Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

„Znaki Kultury” trafiły do twórców z Podkarpacia

Kultura tworzy nasze korzenie, buduje naszą tożsamość, oddaje i kształtuje piękno naszego świata. Aby mogła to wszystko czynić,niezbędni są Państwo czyli twórcy kultury – mówił marszałek Władysław Ortyl wręczając w Rzeszowie nagrody „Znak Kultury”. Są to wyróżnienia, którymi Marszałek Województwa Podkarpackiego honoruje twórców i animatorów kultury oraz osoby, które chronią dziedzictwo narodowe. 

Uroczysta gala wręczania nagród odbyła się już po raz 25. W Wojewódzkim Domu Kultury zgromadzili się twórcy kultury wraz z bliskimi oraz przedstawiciele instytucji wspierających kulturę. Samorząd województwa, obok marszałka Władysława Ortyla, reprezentowały wicemarszałek województwa Ewa Draus oraz członek zarządu województwa Anna Huk. Obecni byli także poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.  

Po raz pierwszy samorząd województwa uhonorował twórców i animatorów kulturyw 1999 roku. Od tamtej pory władze samorządowe regionu nagrodziły nagrodami indywidualnymi 562 twórców: aktorów, muzyków, reżyserów, malarzy, grafików, plakacistów i fotografików oraz 293 zespoły: pieśni i tańca ludowego, chóry, kapele ludowe, orkiestry dęteoraz stowarzyszenia realizującena Podkarpaciu, w Polsce i poza granicami projekty kulturalne.Wśród nagrodzonych w ciągu ostatnich 25 lat są m.in.: Stan Borys, VitoldRek, Piotr Woroniec, Cyprian Biełaniec a także zespoły m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty”, „ResoviaSaltans”, „Połoniny” i „Rzeszowiacy”.

Jestem dumy i szczęśliwy, że mogę dziś wręczyć Państwu „Znaki Kultury”. To Państwo - twórcy i animatorzy kultury, rozsławiają swoją twórczością i dokonaniami własne talenty, jednocześnie ukazując w nich piękno, bogactwo i potencjał Podkarpacia. Tym samym są Państwo ambasadorami kultury Podkarpacia w kraju i daleko poza naszymi granicami. Jesteśmy jako samorząd województwa dumni, że możemy poszczycić się wieloma artystami, którzy swój talent, charyzmę artystyczną i konsekwentną pracę przekuwają na sukcesy artystyczne w prestiżowych konkursach regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych- mówił marszałek Władysław Ortyl gratulując twórcom, który otrzymali nagrodę „Znak Kultury”. 

W tym roku nagrodą „ Znak Kultury” uhonorowano łącznie 9 twórców oraz 15 zespołów. 

Nagrody indywidualne za całokształt działalności otrzymali: Marek Bałata, Agnieszka Gwoździowska - Piekarska, Stanisław Popek, Wiesław Sitko, Ewelina Łopuszańska, Dorota Gunia, Janina Wań, Ireneusz Janicki, Grażyna Kaznowska. 

W kategorii dokonań zespołowych uhonorowano: Orkiestrę Dętą OSP z Dylągówki, Zespół Taneczny „Perełki” ze Stalowej Woli, Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, Chór „Michael” z Kańczugi, Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy” z Zaborowa, Kapela i Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Lutoryża, Kwartet Smyczkowy „Po 13-tej” z Rzeszowa, Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” z Dębicy, Zespół Taneczny „Iskierka” z Łańcuta, Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki, Orkiestra Dęta z Markowej, Duet „Fidelis” z Przemyśla, Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, oraz Chór „DeoCantamus” z Tuczemp.

Pięciu twórców zostało nagrodzonych stypendiami twórczymi. Są to: Katarzyna Gągol, Bartosz Jawor, Szymon Radzio, Bogusława Trela, Eryk Oliwa. 

List do uhonorowanych twórców skierował szef Kancelarii Premiera RP, poseł Marek Kuchciński.  

Słowa uznania dla twórców przekazalitakże obecni na uroczystości poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta, wojewoda Ewa Leniart. 

Kultura to atrium spraw niebieskich – mówił parafrazując słowa Norwida poseł Andrzej Szlachta – i oby było ono kontynuowane.  A te nagrody są rodzajem podziękowania za Państwa trud, wysiłek i pasję, aby móc tu stanąć. Życzę, aby te nagrody były także inspiracją w dalszej pracy na rzecz naszej regionalnej i narodowej kultury   – mówił parlamentarzysta. 

Kluczem do tego, aby zachować pierwiastek ducha narodu polskiego jest po prostu kultura – podkreślała wojewoda Ewa Leniart dziękują twórcom za zachowywanie bogactwa dziedzictwa, które pielęgnują, dając przeciwwagę dla kultury masowej. 

Wręczona została także nagroda honorowa Marszałka Województwa Podkarpackiego „Mecenas Kultury Podkarpackiej”, przeznaczona dla osób fizycznych, przedsiębiorców i instytucji za wspieranie twórczości artystycznej Trafiła  ona ręce Wacława Depy, prezesa zarządu PPS „Społem” w Rzeszowie. 

W imieniu nagrodzonych za przyznane wyróżnienia podziękował Marek Bałata,

Dziękujemy panie marszałku za to wsparcie, które jest dla nas tak ważne. Dziękujemy także wnioskodawcom, którzy nas dostrzegają i zgłaszają do nagrody – mówił artysta. 

Na scenie WDK w Rzeszowie swe umiejętności zaprezentował laureat tegorocznej nagrody - Zespół Taneczny „Perełki” ze Stalowej Woli. 

Na tegoroczne nagrody dla twórców kultury z budżetu województwa przeznaczonych zostało ponad 190 tysięcy złotych. Od 1999 roku na ten cel budżet województwa przekazał ponad 3,3 mln złotych.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test