Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Dożynki w gminie Radomyśl Wielki

Święto dziękczynienia za plony od dawna jest najważniejszym i najpiękniejszym świętem polskiej wsi. Rolnicy z gminy Radomyśl Wielki tradycyjne dożynki obchodzili po raz drugi z rzędu w Żarówce.
  • Źródło: GMINA RADOMYŚL WIELKI

Zakończenie żniw, które w tym roku przebiegły bardzo szybko i sprawnie, to dla rolników powód do świętowania. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą, koncelebrowaną w miejscowej kaplicy pod przewodnictwem ks. Wojciecha Mroza. Po poświęceniu wieńców korowód dożynkowy prowadzony przez Kapelę Ludową Żarowianie i grupy wieńcowe z Żarówki przemaszerował na boisko sportowe. Tam też odbyła się uroczystość dożynkowa. Jej gospodarzami byli państwo Taborowie, plantatorzy choinek, a starostami Beata Żytniak i Piotr Szufla.

Gospodarz i starostowie mieli kogo gościć, bo na imprezie pojawiło się kilkaset osób, w tym władze gminy z burmistrz Agnieszką Machnik, jej zastępcą Zdzisławem Lasotą, przewodniczącą Rady Miejskiej Eweliną Maroń wraz z radnymi gminnymi na czele. Byli też senator Zdzisław Pupa, poseł Fryderyk Kapinos, radni powiatowi, starosta Kazimierz Gacek wraz z radnymi powiatowymi Marią Napieracz i Józefem Rybińskim, sołtysi oraz mieszkańcy Żarówki i pozostałych sołectw należących do gminy. Na dożynkach pojawił się również znany dziennikarz Adrian Klarenbach.

Nie zabrakło tradycyjnych obrzędów dożynkowych, a więc m.in. przekazania chleba przez starostów dożynek gospodarzom, a także pani burmistrz. Był śpiew i tańce, do których przygrywała kapela Żarownianie, a później zespół Mila.

Dożynki to wyjątkowy czas - dziękujemy bowiem wszystkim rolnikom, tym, którzy mimo licznych wyzwań, każdego dnia z pasją uprawiają pola, ogrody i sady. Ich trud jest nieoceniony i zasługuje na najwyższy szacunek – mówiła burmistrz Agnieszka Machnik. - To dzięki nim możemy się cieszyć z obfitości, która jest dowodem, że ta nasza ziemia, choć wymagająca, jest bardzo bogata i urodziwa. Dziękujmy Panu Bogu, że mamy tak cudowne plony, rolników i chleb na naszym stole. Naszym rolnikom życzę zasłużonego odpoczynku i pomyślnych zbiorów w kolejnym roku – dodała.

Nieodzownym elementem dożynek w gminie Radomyśl Wielki są wieńce dożynkowe - w tym roku można było podziwiać 20 ze wszystkich sołectw gminy w ramach Gminnego Przeglądu Wieńców Dożynkowych.- Wieńce pokazują obfitość plonów. Są przepięknie wykonane, wymagały dużego nakładu pracy. Dziękuję za ich wykonanie. Jednocześnie dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszych dożynek – podkreślała Agnieszka Machnik.

Po części obrzędowej i prezentacji wieńców przybyli na dożynki, które zorganizowali Burmistrz Radomyśla Wielkiego, SCKiB, Rada Sołecka z Żarówki z sołtysem Aleksandrem Mrozem, miejscowym KGW i kapelą Żarowianie, przybyli mogli pobawić się przy muzyce tejże kapeli, jak również zespołu Mila, a także podczas zabawy tanecznej z tymże zespołem. Poza tym na uczestników imprezy czekały stoiska gastronomiczne przygotowane przez KGW. Dzieci mogły pobawić się na dmuchanym wesołym miasteczku.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test