, specjalistę z tego zakresu, ale też późniejsza eksploatacja tego domu wymaga przeglądów. A to szczególnie ważne znaczenie w przypadku odszkodowań, które pojawiają się w związku z różnymi zdarzeniami losowymi. Musimy pamiętać o tym, by te kominy, przewody wentylacyjne były w odpowiednich cyklach przeglądane przez specjalistów - zaznacza Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego. 

 - Dla mnie jest przede wszystkim radością i satysfakcją to, że po raz kolejny kongres odbywa się na terenie powiatu tarnowskiego, w gminie Ryglice, jest bardzo dobra współpraca z cechem kominiarskim. Zawód nieoceniony, bardzo ważny, który zabezpiecza i uświadamia mieszkańców powiatu tarnowskiego o ważnych sprawach związanych z ich bezpieczeństwem. Cieszę się, że możemy po raz kolejny podyskutować też i podziękować wszystkim osobom, które zajmują się kominiarstwem - dodaje Jacek Hudyma, starosta tarnowski.

W czasie wydarzenia dyskutowano o ekologicznych zasadach używania biopaliw stałych, aktualnych przepisach używania kominków na drewno, kominach awaryjnych, ale też o zasobach drzewa w polskich lasach, czy paleniu od góry, mówiono też o tym, ze czysty komin to czysta energia.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test