Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Śląskie opowieści na styczniowym spotkaniu DKK w Podleszanach

  • Źródło: Justyna Ryczek – bibliotekarz i moderator DKK w Podleszanach

We wtorkowy wieczór (28.01) odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Podleszanach. Lekturą pierwszego w tym roku spotkania był reportaż Zbigniewa Rokity „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Wspaniałym dodatkiem do omawianej książki był niezwykle ciekawy wykład na temat Śląska, jego historii i tradycji, przygotowany przez naszą klubowiczkę – Panią Wandę, emerytowaną nauczycielkę historii, która przez ponad trzydzieści lat mieszkała w Gliwicach. Pani Wanda napisała również recenzję książki. 

Lektura Zbigniewa Rokity „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” wydana w 2020 została nagrodzona w 2021 roku nagrodą Nike. Słowo „kajś” było śląskim słowem roku 2022. Okładka książki jest czarno-biała. Przedstawia dwa familoki (domy wielorodzinne) i zakręt. Myślę, że zakręt zmusza nas do zadania sobie pytania „A co jest za zakrętem?”. Kolorystyka okładki czarno-biała też jest pewnym symbolem. Tytuł „Kajś” to nic innego jak gdzieś. Samo słowo ma w gwarze śląskiej kilka znaczeń.

Zbigniew Rokita szuka swoich śląskich korzeni i bardzo niewiele wie o historii swojej rodziny jak i o historii Śląska. Dlaczego jego pradziadek, Niemiec o polskich korzeniach, służył w Wermachcie? Podobnie zresztą jak prawie pół miliona obywateli przedwojennej Polski?

Autor próbuje znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania i zbudować obraz Śląska na podstawie dziejów części swojej rodziny, mieszkającej tam od wieków. Jego wyprawy, spacery, wywiady odkrywają krok po kroku historię „małej ojczyzny” od czasów powstań śląskich poprzez pierwszą i drugą wojnę aż do czasów powojennych. Z tego okresu poznajemy kilka faktów określanych jako „tragedia Śląska” z lat 1945-1948. Jest to historia najbardziej tragicznych, a zarazem mało znanych i przemilczanych okresów w dziejach tego regionu.

Każdy, kto nie rozumie Śląska, a chce poznać jego historię i tradycję, powinien obowiązkowo zapoznać się z lekturą. Do czego Państwa serdecznie zachęcamy.

Styczniowe spotkanie miało wyjątkowy charakter. Nasz klub świętował dziesięciolecie swojej działalności. Wspomnieniom nie było końca. Tej pięknej, okrągłej rocznicy pogratulował nam dyrektor SOKiS Chorzelów Pan Damian Małek. Wszystkie Panie otrzymały w tym dniu pamiątkowe, książkowe prezenty.


 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test