Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Mielczanie oddali cześć poległym w Powstaniu Warszawskim

Pod pomnikiem Armii Krajowej mielczanie oddali hołd poległym w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Żołnierze wojska polskiego, władze samorządowe, harcerze i zwykli obywatele uczcili pamięć poległych w obronie ojczyzny składając wieńce i kwiaty.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Ludzie, którzy chcą wspominać Armię Krajową obchodzą dzisiaj po prostu święto. Oczywiście święto walki, walki o niepodległość Polski, bo to o to właśnie chodziło, cała akcja „Burza”, powstanie warszawskie, to wszystko było organizowane, aby Polska była niepodległa, ażeby była wolna – mówi Janusz Skotnicki, Prezes podkarpackiego okręgu Światowego Związku Armii Krajowej.

Tu, pod pomnikiem Armii Krajowej chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy z bronią w ręku walczyli w powstaniu, zarówno żołnierzom Armii Krajowej, jak i innym formacjom wojskowym, ale także i cywilom, którzy bardzo dzielnie wspomagali ich. Bez nich to by się po prostu nie udało – mówi Janusz Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych prowadzonych przez Towarzystwo Śpiewacze „MELODIA” oraz Mielecką Orkiestrę Dętą. O godzinie 17:00 w całym mieście rozbrzmiały syreny pożarnicze zwiastujące godzinę „W” - wybuch powstania warszawskiego. Był to czas oddania należytej czci poległym. Odczytany został również uroczysty apel ku czci ofiarom wojny.

Zadajemy sobie też pytanie, czy warto było? Czy ta hekatomba krwi i cierpienia była potrzebna? - zastanawia się Janusz Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Kwiaty i wieńce złożyli przedstawiciele służb wojskowych, posłowie, władze województwa, władze miasta Mielca, członkowie rodzin powstańców oraz pozostali przedstawiciele władz i organizacji samorządowych.

Ta rocznica skłania właśnie do tego, aby zastanowić się i wyjątkowo dbać o Polskę, o Polskę niepodległą i jest to przesłanie, dlatego że powstanie warszawskie legło u podstaw. Obecna ojczyzna Polska jest zbudowana na fundamentach, które dali nam powstańcy warszawscy – dodaje Janusz Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia za działania o charakterze patriotycznym, które wyróżnionym osobiście wręczył ppł. Paweł Jędryczka w towarzystwie Prezesa okręgu podkarpackiego Światowego Związku Armii Krajowej Janusza Skotnickiego

Wolność kraju jest bardzo ważna, przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć hasła, które widnieją na sztandarach „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. Tam była zawsze ojczyzna, ale ojczyzna rozumiana, jako Polska, nie jak czasami lubią mówić „małe ojczyzny”, bo dla mnie nie istnieje coś takiego, jak mała ojczyzna, a nazywa się tak gminy, miasta a czasami powiaty, a przecież dla prawdziwego Polaka jest jedna ojczyzna – Polska i ta niepodległość jest najważniejsza – zaznacza Janusz Skotnicki, Prezes podkarpackiego okręgu Światowego Związku Armii Krajowej.

W uroczystości dumnie i żywo brali udział mielczanie.

Mi, jako radnemu miejskiemu przeszkadzała taka skromność w obchodach tej rocznicy, niezwykle ważnej na około 200 tysięcy ofiar, polskich ofiar! Tutaj musimy tę naszą pamięć o tych, którzy wtedy podjęli się zbrojnego czynu po to, abyśmy my dzisiaj mogli w wolnej Polsce żyć. Myślę, że jest to bardzo ważne i cieszę się, że miasto Mielec stanęło tutaj na wysokości zadania – z dumą mówi prezydent Mielca Radosław Swół.

Dzisiejszej uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej towarzyszą patriotyczne koncerty i wydarzenia organizowane przez miasto Mielec ku czci poległym za ojczyznę.


 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test