Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Szpital realizuje program pilotażowy "Dobry posiłek"

W szpitalu od początku roku realizowany jest obecnie pilotażowy program „Dobry posiłek”. Menu tworzone jest przez specjalistów i dofinansowane przez NFZ.

Posiłki szpitalne to temat żywy od lat. Pacjenci narzekają, że menu w placówkach opieki zdrowotnej daleko odbiega od tego, co spożywają w domu, nie mówiąc już nawet o restauracjach. Pomimo iż w szpitalach pracują dietetycy i zawodowi kucharze, zarzutów nie brakuje. - Ten program ma na celu wdrożenie optymalnego modelu żywienia i zwiększenie dostępności porad żywieniowych. Posiłki w szpitalu zawsze są dostosowane do stanu pacjenta, krótko mówiąc są zdrowe, zbilansowane, ale teraz przede wszystkim są bogatsze i atrakcyjniejsze niż zwykle - ocenia Paweł Pazdan, dyrektor szpitala.

Szpital realizuje pilotażowy program już od początku roku z nadzieją, że istotnie uda się wypracować optymalny model żywienia, z czasem jednolity w całym kraju. Na razie NFZ będzie dofinansowywał posiłki w ramach tego programu do połowy roku. Większe nakłady to w diecie podstawowej choćby dodatkowe jogurty, owoce, soki itp. Chorych może dziwić fakt, że nie każdy na sali dostaje ten sam posiłek, ale z punktu widzenia medycznego to oczywiste. - Trzeba pamiętać, że żywienie osób chorych to jedna z metod leczniczych. Dieta ma ogromny wpływ na stan zdrowia, powinna być od niego zależna. Są więc diety podstawowe, ale także np. cukrzycowe, lekkostrawne, kleikowe, płynne itd. Ponadto kaloryczność jest dostosowana do bieżącej aktywności chorego - mówi Marzena Nowak, naczelna pielęgniarka szpitala.

Program pilotażowy ma również walor edukacyjny, bo pacjent ma dostęp do jadłospisu, dzięki czemu może przestudiować model żywienia odpowiedni dla siebie, głównie pod kątem urozmaicenia potraw i zbilansowania wartości składników odżywczych w diecie, dobowych kaloryczności i wartości odżywczych. Warto zwrócić uwagę na ilości białka, węglowodanów, w tym cukrów, tłuszczu, błonnika i soli. Ważny jest też sposób obróbki posiłku. - Istotne jest to, że to lekarz decyduje o rodzaju stosowanej diety, czasie jej trwania oraz zalecanych indywidualnych modyfikacjach, uwzględniając potrzeby chorego. W razie wątpliwości może być poprzedzone konsultacją lekarza z osobą planującą dietę - informuje lek. Piotr Stępień, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Pacjenci ciekawi jak wyglądają przykładowe posiłki, mogę je obejrzeć na szpitalnej stronie internetowej: https://szpital.mielec.pl/dla-pacjenta/program-dobry-posilek

Co dalej? Fundusz przekaże ocenę wyników programu pilotażowego ministrowi właściwemu do spraw zdrowia do 31 października 2024 r. Wnioski mają wpłynąć na jakość żywienia pacjentów w szpitalach.

Informacja i zdjęcia: Szpital Mielec 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test