Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wystartował XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki

  • Źródło: POWIAT MIELECKI

W piątek, 17 maja, oficjalnie otwarto XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego. Potrwa do 21 maja.

Głównymi organizatorami Festiwalu są: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo.

Zarys programu wydarzenia zaprezentował przed zebranymi gośćmi Zdzisław Nowakowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Na wydarzenie złożą się m.in. I Ogólnopolski Konkurs Robotyki Przemysłowej, panel specjalistyczny poświęcony sztucznej inteligencji, II Mielecki Konkurs modelarski „Lotnicze klimaty” czy Podkarpacki Hackathon Lotniczy AviaTech Challenge. – Ostatnie z wymienionych wydarzeń jest zdecydowanie najważniejszym spośród proponowanych, największym w Polsce, a może i Europie. Rozegra się już w najbliższy weekend, 18 i 19 maja, w hali MOSiR w Mielcu. Zdecydowanie warto w tym wydarzeniu uczestniczyć – podkreślił Zdzisław Nowakowski.

Program bogaty będzie także w liczne atrakcje dla młodzieży i dzieci – takie, które pozwolą im zgłębić fascynujący świat nauki i techniki. Wśród szeregu warsztatów i pokazów dla uczniów znajdą się m.in.:
- Poznaj świat fizyki i techniki „Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj”
- Warsztaty z wirtualnej rzeczywistości
- Warsztaty z budowy modeli latających – samoloty i rakiety
- Symulatory lotnicze i spadochronowe
- Planetarium astronomiczne
- Stoiska szkół oraz firm z branży lotniczej i robotycznej
- Triatlon „Laury olimpijskie i poezja”

- Jesteśmy dumni, że to właśnie w Mielcu organizowane są tak znakomite spotkania z techniką. To bezcenna inicjatywa dla edukacji młodych ludzi, dla rozwoju przedsiębiorstw, dla poznania nowych możliwości i wskazania tego, jak może wyglądać przyszłość – zaznaczył podczas otwarcia Festiwalu Starosta Powiatu Mieleckiego Kazimierz Gacek. - Powiat Mielecki od okresów przedwojennych jest zaszczepiony przemysłem. Dziś bardzo ważnym jest, by zachęcać młodzież do współtworzenia platformy do rozwoju nowoczesności, do działalności naukowej, do badań i wszelkich innych działań, które sprzyjać będą rozwojowi naszego przemysłu. I temu, między innymi, służy festiwal – podkreślił.

Głos podczas otwarcia zabrali także: Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół i reprezentująca Politechnikę Rzeszowską dr hab. prof PRz Iwona Włoch, Prorektor ds. kształcenia. Udział w wydarzeniu wziął reprezentujący powiatowe władze samorządowe Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła. 

Festiwal rozpoczął się od panelu specjalistycznego na temat wyzwań Przemysłu 5.0.

Równocześnie wystartowały zmagania finalistów I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej. W mieleckim finale tego wydarzenia udział bierze 30 dwuosobowych zespołów z całej Polski wyłonionych po przeprowadzeniu, jeszcze w marcu br., pierwszego etapu konkursu polegającego na rozwiązaniu testów. Dzisiejsze zmagania oparte zostaną głównie o praktyczne umiejętności programowania robotów przemysłowych. Rywalizacja wystartowała o godzinie 10:00 i potrwa do godzin popołudniowych.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test