Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Pożar suchej trawy w Podborzu

  • Źródło: OSP Radomyśl Wielki
Pożar suchej trawy w Podborzu

Autor: OSP Radomyśl Wielki

W ostatnich godzinach w regionie odnotowano wzrost liczby pożarów traw, co stanowi poważne wyzwanie dla lokalnych służb ratunkowych. W przypadku pożaru w miejscowości Podborze, strażacy działali sprawnie, podając cztery prądy wody, co umożliwiło szybkie opanowanie sytuacji i ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia. Spaleniu uległo 16 arów pola i zarośli, co podkreśla skalę zagrożenia związanego z pożarami suchych traw. Tego typu zdarzenia często mają miejsce w okresach suchych, kiedy nawet niewielka iskra może spowodować rozległe zniszczenia. Warto podkreślić zaangażowanie i skuteczność czterech zastępów straży pożarnej, które w 70 minut opanowały sytuację. Wzmożone działania prewencyjne oraz edukacja mieszkańców mogą pomóc w zapobieganiu podobnym incydentom w przyszłości.

Wypalanie traw jest poważnym problemem ekologicznym i prawnym w Polsce. Jest to praktyka, która zagraża nie tylko środowisku naturalnemu, ale także życiu ludzi i zwierząt. Wypalanie traw prowadzi do degradacji gleby, niszczy siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt oraz zwiększa ryzyko pożarów, które mogą się rozprzestrzeniać na pobliskie lasy i zabudowania. Z tego powodu, polskie prawo zdecydowanie przeciwdziała takim działaniom. Ustawa o ochronie przyrody oraz Ustawa o lasach jednoznacznie zakazują wypalania traw, a Kodeks wykroczeń przewiduje surowe kary dla osób łamiących te przepisy. 

Sankcje mogą obejmować karę nagany, areszt na okres do 10 lat, a także grzywnę w wysokości od 5 tys. do 20 tys. zł. Pomimo tych rygorystycznych regulacji, nadal zdarzają się przypadki wypalania traw, co pokazuje potrzebę zwiększania świadomości społecznej na temat negatywnych skutków tego zjawiska.

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test