Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Pierwsze umowy podpisane, środki trafią do gminy Borowa

Wicemarszałek Piotr Pilch podpisał w imieniu samorządu województwa pierwsze umowy na dofinansowanie z Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025. Umowy dotyczyły działań obejmujących zadania wpisane do: Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi oraz w zakresie II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności”.

W ramach sołeckich strategii umowy zostały podpisane z przedstawicielami czterech podkarpackich gmin: Fredropol, Sanok, Borowa, Miejsce Piastowe, a w ramach „Uniwersytetu Samorządności” z gminami:  Kuryłówka, Bukowsko i Wiśniowa. 

Są to pierwsze umowy, jakie podpisujemy z gminami. Będą oczywiście kolejne. Cieszę się, że państwo do nas przyjechali i że możemy podpisać te umowy, gdyż dzięki nim będą realizowane naprawdę ciekawe projekty, ważne dla lokalnych społeczności – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

Sołeckie Strategie Rozwoju Wsi

Realizacja programu polega na wsparciu inicjatyw mieszkańców na rzecz rozwoju własnej miejscowości, opartych o oddolnie wypracowane przez społeczności Sołeckie Strategie Odnowy Wsi. Jego zadaniem jest integracja i aktywizacja społeczności wiejskiej poprzez realizację działań mających na celu zaspokajanie potrzeb społecznych i kulturalnych oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego, a także modernizacja przestrzeni wiejskiej.

W ramach konkursu do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 86 wniosków.Łączna wnioskowana kwota pomocy przyznanej na ten cel z budżetu województwa wynosi ponad milion złotych. Zaś całkowita wartość wszystkich projektów wyniesie blisko trzy miliony złotych. Resztę kwoty przekażą na działania gminy.

Celem przeprowadzonego naboru było wsparcie inicjatyw mieszkańców na rzecz rozwoju własnej miejscowości, opartych o oddolnie wypracowane przez społeczności sołeckie strategie odnowy wsi. Pomoc przeznaczona jest głównie na zagospodarowanie i wyposażenie świetlic, remont domów kultury, domów ludowych, remiz OSP, wykonanie siłowni plenerowych, placów zabaw oraz innej infrastruktury służącej integracji społecznej. Przedmiotem dofinansowania jest również zagospodarowanie przestrzeni publicznej, poprawiające estetykę miejscowości, zachowanie, odtwarzanie i promowanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego lub krajobrazowego oraz tradycji społeczności lokalnych.Jednostkowa kwota wsparcia nie przekracza 12 tys. zł., na dofinansowanie wniosku złożonego przez gminę, pozostałe koszty potrzebne do zrealizowania przedsięwzięcia ponosi samorząd gminny. 

Środki przypadające na jednego beneficjenta pomimo, że nie są wysokie, są bardzo oczekiwane, gdyż wraz z wkładem własnym pochodzącym z budżetu gminy pozwalają zrealizować zadanie wpisane do Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi. Są to drobne inicjatywy będące realizacją pomysłów mieszkańców poszczególnych sołectw – mówi Magdalena Sobina, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w UMWP.

Ważnym celem tych dofinansowań jest równieżintegracja i aktywizacja mieszkańców wsi. Pokazanie im, że dzięki wspólnym inicjatywom, wspólnej pracy, mogą wiele osiągnąć, a przez to także wzmocnić lokalną wspólnotę – dodaje wicemarszałek Piotr Pilch.

W ramach zgłoszonych projektów, które otrzymały dofinansowanie z budżetu województwa, realizowane są między innymi takie działania jak: modernizacja lub remont Domów Ludowych, świetlic, remiz OSP, wyposażenie świetlic i Domów Ludowych, modernizacja przestrzeni wiejskiej, utwardzenie terenów, remont pomników, oznakowanie miejscowości, digitalizacja, utworzenie miejsc rekreacji i wypoczynku, siłownie zewnętrzne, budowa placów zabaw, altan, wiat, organizacja różnego rodzaju wydarzeń, poprawa infrastruktury sportowej, wydanie publikacji oraz filmów. 

Uniwersytet Samorządności

Koncepcja „Uniwersytet Samorządności” ma na celu wdrażanie działań  ukierunkowanych na wspieranie idei społeczeństwa obywatelskiego na obszarach wiejskich. Głównym założeniem „Uniwersytetu Samorządności” jest stworzenie warunków do przeprowadzenia inicjatyw edukacyjnych, polegających na organizacji szkoleń, zajęć, kursów, warsztatów, które stanowiłyby odpowiedź na różne potrzeby lokalnych społeczności.

Ta inicjatywa to nasz autorki pomysł i projekt w skali kraju. Cieszymy się, że cieszy się takim zainteresowaniem ze strony gmin – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

„Uniwersytetu Samorządności” to dwa etapy działań. Najpierw w 2021 roku gminy, otrzymały wsparcie na drobne prace remontowe i wyposażenie lokali umożliwiających przeprowadzenie szkoleń tematycznych. Rok 2023 jest drugim rokiem realizacji części szkoleniowej polegającej na zorganizowaniu i przeprowadzeniu za pośrednictwem podmiotów szkolących, co najmniej 6 inicjatyw edukacyjnych. Zajęcia dotyczyć będą m.in. kwestii: ekologii, historii, zagadnień samorządowych czy etnografii, ale niektóre będą miały również wymiar praktyczny ponieważ część beneficjentów zdecydowała się przeprowadzić warsztaty np. z robotyki, pierwszej pomocy przedmedycznej, tradycyjnego rękodzieła, czy pielęgnacji ogrodów.

W ramach tegorocznego naboru wnioski złożyli beneficjenci z 18 podkarpackich gmin. Są to wnioski na realizację II etapu działań w ramach „Uniwersytetu Samorządności”. Zgodnie z zasadami programu o dotację w II etapie ubiegać się mogą bowiem beneficjenci, którzy zrealizowali I etap działań w 2021 r., który obejmował zadania o charakterze inwestycyjnym.

Złożone przez 18 beneficjentów wnioski o pomoc finansową opiewają na łączną wartość blisko 260 tys. złotych, zaś całkowita wartość realizowanych przez nich działań wyniesie około 350 tys. złotych. 

Zgodnie ze złożonymi wnioskami,przeprowadzonych zostanie 112 szkoleń. Będą to zarówno zajęcia praktyczne, jak i szkolenia dotyczące ekologii, etnografii, historii, a także zagadnień z zakresu samorządności czy promocyjno-gospodarczych. Planowana łączna liczba uczestników szkoleń to prawie 3 tysiące osób. Forma planowanych zajęć to konferencje, wykłady, seminaria.

Podkarpacki Program Odnowy Wsi wdrażany jest od 2012 roku, obecnie trwa realizacja jego III edycji. Łącznie w ramach dotacji udzielono pomocy finansowej na łączną kwotę przekraczającą 9 mln zł. Zrealizowano ponad 800 zadań,mieszkańcy w ramach pracy własnej przepracowali ponad 41 tys. godzin, a zaangażowanych w różne działania było ponad 1 200 partnerów.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test