Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

O historii regionu, sztuce i etnografii w Rocznikach Mieleckich

  • Źródło: SCK Mielec

405 artykułów, 123 autorów, ok. 4 tys. stron tekstu – to statystyka 27. lat wydawania Rocznika Mieleckiego. To regionalna, cykliczna publikacja od 1998 r. wydawana przez Samorządowe Centrum Kultury. Jej redaktorem naczelnym od początku jest Jerzy Skrzypczak – zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu i to on poprowadził spotkanie promocyjne najnowszej edycji rocznika za lata 2021-22. W najnowszym numerze znalazło się 16 artykułów, które wyszły spod pióra 16 autorów. Kilkoro z nich miało okazję krótkiej prezentacji tematów, o których napisali w najnowszym Roczniku. Na spotkaniu promocyjnym wystąpili: Stanisław Wanatowicz, Józef Witek, Arkadiusz Więch, Justyna Uliasz, Mariusz Zięba, Krzysztof Haptaś, Marek Zalotyński. Długa jest też lista tematów poruszonych w najnowszej publikacji, m.in. deportacje mielczan na roboty przymusowe do III Rzeszy, mieleccy uciekinierzy początków I wojny, inwentarz archiwalny Rzochowa i Przecławia, historia harcerzy niepokornych, mieleckie kina.

– Jest wiele rzeczy do napisania i do wyjaśnienia. Założeniem wydawania tego rocznika było poszerzanie wiedzy o regionie z zakresu historii, sztuki, architektury, etnografii… – powiedział pomysłodawca Rocznika, Jerzy Skrzypczak i nawiązał do pierwszego okresu wydawniczego. - W latach 90. trzeba było wszystko mozolnie wyszperać, zajmowało to wiele czasu. Teraz jest o wiele łatwiej, lata świetlne dzielą nas w tym zakresie od początków Rocznika. 

Krzysztof Haptaś, kierownik Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”, z zadowoleniem odnotował fakt, iż Rocznik utrzymuje wysoki poziom merytoryczny doceniany przez inne redakcje podobnych publikacji. – Rocznik Mielecki jest jednym z nielicznych czasopism regularnie ukazujących się na Podkarpaciu – dodał. 

Spotkanie promocyjne Rocznika Mieleckiego 2021-22 odbyło się 2 kwietnia w Pałacyku Oborskich z udziałem publiczności, wśród której znaleźli się: zastępca prezydenta Mielca, Tomasz Leyko i dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Damian Małek. 


 



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test