Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

W powiecie mieleckim trwa kwalifikacja wojskowa

W powiecie mieleckim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 14 marca bieżącego roku. Jej głównym celem jest wprowadzenie obywateli do ewidencji wojskowej oraz określenie ich zdolności do pełnienia służby. W trakcie kwalifikacji przeprowadzane są badania lekarskie, na podstawie których nadawana jest odpowiednia kategoria zdrowotna.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W tym roku do kwalifikacji wojskowej przystępują następujące grupy, jest to rocznik 2006 mężczyźni, następną grupę stanowią mężczyźni, którzy zostali urodzeni w latach 2001 -2005, którzy nie mają przyporządkowanej kategorii zdrowotnej, kolejną grupę stanowią osoby, które w latach 2023 oraz 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, kolejną grupę mamy kobiety urodzone w latach od 1998 do 2006 o kwalifikacjach przydatnych do służby wojskowej oraz te kobiety, które są w trakcie nabywania tych kwalifikacji i tutaj przez kwalifikacje rozumiemy wykonywanie takich zawodów jak zawody medyczne, weterynaryjne lub lotnicze, morskie, specjalności IT czy też psycholodzy, przedostatnią grupę stanowią osoby, które ukończyły 18 rok życia i dobrowolnie zgłosiły się do odbycia kwalifikacji wojskowej, ostatnią grupę stanowią osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat. - mówi Łukasz Sudoł.

W dniu dzisiejszym będziemy się starali przekazać młodym ludziom jeszcze wiedzę jak zostać żołnierzem, w jaki sposób można założyć mundur, w jaki sposób można służyć ojczyźnie i przy okazji zdobyć całkiem dobre kwalifikacje, bo wojsko organizuje w ty momencie szereg kursów, szkoleń dla tych ludzi łącznie, z tym że można u nas zrobić prawo jazdy kat. C z przyczepami, na wózki widłowe, silniki zaburtowe, wszystkie rzeczy generalnie żołnierz może u nas nabyć po to, żeby pracować w Wojsku Polskim i służyć wiernie ojczyźnie. - dodaje Witold Witkowski.

W tym roku do kwalifikacji przystępują różne grupy potencjalnych kandydatów, są to głównie mężczyźni urodzeni w 2006 roku, którzy ukończyli 19 lat. Dla ochotników istnieje możliwość zgłoszenia się do służby wojskowej poprzez portal „Zostań żołnierzem” lub bezpośrednio w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Kwalifikacja wojskowa jest to pierwszy krok dla młodego człowieka w kierunku potencjalnej służby w Wojsku Polskim. Maja szansę wykorzystać możliwość, jaką daje im Wojsko Polskie. Mogą przystąpić do różnego rodzaju czynnej służby wojskowej. Mamy do dyspozycji terytorialną służbę wojskową, mamy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, służbę w aktywnej rezerwie, jest to bardzo duży zakres możliwości, jakie mamy dla potencjalnych naszych kandydatów. Mamy możliwość podczas kwalifikacji zaprezentowania różnych rodzai dobrowolnych rodzai służby wojskowej tak więc w dniu dzisiejszym młodzi ludzie będą mieć przedstawione te wszystkie oferty, które oferuje Wojsko Polskie. Aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego, tak jak sama nazwa mówi, dobrowolne rodzaje służby wojskowej określa się poprzez złożenie wniosku ochotnika. Nie mamy obowiązku służby wojskowej, dlatego odbywa się to poprzez aplikowanie do tej służby. - zaznacza Mariusz Pustułka.

Kwalifikacji wojskowej prowadzonej w Mielcu towarzyszyła obecność starosty powiatu mieleckiego, który podkreślał kluczową rolę obronności kraju i znaczenie odpowiedniego przygotowania obywateli do potencjalnej służby wojskowej.

W tym roku rozpoczynamy kwalifikację wojskową dla uczniów naszych szkół, dla młodych mężczyzn, ale również dla dziewczyn, które specjalizują się, uczą się w zawodach, które będą przydatne w wojsku. Przykładamy do tego bardzo duże znaczenie, bo w świetle tego co się dzieje za naszymi granicami, obronność staje się priorytetem dla nas wszystkich, staje się priorytetem również dla samorządów nie tylko dla samego wojska. Wspierajmy wojsko wszyscy i tu bardzo ważne jest również, aby młode pokolenie kształtowało się we właściwej postawie patriotycznej i aby również wskazywać młodemu pokoleniu właściwe zachowania i docenić ich zaangażowanie w sprawy obronności i patriotyzm, który na każdym etapie życia powinien być cechą mieszkańców naszego powiatu, mieszkańców całej Polski. - podkreśla Kazimierz Gacek.

Prowadzone kwalifikacje mają na celu wyłonić kandydatów o najlepszych predyspozycjach. Natomiast do wstąpienia w wojskowe szeregi wymagane jest obywatelstwo polskie oraz złożenie wniosku, po którym ochotnicy przechodzą badania i procedurę powołania do służby. Ci, którzy uczestniczą w tegorocznej kwalifikacji, przez najbliższe 3 lata będą zwolnieni z ponownych badań.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test