Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Advertisement
Reklama

30-lecie powstania Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mielcu

Dzisiaj w Domu Kultury w Mielcu odbyła się wyjątkowa uroczystość 30 lecia działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej. Ta wyjątkowa organizacja zainicjowana w 1994 roku przez ówczesnego dyrektora Wydziału Polityki Społecznej funkcjonuje do dzisiaj, stale poszerzając zakres swojej działalności.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Dzisiaj ok. 90 uczestników odbywa zajęcia w szeregu pracowni. Miałam okazję również też oglądnąć prace, które zostały wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. To wyjątkowe prace świadczące o tym, że mogły one być wykonane tylko i wyłącznie przez osoby, które mają wyjątkowy talent. - mówi Teresa Kubas – Hul.

Warsztaty Terapii Zajęciowej odbywają się w wielu miejscach na terenie Podkarpacia. Jednak ze względu na największą liczbę swoich podopiecznych placówka w Mielcu jest jedną z największych w tym obszarze. Osoby te posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej. Natomiast spotkania prowadzone są pod kierunkiem instruktorów terapii zajęciowej w 16 pracowniach tematycznych.

Te zajęcia to również wsparcie dla osób najbliższych, dla rodzin, które na co dzień opiekują się takimi osobami. Te zajęcia to również okazja do rehabilitacji, nie tylko rehabilitacji fizycznej, ale też rehabilitacji umysłowej, intelektualnej, bo tak jak powiedziałam, te prace są naprawdę piękne i wyjątkowe – dodaje Teresa Kubas – Hul.

Terapia zajęciowa pozwala na wyrażanie swoich uczuć i emocji za pomocą pracy różnymi technikami. Realizując artystyczne pomysły podopieczni, poszerzają twórcze myślenie, rozwijają wyobraźnię oraz odkrywają swoje mocne strony. Oprócz rehabilitacji zawodowej, w warsztacie prowadzona jest też rehabilitacja społeczna i ruchowa.

Było mi bardzo przyjemnie uczestniczyć w tej rocznicy. Troszkę łezka się w oku zakręciła, bo jednak 24 lata spędzone z tymi uczestnikami i pracownikami na pewno pewne emocje zostają. I nauczyli się przez te swoje lata pobytu jedni od drugich bardzo wielu rzeczy. Trzeba przede wszystkim, to podstawą jest nauka tolerancji, pomocy, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W zasadzie ciężko mi w tej chwili tak na bieżąco komentować to, ale jestem bardzo zżyty z nimi, bo na co dzień z większością widzieliśmy się po kilka razy. Nawet wspólnie jeździliśmy na różnego rodzaju wycieczki, wymiany, na imprezy. Ja starałem się być jak najwięcej z nimi. - wspomina Robert Kośla.

Podczas świętowania 30 rocznicy Warsztatów Terapii Zajęciowej można było zapoznać się z twórczością jej podopiecznych. Nie zabrakło również części artystycznej w ich wykonaniu. Uroczystość wypełniał nastrój pełen wzajemnej serdeczności oraz wzruszeń.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test