Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Szkoła z Mielca z nagrodą w programie Polska Stolica Recyklingu

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Mielcu zwyciężył w III edycji Programu Polska Stolica Recyklingu i zdobył nagrodę specjalną, czyli 10 tys. złotych. Placówka pokonała 180 instytucji z całej Polski. Rywalizacja opierała się o bezpłatną usługę EKOzwroty, w ramach której można oddawać elektronikę, tekstylia, obuwie, książki i zabawki dla dzieci.
  • Źródło: Fundacja Odzyskaj Środowisko
Szkoła z Mielca z nagrodą w programie Polska Stolica Recyklingu

Autor: Fundacja Odzyskaj Środowisko

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu okazał się bezkonkurencyjny w ramach kategorii tekstylia. Szkolna społeczność nadała poprzez usługę EKOzwrot ponad 14 tysięcy sztuk odzieży. Paczkomatem InPost, można oddawać także niepotrzebne ale nadające się do użytku elektrosprzęty, buty, książki i artykuły dziecięce. 

Poprzez program Polska Stolica Recyklingu chcemy edukować społeczeństwo w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego i pokazać praktyczny wymiar zasad „reuse” i „zero waste. Każdy nadany EKOzwrot to krok w stronę oszczędzania zasobów, takich jak woda czy metale ziem rzadkich. To usługa ze wszech miar potrzebna. Pozwala nam pozbyć się niepotrzebnych ale nadal sprawnych przedmiotów, zawracać je na rynek a przy okazji działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego.” – mówi Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko. 

Każdy, zdatny do ponownego użycia przedmiot podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek. Część oddanych rzeczy zostaje przekazana do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących jako EKOdary. 

EKOlogiczna grywalizacja 

Program Polska Stolica Recyklingu to ogólnopolska grywalizacja miast oraz instytucji. Samorządy walczyły o zaszczytny tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu prowadząc zbiórki elektrycznych śmieci, natomiast instytucje zbierały punkty w oparciu o usługę EKOzwroty. W 3 edycji o nagrody walczyło blisko 80 miast i przeszło 180 szkół, przedszkoli, bibliotek czy uczelni. 

Przedstawiciele mieleckiej placówki odebrali statuetkę i bon na 10 tysięcy złotych podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbywała się w ramach Kongresu Miast i Biznesu w Fabryce Wełny w Pabianicach. 

„Nie było to łatwe zadanie. Wymagało bardzo dużego nakładu pracy ale nasi uczniowie i rodzice bardzo się zaangażowali. Serdecznie dziękujemy.” – mówi Joanna Gładyszewska, dyrektor ZSO w Mielcu. 

***

Patronat honorowy nad programem Polska Stolica Recyklingu oraz Kongresem Miast i Biznesu objęli prezydenci Białej Podlaskiej, Będzina, Bełchatowa, Chełmu, Elbląga, Gdańska, Gniezna, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Leszna, Łodzi, Mielca, Pabianic, Płocka, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Siedlec, Starachowic, Starogardu Gdańskiego, Torunia, Wałbrzycha, Zabrza i Zgierza. 

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. Partnerami strategicznymi  Programu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory.

Partnerami edukacyjnymi są: AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska i Elektryczne Śmieci. 


 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test