Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Koncert Cecyliański i Jubileusz 55-lecia Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK „Akord”

W ramach jubileuszu obchodów 55-lecia Chóru Nauczycielskiego Związku Nauczycieli Polskich i Samorządowego Centrum Kultury w środę w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mielcu odbył się Koncert Cecyliański, który jednocześnie stanowił ukłon w stronę patronki śpiewu chóralnego i organistów Św. Cecylii. Dyrygentem chóru od października 2018 roku jest Grzegorz Oliwa, profesor sztuk muzycznych, pracownik naukowy w instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz założyciel i dyrygent Podkarpackiego Chóru Męskiego i Chóru Nauczycielskiego „Akord”.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Nasz chór już od wielu lat jest inicjatorem podobnych koncertów także w połączeniu z innymi chórami mieleckimi. W tym roku, ponieważ staramy się świętować nasz jubileusz 55-lecia istnienia, więc stworzyliśmy w zasadzie samodzielnie taki program także z towarzyszeniem znakomitego organisty Pana Piotra Michalika. - mówi Grzegorz Oliwa.

Koncert Cecyliański to wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie bogactwo tradycji muzyki chóralnej i organowej, tworząc niezwykłą i podniosłą atmosferę. Wysoki poziom artystyczny zaprezentował Piotr Michalik na organach oraz Mateusz Ozga na pianinie nadając głębokiego charakteru całemu wydarzeniu. Chór czynnie bierze udział w wielu znanych projektach muzycznych takich jak msze, kantaty, oratoria i festiwale muzyczne. Zdobywca wielu prestiżowych nagród na festiwalach chóralnych w Polsce i za granicą.

Zaprezentowaliśmy utwory współczesnych kompozytorów głównie europejskich. Prezentowaliśmy utwory w języku łacińskim, także utwory w języku angielskim, utwory gospel, ale także na koniec programu zabrzmiało podniosłe Hallelujah Jerzego Fryderyka Handela z Oratorium Mesjasz i jakby w formie na bis ostatnia część z Oratorium „A kto się odda w radość” Włodzimierza Korcza i Ernesta Brylla – dodaje Grzegorz Oliwa.

Chór Od 2024 roku rozpoczął współpracę z Mielecką Orkiestrą Symfoniczną. Natomiast od kilku lat wraz z zaprzyjaźnionymi chórami koncertuje m.in. z Włodzimierzem Korczem, Alicją Majewską, Olgą Bończyk czy Łukaszem Zagrobelnym. Organizuje koncerty kolędowe pasyjne, cecyliańskie w Mielcu i na Podkarpaciu, a także tworzy własne projekty muzyczne, jakim był ostatni koncert pieśni lasowiackich „Akord z przytupem”.

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test