Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Narodowe Czytanie w Gminie Mielec

Za nami kolejna odsłona Narodowego Czytania. Finał tegorocznej akcji w Gminie Mielec miał miejsce w poniedziałek (09.09) w Bibliotece Publicznej w Trześni. Fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego czytali bibliotekarze i panie z Dyskusyjnego Klubu Książki z Podleszan.

Narodowe Czytanie już od kilku lat wpisuje się nieodmiennie w kanon imprez, organizowanych przez biblioteki i placówki kulturalne w całym kraju. Ta ogólnopolska inicjatywa kulturalna, zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku ma na celu przypominanie najważniejszych dzieł literackich, które kształtują naszą narodową tożsamość. Każdego roku wybierane jest jedno dzieło lub zbiór tekstów, które mają szczególne znaczenie w polskiej literaturze i kulturze. 

Tegorocznym bohaterem Narodowego Czytania był dramat "Kordian" autorstwa Juliusza Słowackiego. Jest to jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu, które wciąż porusza swoją głębią i aktualnością. Ten znakomity utwór powstał na emigracji, podczas pobytu Słowackiego w Szwajcarii. Napisany został w Genewie w 1833 i ukazał się anonimowo w Paryżu w 1834 r. Dramat nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie Mikołaja I. W przeciwieństwie do innych wielkich poetów emigracyjnych romantyzmu np. Adama Mickiewicza czy Zygmunta Krasińskiego, Słowacki wziął czynny udział w powstaniu i był bezpośrednio świadkiem wydarzeń w Warszawie. Z powodów zdrowotnych nie mogąc walczyć z bronią w ręku, podjął pracę w powstańczym Biurze Dyplomatycznym księcia Adama Jerzego Czartoryskiego i był członkiem delegacji wysłanej z misją dyplomatyczną przez powstańczy Rząd Narodowy do Paryża i Londynu, gdzie znalazł się 3 sierpnia 1831. Wkrótce, 21 września, powstanie upadło. Opracowując literacko swoje doświadczenie, Słowacki sformułował w Kordianie zarzut zdrady elit (scena z Przygotowania, postawa Prezesa wobec spiskowców), a także poruszył problem związany z aktem tyranobójstwa i ogólnej rewolucji.

Utwór głęboko i wszechstronnie wpisuje się w dyskurs romantyzmu europejskiego. Bohater utworu – Kordian to bohater romantyczny. Kierując się gorącymi uczuciami, zastanawia się nad sensem egzystencji, przeżywa ból istnienia wynikający z samej natury i urządzenia świata. Wreszcie wyrusza w podróż, aby odnaleźć sens życia i swoją patriotyczną misję. Odbywa liczne podróże po Europie, odwiedza m.in. Londyn oraz zdobywa szczyt Mont Blanc. To tu podejmuje decyzję, by walczyć o niepodległość kraju. Po powrocie do Polski dołącza do grupy spiskowców i przygotowuje się do zamachu na cara Mikołaja I. Kordian to postać pełna wewnętrznych konfliktów – z jednej strony romantyczny idealista, pragnący zmieniać świat, z drugiej zaś – młody człowiek zagubiony w swoich emocjach i rozterkach.

W dramacie przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 

Nie zapomnijmy również o współczesnym wymiarze Kordiana. O tym, że wolność i niepodległość wymagają zawsze bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu!

Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Trześni stało się nie tylko spotkaniem literackim, ale także przestrzenią do głębszej refleksji i dyskusji nad historią i wartościami, które niesie twórczość Słowackiego. 

Serdecznie dziękujemy za wspólne czytanie i już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję Narodowego Czytania. Lekturą na 2025 rok będzie poezja naszego wielkiego mistrza z Czarnolasu - Jana Kochanowskiego.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test