Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Plastycy z Domu Kultury z nagrodami w Zamościu, Rzeszowie i Lublinie

Czworo utalentowanych plastycznie młodych mielczan zdobyło 5 nagród w trzech konkursach: w Lublinie, Rzeszowie i Zamościu. Najbardziej utytułowaną uczestniczką plastycznych zmagań została Aleksandra Kagan, która zdobyła nagrody w Rzeszowie i Zamościu. Wszyscy nagrodzeni kształcą swoje umiejętności pod okiem Edwarda Kociańskiego na zajęciach plastycznych w Domu Kultury SCK.

294 prace plastyczne nadesłano z 7 województw na XXIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Jury postanowiło przyznać 16 równorzędnych nagród w czterech grupach wiekowych. Dwie z tych nagród padły łupem utalentowanych mielczanek: Małgorzaty Hyjek i Mai Dereń. 

Inspiracją dla nagrodzonego rysunku 16-letniej Małgosi Hyjek był wiersz „Zaułek” Józefa Czechowicza. 12-letnia Maja Dereń jest uczennicą Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 w Mielcu. Maja zdobyła nagrodę rysunkiem inspirowanym wierszem „Zaczarowana dorożka” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

 

Mieleckie wymiary abstrakcji

Pod koniec marca rozstrzygnięto Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Wymiary abstrakcji”, w którym oceniono 271 prac w kilku kategoriach wiekowych. Z nagrodami z Rzeszowa wróciło dwoje mielczan: Aleksandra Kagan i Wiktor Basztura. Reprezentowali Dom Kultury SCK, zostali nagrodzeni w grupie wiekowej od 16 do 21 lat. Konkurs zorganizowało Centrum Młodzieży w Rzeszowie.

 

Nagroda z dziedzictwa

W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w Zamościu pt. „Dziedzictwo UNESCO – Zabytki architektoniczne poza Europą” Aleksandra Kagan zajęła III miejsce. Ola rywalizowała o nagrodę w niezwykle silnej stawce, ponieważ na konkurs organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu wpłynęły 1082 prace z 226 placówek z całego kraju. 

– Te osiągnięcia potwierdzają talent i pracę wykonaną na warsztatach artystycznych w naszej pracowni w Domu Kultury. Bierzemy udział w wielu konkursach dla dzieci i młodzieży na terenie całego kraju, także tych o zasięgu międzynarodowym – opowiada Edward Kociański. – Naszym celem jest udział w konkursach organizowanych zagranicą. Mam nadzieję, że to się uda i będzie to doskonała motywacja dla nich i promocja młodego środowiska artystycznego Mielca – dodaje. – Jestem dumny z ich osiągnięć i mam wielką satysfakcję, że moja praca pomaga im w rozwijaniu talentów i umiejętności. 

– Fantastycznie jeśli młodzi ludzie mogą konfrontować własną twórczość ze swoimi rówieśnikami, a także poddawać się ocenie profesjonalnych komisji artystycznych, które towarzyszom takim konkursom. Niewątpliwie wzmacnia to ich artystyczny charakter i jest doskonała okazją do budowania własnego, niepowtarzalnego stylu. Jeśli podparte jest to odpowiednim warsztatem i osiągnięciami, jak ma to miejsce w przypadku uczestników naszych zajęć, satysfakcja i spełnienie dotyka nie tylko samego twórcy, ale nam jako instytucji kultury daje motywacje do dalszej pracy i ogromną dumę. Dlatego gratuluję wszystkim, którzy tak profesjonalnie reprezentują nas nie tylko w naszym kraju, ale i poza jego granicami – przekazuję Damian Małek, dyrektor SCK. 

 



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test