Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

MOPS rozpoczął akcję „Otwarte Drzwi” w ramach przeciwdziałania przemocy domowej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu organizuje akcję „Otwarte Drzwi” w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Od 24 do 28 lutego 2025 roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy domowej.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W ramach dyżurów będziemy udzielać kompleksowej informacji jak w konkretnym przypadku można zareagować, z jakiej pomocy mogą osoby doznające przemocy domowej na terenie Gminy Miejskiej Mielec skorzystać, jakie konkretnie działania można podjąć w tym działania formalno – prawne, bo jak wszyscy wiemy mamy w Polsce ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej, mamy rozporządzenie w sprawie procedury „Niebieskiej Karty”, mamy dzisiaj narzędzia prawne do tego, żeby sprawca przemocy domowej poniósł konsekwencje, również konsekwencje karne. Natomiast ofiary przemocy domowej, żeby mogły poprawić własną sytuację, przede wszystkim, żeby mogły przerwać tę przemoc domową, a i również poprawić sytuację własnych dzieci jeżeli w rodzinie są małoletnie dzieci. - mówi Joanna Boryczka – Szęszoł.

Akcja skierowana jest zarówno do osób doświadczających przemocy jak i do świadków oraz tych, którzy chcą zgłosić przypadki przemocy domowej. Ważnym elementem działań jest także wsparcie dla osób stosujących przemoc. Sprawcy mogą skorzystać z indywidualnego poradnictwa i programów edukacyjnych pomagających im radzić sobie z emocjami bez krzywdzenia bliskich. Wydłużone godziny pracy konsultantów pozwolą na dotarcie do osób, które nie mogą skorzystać z pomocy w standardowych godzinach.

Chciałam tu przypomnieć, że zgodnie z najnowszymi zmianami w ustawie o policji, policja może zastosować i to w trybie natychmiastowym środki w postaci wydania nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania sprawcy przemocy domowej, również może wydać środki w postaci zakazu zbliżania się, zakazu kontaktowania się. W związku, z czym w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia policja ma narzędzia do tego, żeby to sprawca musiał opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie, a nie żeby kobieta — osoba doznająca przemocy, ewentualnie też kobieta z dziećmi musiały szukać takiego schronienia. Również pojawiają się wśród zarejestrowanych naszych przypadków, przypadki przemocy również seksualnej i też przemocy seksualnej wobec dzieci. O ile w roku 2022-2023 do najczęstszych form przemocy, z którą myśmy się spotykali w ramach przyjmowanych zgłoszeń były najczęściej przemoc psychiczna i przemoc fizyczna, o tyle w 2024 roku można mówić..., trudno mówić o najczęstszych, bo w zasadzie wszystkie rodzaje przemocy występowały i niebyły odosobnione, a więc i przemoc fizyczna, i psychiczna, i przemoc ekonomiczna, i przemoc seksualna i zaniedbanie. - dodaje Joanna Boryczka – Szęszoł.

Specjaliści MOPS, policja oraz psychologowie i pedagodzy monitorują zgłoszone przypadki i podejmują interwencje dostosowane do sytuacji ofiary. Wsparcie dobierane jest indywidualnie w zależności od potrzeb, wdrażane są działania obserwacyjne, nadzorcze oraz interwencyjne, a współpraca różnych służb pozwala na skuteczne przeciwdziałanie przemocy i zapewnienie bezpieczeństwa poszkodowanym.

Krąg tych specjalistów bywa różny to zależy tego czy w rodzinie np. są dzieci, czy one chodzą do placówek oświatowych, zawsze jest to policjant, zawsze jest to pracownik pomocy społecznej, bywa też, że jest pedagog szkolny, wychowawca z przedszkola czy ze żłobka, czasem pracownik ochrony zdrowia, czasem gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, czasem też kurator w zależności od indywidualnej sytuacji rodziny. W ramach naszych dyżurów będzie dyżurował specjalista ds. przeciwdziałania przemocy domowej, będzie również dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji. Natomiast chcę tu poinformować, korzystając z naszej rozmowy, że w MOPSie również można korzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej, można również korzystać z konsultacji prawnych. Mamy również taką formę pomocy jak asystent rodziny, to jest osoba, która wspiera rodziny przeżywające trudności opiekuńczo – wychowawcze, więc zapraszam wszystkie osoby potrzebujące pomocy po prostu do zgłoszenia się do nas i skorzystania z tej pomocy. - podkreśla Joanna Boryczka – Szęszoł.

Dyżury konsultantów będą odbywać się w siedzibie MOPS przy ul. Łukasiewicza 1c oraz telefonicznie. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test