Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Koncert karnawałowy „Tańce Świata” w wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej

Koncert karnawałowy „Tańce Świata” porwał mielecką publiczność niezwykłym repertuarem i energetycznym wykonaniem. Mielecka Orkiestra Symfoniczna pod batutą charyzmatycznego Piotra Wyzgi zaprezentowała muzyczną podróż przez różne kultury i epoki, dostarczając melomanom niezapomnianych wrażeń.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Geneza tych koncertów stała się ogromna popularność koncertów noworocznych. To były nasze sztandarowe prezentacje i ponieważ wtedy zaczęliśmy w repertuarze umieszczać utwory typowo taneczne i widząc reakcje melomanów, postanowiliśmy zaproponować tego typu wydarzenie i do tej pory ten koncert odbywał się pod nazwą „Słynne tanga i walce”, w tym roku nieco zmieniliśmy konwencje „Tańce Świata”, a konkretnie zderzenie stylizowanych form tanecznych Europy, bo to był Antonin Dvorak, Johannes Brahms i Ameryki, umówmy się łacińskiej i ponieważ mieliśmy tango, prawda, kojarzone z Argentyną, ale też i Danzon meksykańskiego kompozytora Arturo Marqueza. - mówi Piotr Wyzga.

W programie koncertu znalazły się utwory pełne tanecznej ekspresji i emocji, które wymagały od muzyków zarówno precyzji technicznej jak i artystycznej interpretacji. Wybór repertuaru będący wspólną decyzją zespołu stanowił niemałe wyzwanie, ale jednocześnie podkreślił kunszt i zaangażowanie orkiestry.

Myślę, że wszystkie te utwory, może w mniejszym stopniu tanga, ale na pewno utwory Dvoraka na przykład to są bardzo trudne formuły, mimo iż fanie, miło się tego słucha, no to stanowią one rzeczywiście wyzwanie, nie jest to łatwo przygotować, niemniej jednak no orkiestra cały czas notuje rozwój i potencjał tej formacji, jest na tyle duży, że jesteśmy w stanie to zrealizować. Natomiast na pewno jest to nowe doświadczenie, które nas rozwija i z tego punktu widzenia ten koncert właśnie dla poziomu wykonawczego orkiestry jest bardzo przydatny. - dodaje Piotr Wyzga.

Wydarzenie, które odbyło się w mieleckim Domu Kultury, przyciągnęło komplet publiczności. Prowadzący Tomasz Łępa z pasją wprowadzał słuchaczy w świat prezentowanej muzyki. Wspaniała atmosfera i mistrzowskie wykonanie sprawiły, że koncert zakończył się owacją na stojąco, egzekwując podwójny bis.

W tym konkretnym występie chcieliśmy, żeby, jako że jest to finał karnawału, dodatkowo z satysfakcją stwierdzam bardzo udanego karnawału dla naszej orkiestry symfonicznej, chcieliśmy, żeby te utwory były dynamiczne, żeby porwały publiczność, stąd być może ten repertuar na pierwszy rzut oka wydawał się intensywny, no ale sądząc, po reakcji melomanów chyba tego było trzeba. - podkreśla Piotr Wyzga.

Koncert „Tańce Świata”, to nie tylko okazja do czerpania przyjemności, jakie dostarcza muzyka na żywo, ale również potwierdzenie, że Mielecka Orkiestra Symfoniczna potrafi sprostać takim muzycznym wyzwaniom, prezentując wysoki poziom artystyczny.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test