Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Budżet Województwa Podkarpackiego 2025 przyjęty

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Budżet Podkarpacia na 2025 rok, stanowiący najważniejszy dokument dla funkcjonowania samorządu województwa, został przyjęty przez radnych województwa. Łączna wartość budżetu wynosi 2,68 mld złotych, z czego 48,4% przeznaczono na wydatki bieżące, a 51,6% na majątkowe. Planowane dochody wyniosą 2,54 mld złotych. Na wieloletnie inwestycje zaplanowano 1,05 mld złotych, na jednoroczne 330,8 mln złotych. W sumie na inwestycje przeznaczono 1,38 mld złotych, co oznacza wzrost o 25,9% względem roku 2024.

 

Chciałbym podkreślić, że budżet ma bardzo proinwestycyjny charakter i wychodzi naprzeciw założeniom naszej strategii. Warto również zaznaczyć, że deficyt jest na niskim poziomie i nie wymaga zaciągania żadnych zobowiązań” – mówił marszałek Ortyl.

Projekt budżetu na 2025 rok zakłada przeznaczenie 1,08 mld złotych na infrastrukturę drogową, co w porównaniu z rokiem poprzednim stanowi wzrost o 20%. Do kluczowych projektów należą budowa nowego odcinka drogi nr 855 Zaklików - Stalowa Wola wraz z mostem na Sanie za 134,1 mln złotych, rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 872 z Nowej Dęby do Niska za 97,4 mln złotych oraz budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 z węzłem drogowym obwodnicy Jarosławia i mostem na Sanie za 95,7 mln złotych.

Sektor ochrony zdrowia otrzyma rekordowe wsparcie na inwestycje w wysokości 184,3 mln złotych. W tej kategorii kluczową rolę odgrywa budowa lądowiska dla helikopterów przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, która kosztuje 57,6 mln złotych i jest etapem przygotowawczym do utworzenia Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Dodatkowo realizowane będą m.in. przebudowa Kliniki Neurochirurgii w tym samym szpitalu za 5,1 mln złotych oraz zakup rezonansu magnetycznego dla szpitala w Tarnobrzegu za 7,5 mln złotych.

W dziedzinie kultury i dziedzictwa regionalnego zaplanowano wydatki w wysokości 38,1 mln złotych. Obejmują one m.in. budowę Nowej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (3,6 mln złotych), modernizację Pałacu Biskupiego w Krośnie (3,3 mln złotych) oraz restaurację Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (2,8 mln złotych).

Województwo przewidziało także wsparcie rozwoju infrastruktury lotniczej poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” o 15 mln złotych oraz dotacje dla służb mundurowych w wysokości 1,6 mln złotych, mające na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości usług publicznych.

Przed rozpoczęciem grudniowej sesji sejmiku radni wzięli udział w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Symboliczny płomień, przyniesiony przez druhny i druhów z Podkarpackiej Chorągwi ZHP, został przekazany na ręce marszałka Władysława Ortyla oraz przewodniczącego sejmiku Jerzego Borcza.

Radni województwa podkarpackiego podjęli decyzję, aby rok 2025 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Włodzimierza Dzieduszyckiego. Ten wybitny przyrodnik, kolekcjoner, mecenas nauki i sztuki, a także patriota i wizjoner, odegrał niezwykle ważną rolę w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego i społecznego regionu. Urodzony w Jaryszowie w 1825 roku, już od młodości wyróżniał się zamiłowaniem do przyrody, nauki i kultury. Był inicjatorem powstania pierwszego na ziemiach polskich Muzeum Przyrodniczego we Lwowie, gdzie zgromadził imponującą kolekcję obejmującą zbiory zoologiczne, botaniczne, etnograficzne oraz ornitologiczne. W ramach Roku Dzieduszyckiego planowane są liczne wydarzenia, w tym konferencje naukowe, wystawy, spotkania i debaty, które nie tylko przybliżą bogaty dorobek Dzieduszyckiego, ale także stworzą przestrzeń do refleksji nad współczesnym znaczeniem wartości, które uosabiał. Szczególny nacisk zostanie położony na tematykę ochrony dziedzictwa, roli kultury w życiu społecznym oraz solidarności w działaniach na rzecz wspólnoty.

Ponadto, podczas przerwy w obradach sesji sejmiku województwa miało miejsce uroczyste wręczenie odznaczeń. Medale za długoletnią służbę pracownikom Urzędu Marszałkowskiego wręczyła wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, w towarzystwie marszałka województwa Władysława Ortyla oraz przewodniczącego sejmiku, Jerzego Borcza. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚 𝐰 𝐌𝐢𝐞𝐥𝐜𝐮. Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" 𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚 𝐰 𝐌𝐢𝐞𝐥𝐜𝐮. Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" zba Przemysłowo - Handlowa w Rzeszowie we współpracy z mcdesign tworzymy reklamę serdecznie zapraszają do udziału w 𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐞𝐣 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐞𝐣, która odbędzie się już 𝟐𝟐 𝐦𝐚𝐣𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟓𝐫. w Restauracja Manuka przy ul. Rzecznej 8 w Mielcu.Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" stanowi doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń oraz rozmów o wyzwaniach i kierunkach rozwoju gospodarczego regionu W programie m.in.wystąpienia przedstawicieli środowisk gospodarczychprezentacje firmcenna wymiana kontaktów i inspiracji Rejestracja: od godz. 15:30 Rozpoczęcie spotkania: godz. 16:30Patronat Radosław Swół - Prezydent Miasta MielcaStarostwo Powiatowe w Mielcu,Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Rzeszowie Pan Marek OsakPartnerzy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.Grant Thornton Polskamcdesign tworzymy reklamęRestauracja ManukaKinga Grelowska BrandFotoHC Agency Joanna DrabikAnia Jajkiewicz FotografieGościnnie Izba Przemysłowo-Handlowa w TarnowiePatronat medialny gospodarkaPodkarpacka.plHalo RzeszówMielec.tvKorso MieleckieRadio Leliwa𝐑𝐞𝐣𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚𝐜𝐣𝐚: https://iph.rzeszow.pl/aktual.../izbowa-kolacja-biznesowa-4/Termin zgłoszeń: do 16.05.2025r.Zapisz się już dziś - liczba miejsc ograniczona! Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.05.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test