Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Stawiamy na nowoczesność – piąty policyjny Black Hawk odebrany. Symboliczna uroczystość w Mielcu

Polska Policja oficjalnie przyjęła ostatni wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk zakupiony w ramach podpisanej w 2022 roku trójstronnej umowy pomiędzy Komendantem Głównym Policji, Komendantem Głównym PSP i Prezesem Zarządu NFOŚiGW. Oficjalne przekazanie śmigłowca odbyło się w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Symboliczne klucze odebrał Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń. Od dziś zatem policyjne lotnictwo dysponuje 5 maszynami tego typu.
  • Źródło: POLSKA POLICJA.PL

Pierwsze trzy śmigłowce Black Hawk S-70i trafiły do polskiej Policji na przełomie 2018 i 2019 roku. Maszyny te charakteryzują się wielozadaniowością i wysoką niezawodnością. Wyposażone są w nowoczesne systemy nawigacyjne, umożliwiające loty w trudnych warunkach pogodowych oraz w nocy. Posiadają także urządzenia wspierające precyzyjne lądowania na ograniczonych przestrzeniach, co zwiększa ich użyteczność w sytuacjach kryzysowych. „Czarne jastrzębie” to również maszyny o imponujących parametrach. Osiągają prędkość przelotową 297 km/h, ich zasięg wynosi 650 km, a dzięki dodatkowym zbiornikom paliwa, może być zwiększony do 950 km. Do obsługi S-70i potrzebna jest co najmniej trzyosobowa załoga, a na pokładzie może znaleźć się 13 podróżnych.

W kolejnych latach trwały starania o stopniowe wzmacnianie lotniczej floty policyjnej. W 2023 roku w służbie znalazła się pierwsza z dwóch tego typu maszyn, które zostały zakupione w ramach podpisanej w 2022 roku trójstronnej umowy pomiędzy Komendantem Głównym Policji, Komendantem Głównym PSP i Prezesem Zarządu NFOŚiGW i drugiej dwustronnej na dostawę przez PZL Mielec nowych wielozadaniowych śmigłowców wraz z pakietem szkoleniowym, częściami zapasowymi i wyposażeniem. Ostatni śmigłowiec, który został wówczas nabyty, został odebrany w listopadzie tego roku. Od tego momentu polska Policja na swoim koncie ma 5 maszyn tego typu i jest  jedną z najnowocześniejszych pod tym względem formacji na naszym kontynencie.

Śmigłowce te od samego początku wspierają wiele kluczowych policyjnych operacji, w tym m.in. wykorzystywane są jako np. wsparcie Straży Granicznej na wschodniej granicy czy też w różnorodnych misjach, jak gaszenie pożarów w Turcji czy Czechach. Na co dzień używane są także podczas policyjnych akcji, w których biorą udział kontrterroryści z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” czy też funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Służą również do transportu osób, operacji poszukiwawczych czy zabezpieczania imprez masowych. Stanowią także niezastąpiony element wsparcia w sytuacjach kryzysowych – na ich pokładzie ewakuowani byli np. mieszkańcy terenów zalanych w tegorocznej powodzi na południu Polski.    

Symboliczna uroczystość w Mielcu

Dzisiejsza uroczystość w Mielcu jest symbolicznym podsumowaniem współpracy pomiędzy Policją, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwową Strażą Pożarną oraz PZL Mielec. Podkreślając znaczenie inwestycji w rozwój lotnictwa policyjnego, nadinsp. Marek Boroń, Komendant Główny Policji powiedział: - Realizacja tego programu to nie tylko wzrost naszych zdolności operacyjnych, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dla mieszkańców naszego kraju. Wprowadzenie S-70i Black Hawk do polskiej Policji to kluczowy krok w modernizacji policyjnego lotnictwa. Inwestycja ta pokazuje, że Policja skutecznie dostosowuje się do wyzwań współczesnego świata. Dzięki finansowaniu z NFOŚiGW zyskujemy nowoczesne narzędzia, które wspierają nasze działania na rzecz ochrony środowiska i poprawy jakości życia obywateli.

Wsparcie z NFOŚiGW

Zakup śmigłowców Black Hawk S-70i zrealizowany mógł być dzięki współfinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu pn. Pomagamy i chronimy - Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności, przewidziano realizację dwóch zadań: zakupu śmigłowców wielozadaniowych typu Black Hawk wraz ze szkoleniem personelu i częściami zamiennymi oraz zakupu dodatkowego wyposażenia do akcji ratowniczo-gaśniczych. Projekt ten zakładał wsparcie działań, które przyczyniają się do ochrony środowiska i poprawy bezpieczeństwa publicznego. Włączenie lotnictwa policyjnego w system reagowania kryzysowego jest kluczowy w sytuacjach, takich jak pożary lasów, powodzie czy inne klęski żywiołowe. Komenda Główna Policja otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 340 000 000 zł w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nr 7.3 „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej”.

Ostatnie etapy dostaw i szkolenia

Aktualnie zakończyła się procedura rejestracji ostatniej maszyny. Odbył się także zaplanowany cykl szkoleń pilota policyjnego z wykorzystaniem nowej maszyny. Policyjny piąty Black Hawk dziś po południu został przebazowany do bazy Zarządu Lotnictwa Policji na warszawskim Bemowie.

W przededniu sprawowania polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej polska Policja dysponuje flotą 14 śmigłowców, w tym pięcioma Black Hawkami i 7 Bellami-407GXi.

Tekst: Agnieszka Włodarska/BKS KGP
Film: mł. asp. Krystian Kłeczek
Foto: podkom. Bernadetta Krawczyk, PZL Mielec, insp. pil. Robert Sitek



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test