Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Młodzież w obliczu międzynarodowej kultury podczas projektu "Kultura na Talerzu"

Uczniowie szkół średnich zapoznali się z "Kulturą na Talerzu". Poznali tradycje i zwyczaje Japonii, Argentyny, czy Włoch poprzez muzykę i prezentacje przygotowane przez uczniów z wymiany kulturowej AFS. Całe przedsięwzięcie odbyło się za sprawą ucznia Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu - Wojciecha Mroczki, który został zwycięzcą Konkursu Inicjatyw Kulturalnych pt. "Miasto Młodych" minigranty Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Dwudniowy projekt Wojciecha "Kultura na Talerzu" ma na celu wzmocnić więzi kulturowe naszej młodzieży z młodzieżą goszczącą w Mielcu. W tym celu młodzież integrowała się w kuchni gotując tradycyjne dania z różnych części świata.

Gotuje z nami Jerronimo z Argentyny, Kanat z Tajlandii, Kevin z Filipin, Włosi Zela, Francesco i Cristiano i młodzież, która została zaproszona do wspólnego gotowania w ramach tego projektu – przedstawia Aneta Mroczka, nauczycielka pracowni gastronomicznej w ZST.

Dzisiaj gotuję pasta carbonara. Jest to przepis z Rzymu, jest tradycyjne z Włoch – mówi Francesco.

Dzisiaj gotujemy ciasto capriese – napoletańskie ciasto z przepisu mojej babci. To jest ciasto z czekoladą i migdałami – mówi Cristiano.

Tworzymy klasyczne rolki sushi. Zaczynamy od filadelfi. To jest klasyczne – z łososiem, ogórkiem i serkiem filadelfia – mówi Kamil.

Dzisiaj spagetti z bolognese – sos i moi koledzy gotowali carbonara i ciasto caprese i myślę, że będzie bardzo dobrze. Zawsze bardzo lubię gotować i miałam bardzo dobrą ekipę i mam nadzieję, że wam smakuje – mówi Zela.

Gotujemy empanadas. Empanadas to jest takie jak piegori, ale ma więcej mąki, jest to w piekarniku, jest też większe, kolor ogólnie ma złoty, zwykle ma mięso – mówi Jerronimo.

Kontakty międzynarodowy dla młodych osób są bardzo ważny, jak sami podkreślają, pozwalają one poszerzać swoje horyzonty.

Miałam przyjemność wziąć udział w programie, który organizował Wojtek z młodzieżą z innych krajów. Bardzo fajne przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że projekt będzie powtarzany co roku, bo aktualnie młodzież bardzo fajnie spędza czas gotując, rozmawiając ze sobą, poznając nowe kultury. Na prawdę mega pomysł – mówi Iwona Grabiec.

„Kultura na Talerzu” jest jednym z wielu przedsięwzięć wolontariuszy programu AFS Polska. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test