Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

XIV Spotkanie Lotniczych Pokoleń Mielec 2024

W dniu dzisiejszym na Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza odbyło się XIV Spotkanie Lotniczych Pokoleń Mielec 2024, które zorganizowali: Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera oraz Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu. Pomysłodawcą i pionierem pierwszego spotkania, które miało miejsce 26 sierpnia 2011 roku był Józef Roguz, potem rozrosło się w cykliczną imprezę z mottem przewodnim: „Lotnictwo łączy pokolenia”.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W tym roku organizujemy już XIV Spotkanie Lotniczych Pokoleń. Mottem przewodnim wszystkich spotkań, które do tej pory było, jest: „Lotnictwo łączy pokolenia”. Po 13 latach z powrotem wracamy do Szkoły Muzycznej w międzyczasie odbywały się oczywiście w domu Kultury cieszyły się dużą frekwencją, bo na niektórych spotkaniach było nawet 400-500 osób, a później jak to się mówi, koło zatoczyło historię i z powrotem wracamy do Szkoły Muzycznej dzięki uprzejmości dyrektora. - mówi Zbigniew Wicherski.

Imprezę rozpoczął mini koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. Natomiast już po wysłuchaniu Hymnu Lotników organizatorzy przystąpili do dalszej części programu spotkania, gdzie w tym roku przygotowali różne prezentacje tematyczne m.in.:

o konstruktorze Dymitrze Kiwie, którą prowadził Zbigniew Działowski,

o początkach produkcji samolotu AN – 28 - omówił Ryszard Strusiński

krótką retrospekcje Paryż 1977 - przedstawiał Paweł Świerczyński

oraz modelarstwo — pasja na całe życie, którą przygotował Tomasz Aleksandrowicz.

W tym roku DEDALA otrzyma dyrektor techniczny PZL Mielec kolega Tomasz Kozioł, a taką główną przyczyną było to, że on wraz z całym swoim zespołem dokonał cyfryzacji kadłuba samolotu F-16. - podkreśla Włodzimierz Adamski.

Ja tylko dodam, jakie są efekty ekonomiczne. Dzięki temu cyfrowemu bliźniakowi PZL zaoszczędził 36 mln zł w tym sensie, że wygrał przetarg na wykonanie tego, czyli dzięki cyfryzacji mógł tę swoją ofertę złożyć bardzo niską cenę. Także to też jest bardzo duży sukces. - dodaje Włodzimierz Adamski.

Podczas spotkania zostali wyróżnieni laureaci 14 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Na skrzydłach Dedala” - Mielec 2024 oraz laureaci Konkursu Fotograficzno – Plastycznego „Samolot w obiektywie i palecie barw”. Natomiast statuetkę DEDAL 2024 w kategorii innowator za wybitne osiągnięcia w rozwoju przemysłu lotniczego w Polsce oraz osiągnięcia organizacyjne i konstruktorskie przyznano mgr inż. Tomaszowi Koziołowi. Nagrody ufundowali włodarze miasta Mielca oraz Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu.

Na pewno ta nagroda jest szczególnym wyróżnieniem, która motywuje do tego, żeby działać. Jednocześnie pokazuje, że takie łączenie wiedzy i tej tradycji lotniczej w Mielcu daje się przekazywać przez kolejne pokolenia co finalnie, przekłada się na takie produkty jak F-16, jak M28, jak śmigłowiec Black Hawk, który produkujemy w Polskich Zakładach Lotniczych – zaznacza Tomasz Kozioł.

Takie spotkania to wspaniała okazja, aby poznać historię w zakresie lotnictwa, które jest wpisane jako jeden z głównych elementów rozbudowy naszego miasta. Jest to również okazja do zainspirowania młodych ludzi sztuką modelarstwa.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test