Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Historia Orła Polskiego rzeźbiona w drewnie dłutem Tadeusza Płeszki

Tadeusz Płeszka – artysta i rzeźbiarz gościł dzisiaj w Domu Kultury w Mielcu na wystawie Galerii ESCEK wraz ze swoimi autorskimi pracami, które tworzy od ponad 50 lat. Dziełem jego życia jest kolekcja orłów zatytułowana: „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym”. Rzeźbienie tej kolekcji zajęło artyście 10 lat i zawiera 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. Pierwszy orzeł pochodził z denara Bolesława Chrobrego z początku XI wieku, a trzydziesty to godło obecnej Rzeczypospolitej.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Zacząłem robić orły te, które sporadycznie spotkałem w naszym życiu, w prasie, w gazecie, w różnych wydaniach i spotkałem u kolegi wydaną przez WSK taką książkę format A4 i tam właśnie jest ta historia i powiedziałem: „Właśnie to” i tak zacząłem. - mówi Tadeusz Płeszka.

Nasz tysiącletnia historia to jest orzeł, no jak można..., nie można ani zapomnieć. Trzeba robić wszystko, żeby czcić tego orła i szanować tę historię, która jest na tych pracach. - dodaje Tadeusz Płeszka.

Dorobek twórczy rzeźbiarza to nie tylko dzieła sztuki, ale bogata lekcja patriotyzmu i historii, która niezwykle podkreśla zbliżające się święto Dnia Niepodległości. Unikatowe rękodzieła cechuje staranność i szczegółowość detali. Jego prace eksponowano podczas świąt państwowych, kiermaszów, wizyt Polonii oraz uroczystości organizowanych przez instytucje społeczno-polityczne. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Bardzo się cieszę, że Pan Tadeusz Płeszka, który ma dzisiaj tak wspaniałą wystawę orłów polskich, że doczekał się tej wystawy, bo jest to cudny zbiór. Podejrzewam, że nikt w Polsce, no nie mówiąc o za granicą, prawda nie ma takiego zbioru. Należało mu się to, bo jest to takie wiekopomne dzieło, tak bym powiedziała. Jest naszym wspaniałym dinozaurem rzeźby w Klubie Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. - mówi Jadwiga Klaus.

Rzeźbiarstwo to sztuka, która relaksuje, poprawia koncentrację, jest wspaniałą inspiracją dla przyszłych pokoleń artystów i miłośników historii. Prace Tadeusza Płeszki są prezentowane corocznie w Muzeum Regionalnym w Mielcu, w Domu Kultury oraz w gminnych ośrodkach kultury.

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test