Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Malarstwo Heleny Jacyno w Galerii ESCEK

Galeria ESCEK zaprasza od 10 grudnia na nową wystawę, tym razem będzie to malarstwo autorstwa Heleny Jacyno. Wystawa prac artystki będzie dostępna do zwiedzania w Galerii ESCEK od 10 grudnia 2021 roku (piątek, wernisaż o godz. 18.00) do 30 stycznia 2022 roku (niedziela).
  • Źródło: SCK Mielec

Helena Jacyno – malarka urodzona we Lwowie, teraz mieszka i pracuje w Przemyślu. Wykształcenie artystyczne zdobyła na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i na ASP w Krakowie, gdzie ukończyła Środowiskowe Studia Doktoranckie. W 2014 roku obroniła tytuł doktorski. Uprawia malarstwo (w tym malarstwo na szkle), grafikę, rysunek, ceramikę, batik oraz wycinankę artystyczną. Współpracuje jako scenograf z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie.

Artystka zrealizowała ponad 60 wystaw indywidualnych, uczestniczyła wielu w plenerach malarskich i brała udział w międzynarodowych projektach artystycznych.

„Przeważnie są to obrazy abstrakcyjne. Zdarza się przecież, że między abstrakcyjne formy wplącze się jakaś fotografia, fragment koronki, sylwetka postaci albo forma kojarząca się z czymś organicznym, aczkolwiek nieokreślonym zdecydowanie, wyraźnie. Ten celowy zabieg wywołuje podświadome asocjacje, uruchamia pewne skojarzenia i sprawia, że abstrakcja przestaje być wyłącznie grą form, ale nabiera znaczeń. Owe znaczenia mogą być rozmaite, wszak już sama kompozycja form i kolorów odwołuje się do zapisanych w pamięci obrazów. Przy tym zawierać może ogromny ładunek ekspresji, wynikający już to ze zderzenia owych form, już to z dobywających się z pamięci kształtów, wrażeń czy odczuć.

W niektórych obrazach Heleny Jacyno zarówno kolor jak i forma są aluzjami do pejzażu. W jednych można się dopatrzeć sylwetki rosochatych wierzb odbijających się w wodzie, w innych pni drzew z chropawą fakturą kory, w jeszcze innych jakichś splątanych szuwarów czy badyli u brzegów stawu. Można te obrazy odczytywać zgoła odmiennie, jako że wymykają się precyzyjnemu definiowaniu, gdyż wyobrażają jedynie nieokreślone aluzje. W innych wypadkach owe aluzje są jeszcze mniej wyraźne, a polegają na przeciwstawieniu niby organicznych form, zbudowanych z poplątanych kresek i figur geometrycznych, tworzących na przykład pasma szachownic. Choć bywa, że owe pasma także falują, jakby ulegały naporowi tamtych, poddane tej samej dynamice, która wygina je w sinusoidy.

Obrazy Heleny Jacyno ukazują artystkę wrażliwą i subtelną, tworzącą dzieła intrygujące i nieco zagadkowe. Urok tych dzieł ma w sobie coś z poezji, gdyż artystka posługuje się językiem właściwym poetom, czyli metaforą. Piękną metaforą”. Witold Turdza 

Wybrane wystawy indywidualne:

2010 - Mielec, Samorządowe Centrum Kultury (collage, malarstwo); Radom, Galeria „Łaźnia Miejska” (malarstwo, wycinanka); Przemyśl, Galeria „CK Holl” (grafika, rysunek); Przemyśl, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (wystawa malarstwa); Miechów, Galeria „U Jaksy” (malarstwo, collage, rysunek).

2011 - Kraków, Galeria „Kotłownia” (malarstwo, rysunek).

2012 - Przemyśl, Galeria „CK Holl” (malarstwo, pastele); Opole, Galeria ZPAP (malarstwo na szkle, rysunek); Przemyśl, Galeria Sanowa (pastele, fotografia, collage).

2014 - Przemyśl, Galeria Sztuki Współczesnej BWA.

Ważniejsze wystawy zbiorowe:

2010 - Wieliczka - Kraków - Limanowa - Rzeszów, Acuto (Włochy), wystawa „Barwy Małopolskie Janowi Pawłowi Drugiemu”.

2011 - Przemyśl, Nagroda Artystyczna im. M.Strońskiego - wystawa pokonkursowa, Galeria Sztuki Współczesnej BWA.

2012 - Opole, ZPAP „Salon Jesienny”; BWA Rzeszów, X lecie Pleneru w Kolbuszowej; Galeria ASP Kraków, Wystawa Doktorantów Malarstwa; BWA Opole, Salon Jesienny. Podczas Studiów na ASP Kraków brała udział w dwóch wystawach w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie („Wymiary Wolności” i „Moja Polska”), a także w kościele oo. Dominikanów, wystawa „Bezdomność”,„Ogrody”.

Uczestnictwo w plenerach:

2010 - Międzynarodowy Plener Malarski, Kolbuszowa; Międzynarodowy Plener Malarsko-Ceramiczny, Lipnik; Międzynarodowy Plener Malarski, Miechów; Plener kulturoznawczy’’ Powrót do źródeł’’ ASP Kraków, Hiszpania, Portugalia.

2011 - Międzynarodowy Plener Malarski, Kolbuszowa; Międzynarodowy Plener Malarski, Miechów; Plener kulturoznawczy „Powrót do źródeł”, ASP Kraków, Włochy. Plener Zakopane ZPAP(Okrąg Kraków).

2012 - Międzynarodowy Plener Malarski ‘’Srebrna Pilawa Potockich’’.

Udział w projektach:

2011 - ‘’Ogrody’”, wystawa w Bibliotece przy ulicy Rajskiej w Krakowie; „Bezdomność”- Galeria Ojców Dominikanów, Kraków; „Barwy małopolski Janowi Pawłowi II”, Międzynarodowy projekt malarski, Kraków (Galeria oo. Pijarów), Wieliczka (Kopalnia Soli), Limanowa (Muzeum Regionalne), Rzeszów (Muzeum Archidiecezji); „Colori di Małopolskie per Joavanni Paolo II”, projekt malarski Włochy (Frasione-Acuto).

Wystawa prac Heleny Jacyno będzie dostępna do zwiedzania w Galerii ESCEK od 10 grudnia 2021 roku (piątek, wernisaż o godz. 18.00) do 30 stycznia 2022 roku (niedziela).



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test