Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Noworoczny Koncert w stylu wiedeńskim była to muzyczna podróż do cesarskiego Wiednia

Noworoczny Koncert w stylu wiedeńskim to metaforyczna podróż do cesarskiej stolicy Habsburgów – Wiednia, podczas którego licznie zgromadzona publiczność mogła poczuć atmosferę najwykwintniejszych form świętowania oraz celebrować Nowy Rok w towarzystwie muzyki najwyższej klasy. W roli konferansjera wystąpił wiceprezydent Tomasz Leyko, który z właściwą sobie swadą i lekkością przybliżał widzom kontekst wykonywanych utworów.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

To już jest wieloletnia tradycja, którą kultywuje nasza Orkiestra Symfoniczna. Przypomnę, że już od 2 lat, już od 1,5 roku właściwie, funkcjonuje jako jednostka kultury miasta Mielca, przez 8 lat jako Mielecka Orkiestra Symfoniczna, wcześniej właśnie jako stowarzyszenie, wcześniej jako kameralna, ale od kilkunastu już czy nawet kilkudziesięciu lat, jeszcze wcześniej jako kameraliści w tym właśnie okresie spotykali się z mieleckimi melomanami, właśnie z takim repertuarem charakterystycznym dla Koncertów Noworocznych Wiedeńskich, czyli głównie z muzyką Straussa, operetka, walce, polki, to co właśnie na początku roku jest tak popularne, spopularyzowane przez Wielki Koncert Noworoczny, który oglądamy z Wiednia z tej wielkiej sali wspaniałej. - mówi Tomasz Leyko.

Koncert, będący sztandarową prezentacją Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Piotra Wyzgi, wypełniony był muzyką słynnej rodziny Straussów oraz twórców nawiązujących do ich estetyki, takich jak Franz Lehar czy Leo Delibes. W wydarzeniu wystąpiły również lokalne zespoły chóralne oraz solista Marcin Pokusa. Niecodziennym akcentem koncertu była gra na kowadle, która dodając humorystycznego tonu, okazała się jednym z najbardziej zaskakujących elementów wieczoru. Wydarzenie wzbogacił także widowiskowy układ dwóch par tanecznych w stylu walca wiedeńskiego.

Historia Koncertu Wiedeńskiego w Mielcu sięga jeszcze zeszłego 100-lecia właściwie tysiąclecia, to był rok 1998, kiedy powstawała Mielecka Orkiestra Kameralna, wtedy w ogóle powstawała..., to jest długa geneza, można by powiedzieć i chodziło o to, że wraz z rozwojem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu istniała potrzeba zagospodarowywania tego potencjału, więc była chęć popularyzacji muzyki klasycznej wśród mieszkańców miasta Mielca, no więc oczywiście najlepiej muzykę klasyczną popularyzować poprzez dzieła atrakcyjne w odbiorze. - dodaje Piotr Wyzga.

Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, wyrażając swój zachwyt nad jakością i kunsztem artystycznym koncertu. Widowisko było potwierdzeniem, że Mielecka Orkiestra Symfoniczna potrafi przybliżyć atmosferę wiedeńskiej tradycji na najwyższym poziomie.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test