Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Mielec oddał hołd Żołnierzom Wyklętym

1 marca 2025 roku w Mielcu odbyły się wyjątkowe uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenia miały różnorodny charakter – mieszkańcy miasta i okolic wzięli udział w uroczystym złożeniu kwiatów, historycznym rajdzie przez mieleckie lasy oraz w XII edycji Biegu Tropem Wilczym. W ten sposób mielecka społeczność oddała hołd bohaterom, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli o niepodległość Polski.

 

Uroczyste złożenie kwiatów – pamięć o niezłomnych

Obchody rozpoczęły się przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych, gdzie przedstawiciele władz, organizacji patriotycznych oraz mieszkańcy Mielca złożyli wieńce i zapalili znicze. Podczas uroczystości wspomniano m.in. o Wojciechu Lisie „Mścicielu” – jednym z najbardziej zasłużonych partyzantów działających na Podkarpaciu.

W oficjalnych wystąpieniach podkreślano znaczenie pamięci historycznej oraz wartości, które przyświecały walczącym o wolną Polskę.

 

 

Rajd Pamięci – historyczna trasa przez mieleckie lasy

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy udali się na Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który wiódł przez mieleckie lasy na trasie o długości 38 kilometrów. Rowerzyści, motocykliści oraz piesi przemierzali historyczne szlaki, oddając hołd poległym w miejscach, gdzie kiedyś walczyli partyzanci.

Jednym z głównych punktów trasy była Szkółka Leśna w Paterakach – miejsce, w którym zamordowany został jeden z Żołnierzy Wyklętych przez funkcjonariuszy UB. Przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek uczestnicy mieli okazję wysłuchać opowieści historycznych na temat podziemia antykomunistycznego w regionie.

Rajd odbył się pod patronatem Wójta Gminy Mielec Krzysztofa Węgrzyna, a współorganizatorami były m.in.:

  • Miasto Mielec,
  • Nadleśnictwo Mielec,
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciela”,
  • Klub Turystyczno-Krajoznawczy TMZM im. prof. Szafera.

 

Bieg Tropem Wilczym – sport w służbie pamięci

Najbardziej wyczekiwanym punktem obchodów była XII edycja Biegu Tropem Wilczym, który przyciągnął setki uczestników. Symboliczny dystans 1963 metrów, nawiązujący do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka” – stał się wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę.

Start i meta znajdowały się na Górce Cyranowskiej, gdzie przygotowano liczne atrakcje dla uczestników i widzów. Na miejscu swoje stanowiska mieli m.in.:

  • Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu,
  • Grupy Rekonstrukcji Historycznej,
  • Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna w Mielcu,
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Tuszowa Narodowego,
  • Nadleśnictwa Mielec i Tuszyma, które w ramach akcji „Klon dla Niezłomnego” rozdawały sadzonki drzew.

 

Krwiodawcy – współczesne bohaterstwo

Jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących była akcja krwiodawstwa, zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Klub HDK przy WSK „PZL-Mielec”. Od godziny 9:00 na parkingu przy Górce Cyranowskiej działał mobilny punkt poboru krwi, gdzie każdy mógł oddać krew i w ten sposób pomóc potrzebującym.

Żołnierze Wyklęci przelewali krew za wolność ojczyzny, dziś my możemy ofiarować ją dla ratowania życia innych – podkreślali organizatorzy akcji.

 

Podsumowanie – pamięć, historia i wspólnota

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mielcu po raz kolejny pokazały, że pamięć o bohaterach można łączyć z aktywnością fizyczną i integracją społeczną. Rajd, bieg oraz uroczyste złożenie kwiatów były nie tylko symbolicznym hołdem, ale również okazją do edukacji historycznej i budowania wspólnoty lokalnej wokół najważniejszych wartości patriotycznych.

Wydarzenie zgromadziło szerokie grono uczestników – od pasjonatów historii i sportu po całe rodziny, które chciały w nowoczesny sposób uczcić pamięć o niezłomnych bohaterach. Wzrost frekwencji w porównaniu do lat ubiegłych pokazuje, że mielecka społeczność nie zapomina o tych, którzy oddali życie za Polskę.

Już dziś wiadomo, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja Biegu Tropem Wilczym oraz Rajdu Pamięci – wydarzenia, które na stałe wpisały się w kalendarz patriotycznych obchodów Mielca.

 

4o

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚 𝐰 𝐌𝐢𝐞𝐥𝐜𝐮. Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" 𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚 𝐰 𝐌𝐢𝐞𝐥𝐜𝐮. Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" zba Przemysłowo - Handlowa w Rzeszowie we współpracy z mcdesign tworzymy reklamę serdecznie zapraszają do udziału w 𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐞𝐣 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐞𝐣, która odbędzie się już 𝟐𝟐 𝐦𝐚𝐣𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟓𝐫. w Restauracja Manuka przy ul. Rzecznej 8 w Mielcu.Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" stanowi doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń oraz rozmów o wyzwaniach i kierunkach rozwoju gospodarczego regionu W programie m.in.wystąpienia przedstawicieli środowisk gospodarczychprezentacje firmcenna wymiana kontaktów i inspiracji Rejestracja: od godz. 15:30 Rozpoczęcie spotkania: godz. 16:30Patronat Radosław Swół - Prezydent Miasta MielcaStarostwo Powiatowe w Mielcu,Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Rzeszowie Pan Marek OsakPartnerzy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.Grant Thornton Polskamcdesign tworzymy reklamęRestauracja ManukaKinga Grelowska BrandFotoHC Agency Joanna DrabikAnia Jajkiewicz FotografieGościnnie Izba Przemysłowo-Handlowa w TarnowiePatronat medialny gospodarkaPodkarpacka.plHalo RzeszówMielec.tvKorso MieleckieRadio Leliwa𝐑𝐞𝐣𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚𝐜𝐣𝐚: https://iph.rzeszow.pl/aktual.../izbowa-kolacja-biznesowa-4/Termin zgłoszeń: do 16.05.2025r.Zapisz się już dziś - liczba miejsc ograniczona! Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.05.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test