Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Współpraca Międzynarodowa. Papieskie pozdrowienia dla Podkarpacia, szopka z Markowej w Rzymie

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Papież Franciszek pozdrowił polską delegację. W ostatnich dniach samorząd województwa podkarpackiego zorganizował kilka wydarzeń promujących Błogosławioną Rodzinę Ulmów. Dziś w polskim kościele w Rzymie po raz pierwszy przedstawiona została  zaprezentowana została dziś Szopka Bożonarodzeniowa z Markowej

Papieskie pozdrowienia padły tuż po modlitwie na „Anioł Pański”. 

Pozdrawiam pielgrzymów z Włoch i ze wszystkich stron świata, szczególnie Polaków, którzy uczestniczą w wydarzeniach organizowanych w Rzymie ku czci rodziny Ulmów, męczenników, niedawno beatyfikowanych – tak brzmiały pozdrowienia papieża. 

Jego słowa odczytał siedzący obok papieża, ksiądz Paolo Braida. Z powodu choroby Ojciec Święty nie pojawił się tradycyjnie w oknie przed placem Świętego Piotra, ale połączył się z Domu Św. Marty, a zgromadzeni na placu wierni, śledzili transmisję na telebimach. W Rzymie przebywa m.in. marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, radni Kamila Piech, Czesław Łączak i Mieczysław Tołpa, wójt Markowej Mirosław Mac, dyrektor rzeszowskiego IPN Dariusz Iwaneczko oraz ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego

Po raz pierwszy zaprezentowana została dziś Szopka Bożonarodzeniowa z Markowej. W przyszłym tygodniu weźmie udział w światowej wystawie na Placu Świętego Piotra gdzie ustawionych będzie wśród stu podobnych dzieł z całego świata. Dziś szopka została wyeksponowana w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy w Rzymie. Jest to najstarszy polski ośrodek duszpasterski zlokalizowany poza krajem. Został ustanowiony w II poł. XVI wieku. z inicjatywy Kardynała Stanisława Hozjusza. W świątyni odprawiona została także specjalna msza św. koncelebrowana przez ks. Pawła Ptasznika – rektora kościoła, ks. Piotra Bajora – referenta watykańskiej Dykasterii Kultury i Edukacji  oraz ks. Witolda Burdę, postulatora procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów, który wygłosił homilię. W przejmującym kazaniu mówił o miłości bliźniego, która powinna być fundamentem szczęśliwej rodziny. Przykładem jak tworzyć takie fundamenty jest dla nas rodzina Wiktoria i Józefa Ulmów. W mszy uczestniczyła polska delegacja z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele. 

Dla mnie ta szopka jest piękna, taka podkarpacka, jakby prosto ze skansenu. Widzę ją dziś po raz pierwszy, wcześniej tylko na zdjęciu. To duże wyróżnienie, cieszymy się bardzo, że nasza szopka z symboliką nawiązującą do Rodziny Ulmów, stanie wśród stu podobnych dzieł z całego świata. Dziś kończymy, podsumowujemy Rok Rodziny Ulmów na Podkarpaciu. To ważne aby ten heroiczny czyn był znany nie tylko u nas, ale w całej Europie i ta szopka przyczyni się do tego. Każdy trochę się zatrzyma, skłoni do refleksji i będzie miał w pamięci tę historię – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

Szopka stworzona przez lokalnego artystę Jana Szajera, odwołuje się do historii Rodziny Ulmów. Zbudowana została z drewna i słomy. Mierzy ponad 1,7 metra długości i 1,3 metra wysokości. Przedstawia typową wiejską chatę. W centrum domu ustawiona została Święta Rodzina, z boku towarzyszą jej Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z Dziećmi. Wejścia do domu strzegą anioły. Na ścianie budynku upamiętnieni zostali Żydzi, którzy wraz z Ulmami zostali zastrzeleni przez niemieckich oprawców. Szopka jest wyrazem wdzięczności za beatyfikację Rodziny Ulmów oraz dowodem pamięci, o heroizmie i człowieczeństwie. Przypomina, co stanowiło fundament życia Ulmów. 

Szopka powstała z inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla, oraz Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego, przy wsparciu Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

W poniedziałek szopka zostanie przetransportowana na Plac Świętego Piotra. Oficjalne otwarcie wystawy i prezentacja stu szopek z całego świata nastąpi 8 grudnia. 



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test