Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nowi członkowie Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Zmienił się skład PWRDS, a dokładniej powiększył o pięciu nowych członków. Do gremium dołączyło dwóch przedstawicieli Federacji Przedsiębiorców Polskich, która otrzymała status organizacji reprezentatywnej i jako taka zawnioskowała o powołanie swoich przedstawicieli do składu Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Dodatkowo, do rady dołączyli – zgodnie z przepisami - przedstawiciele związków zawodowych.
  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
Nowi członkowie Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Autor: Województwo Podkarpackie

Zmian w składzie rady dokonano podczas posiedzenia, które odbyło się 31 lipca. Przewodniczył mu marszałek Władysław Ortyl. Do gremium dołączyło trzech przedstawicieli strony pracowników oraz dwóch przedstawicieli reprezentujących pracodawców.  Akty powołania z rąk marszałka Władysława Ortyla, który jest  przewodniczącym Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odebrali:

  • Andrzej Bal z ramienia NSZZ „Solidarność”;
  • Jacek Bajda z  ramienia Rady OPZZ Województwa Podkarpackiego;
  • Krzysztof Filip z ramienia Forum Związków Zawodowych;
  • Paweł Zając z ramienia Federacji Przedsiębiorców Polskich;
  • Radosław Ostrowski z ramienia Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Głównym tematem obrad były sprawy dotyczące pogarszającej się sytuacji podkarpackich zakładów pracy m.in. w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu oraz zamiarem wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Członkowie PWRDS zostali zapoznani przez Mirosława Motykę, prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej z uwarunkowaniami i wynikami funkcjonowania przemysłu oraz przedyskutowali wnioski i rekomendacje dotyczące poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw. Sytuację przemysłu oceniono jako trudną i wymagającą wielokierunkowego wsparcia. Prezes Motyka zwrócił uwagę na  znaczący wpływ sektora hutnictwa na gospodarkę:

Hutnictwo jest powiązane z innymi branżami tak, że jedno miejsce pracy w hutnictwie daje do osiem miejsc pracy w innych branżach – powiedział Mirosław Motyka.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, iż regulatorem systemowym jest Unia Europejska, która odgrywa tu główną rolę, a poszczególne państwa członkowskie muszą chronić swoje rynki.

Krzysztof Zaręba - zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji i Polityki Przemysłowej, w Ministerstwie Rozwoju i Technologii natomiast przedstawił działania i plany ministerstwa.

Ponadto omówiono bieżący stan realizacji prac nad kształtem zapisów Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (SZOP FEP 2021-2027) oraz  kryteriów wyboru projektów – zakres EFS+ dla typu 3, dotyczącego wsparcia potencjału partnerów społecznych, w ramach działania 7.8 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych pracowników oraz przedsiębiorców z FEP 2021-2027, po czym rada pozytywnie zaopiniowała przedmiotowe zapisy SZOP oraz kryteria wyboru.

Dalsza część obrad dotyczyła Planu  Działań na rzecz Zatrudnienia na 2024 rok, którego założenia członkom rady przestawił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop. Plan został pozytywnie zaopiniowany przez Radę.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test