Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zbliża się 32. edycja kolędy misyjnej w diecezji tarnowskiej

Z tej okazji w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa na której poruszono ważne kwestie związane z wydarzeniem.

- Spotkanie dzieci misją było organizowane w naszej diecezji po raz pierwszy. Można powiedzieć, że taki trochę debiut. Było to wielka radość dla nas, dla organizatorów zobaczyć, że tych dzieci było tak dużo, że ten odzew był tak wielki. Z całej diecezji ponad tysiąc dzieci wraz z opiekunami, z 46 chyba parafii z całej diecezji. Założeniem tego spotkania było to, żeby zintegrować dzieci, żeby też w pewien sposób podziękować im za ich wieloletnie zaangażowanie w Kolendy Misyjną w naszej diecezji - mówi Gabriela Pyzia, koordynator spotkania "Dzieci Misjom".

- Do diecezji tarnowskiej kolędnicy misyjni trafili dzięki śp. księdzu Antonimu Kmiecikowi, który w pewnym momencie, w latach 90-tych, zapoznał się z tego rodzaju przedsięwzięciem, które odbywało się w Europie, w krajach języka niemieckiego, a więc Austria i Niemcy - mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.

Każdego roku temat  przewodni kolędy misyjnej zapisywany jest w języku, którym posługują się tarnowscy misjonarze.
W tym roku temat pójdźmy do Betlejem jest zapisany w języku hiszpańskim - Vayamos a Belén.

- Dlaczego taki temat, dlaczego mamy iść do Betlejem? Przede wszystkim wybierając taki temat, koncentrowaliśmy się na naszych spostrzeżeniach dotyczących świata, w którym żyjemy. Widzimy ogromne zafascynowanie dobrobytem, a jednocześnie wielką obojętność, nie tylko na kwestie misji, która jest nam bliska, ale przede wszystkim na to, co dzieje się w innych częściach świata - tłumaczy ks. Maksymilian Lelito, koordynator 32. edycji Kolędy Misyjnej w Diecezji Tarnowskiej. 

- Właśnie zbliża się Pójdź powoli czas adwentu i czas, który nas przygotowuje do przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. W Boliwii jest ten czas przeżywany też tak inaczej, specyficznie, ponieważ jest taka piękna tradycja realizowana właśnie w niektórych parafiach naszego wikariatu, właśnie tak jak zostało to wspomniane tak zwane posadas. Wychodzi się z procesją, z modlitwą, ze śpiewem i szuka się w parafii domu, którego rodzina mogłaby przyjąć Pana Jezusa do siebie - mówi ks. Radosław Słowik, misjonarz w Boliwii, proboszcz parafii San Ramón. 

 

W poprzednim roku kolędnikom misyjnym udało się zebrać ponad 2mln zł w 12 dni. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test