Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Polska i amerykańska armia z nowoczesnym sprzętem w Czerminie

Najnowocześniejszy sprzęt wojskowy stacjonujący w Nowej Dębie przyjechał do Czermina. Podziwiać można było m.in. bojowy wóz Rosomak, czołg Abrams czy wyrzutnia rakietowa K 239 Homar K. To wszystko z okazji Święta Wojska Polskiego.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Premier Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Obrony Narodowej objął patronatem to dzisiejsze wydarzenie, które odbywa się w Czerminie. Z tego miejsca za to serdecznie dziękuję panu premierowi, gdyż ten patronat pomógł nam wznieść jeszcze na wyższy poziom niż planowaliśmy, a dzięki temu społeczność lokalna może być bliżej żołnierzy, bliżej armii i może się zapoznać z wyszkoleniem żołnierzy, ale i ze sprzętem – mówi wójt gminy Czermin Sławomir Sidur.

Mamy bardzo dużo sprzętu wojskowego, m.in. mamy bojowy wóz piechoty Rosomak produkcji polskiej, produkcji zakładów Huta Stalowa Wola; mamy Warana 6x6 również produkcji Huta Stalowa Wola, ale i nie tylko, bo mamy sprzęt amerykański, mamy czołg Abrams, mamy wóz Bradley, mamy radar Nur 15, jak i również wyrzutnię rakiet K-239 Homar K – wymienia Komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba ppłk Mariusz Kseń.

Uczestnicy wydarzenia chętnie oglądali nowoczesny sprzęt i zwiedzali go w środku, robili sobie zdjęcia z żołnierzami, były też pokazy wyszkolenia mundurowych w walce wręcz, samoobrony oraz przygotowania bojowego. Wojskowi zaprezentowali również umiejętności rozbijania cegły. Były stoiska z bronią, którą można było zobaczyć z bliska, a nawet wziąć do ręki i wycelować. Pooglądać można było także wojskowe umundurowanie. Mieszkańcy przybyli na wydarzenie chętnie rozmawiali z żołnierzami i pytali o ich rzemiosło.

Jest to najważniejszy dzień, ponieważ w tym dniu możemy być ze społeczeństwem, możemy zaprezentować sprzęt. 15 sierpnia mogli oglądać Państwo naszą wspaniałą defiladę, nasze umiejętności. Dla nas żołnierzy jest to bardzo ważne – dodaje Komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba ppłk Mariusz Kseń.

Oprócz polskiej armii do Czermina przyjechali też amerykańscy żołnierze.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście:

To jest bardzo ważne, żeby pokazać i spotkać się z mieszkańcami małych miejscowości, jest to też okazja do tego, żeby mieszkańcy mogli porozmawiać, ale też zobaczyć sprzęt, jakim wojsko dysponuje. Jest też okazja ku temu, byśmy mogli jeszcze raz podziękować zarówno żołnierzom wojska polskiego, jak również weteranom za to, że możemy żyć i mieszkać w wolnej Polsce – mówi wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Takie pikniki pokazują, jak mocno i jak ważne jest dla nas wojsko, a także pokazują młodym, że będziemy bezpieczni. Cieszę się również, że jest sprzęt produkowany w Polsce, bo to pokazuje, że mamy moc do produkowania, moc do bronienia – dodaje posłanka na sejm RP Krystyna Skowrońska.

Po części oficjalnej na scenie Amfiteatru w Czerminie zagrała Mielecka Orkiestra Symfoniczna oraz lokalni artyści. Gwiazdą wieczoru był Rompey. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test