Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Powiat oddaje do użytku kolejną inwestycję

  • Źródło: POWIAT MIELECKI

Lokalna społeczność i samorządowcy Powiatu Mieleckiego i Gminy Padew Narodowa uczestniczyli w otwarciu i poświęceniu nowego mostu w miejscowości Zarównie. Poświęcenie i otwarcie mostu po jego remoncie, poprzedziła uroczysta msza święta.
 

Przebudowa mostu zwiększyła jego nośność, co umożliwi przejazd pojazdom ciężarowym o znacznie większym tonażu. Obecnie mogą się nim poruszać samochody dostawcze o masie do 40 ton. Poprzednio było to zaledwie 15. Jest to szczególnie ważne z powodu funkcjonowania w tamtym rejonie terminalu przeładunkowego (LHS) w Knapach. 
 

Most znajduje się w ciągu drogi powiatowej nr 1 134R Padew Narodowa – Zarównie – Piechoty – Babule. Stanowi ona szlak komunikacyjny łączący północno-wschodnią część powiatu mieleckiego z siecią dróg wojewódzkich (drogi nr 872 i 985) oraz sąsiednim powiatem tarnobrzeskim. 

Droga ta zapewnia mieszkańcom Gminy Padew Narodowa łączność z siedzibą gminy i siedzibą powiatu oraz komunikację z innymi miejscowościami powiatu mieleckiego i powiatów sąsiednich. 

Ponadto jest ona najkrótszym dojazdem dla przedsiębiorców z powiatu mieleckiego do terminala przeładunkowego LHS (Linii Hutniczo-Siarkowej) w miejscowości Knapy, gdzie rozładowywane są materiały budowlane sprowadzane z Ukrainy. 

Jak podkreślali okoliczni mieszkańcy poprawa stanu technicznego mostu i budowa przylegających do niego chodników będzie mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa, tym bardziej, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kapliczka, sklep i szkoła.

Władze Gminy Padew Narodowa liczą z kolei na to, że nowa, większa przepustowość mostu przyczyni się do rozwoju gospodarczego w okolicznych miejscowościach i nieodległych przysiółkach. 

Przebudowa mostu rozpoczęła się jesienią 2022, zakończyła się w maju 2023.

Zakres prac obejmował:

1) rozbiórkę nawierzchni na dojazdach, 

2) rozbiórkę istniejącego mostu 

3) wykonanie nowego 1-przęsłowego mostu płytowego z betonu zbrojonego, monolitycznie połączonego z korpusami podpór 

4) przebudowę drogi na odcinku o długości 317 m, pomiędzy skrzyżowaniami dróg, wraz

z  wykonaniem obustronnych chodników,

5) umocnienie koryta potoku w sąsiedztwie mostu na odcinku o długości 30,00 m .

Parametry nowego mostu:

- długość całkowita mostu ze skrzydełkami – 19,49 m,

- szerokość całkowita – 11,76 m,

- szerokość jezdni - 2*3,25 m = 6,50 m,

- szerokość chodników dla pieszych – 2*2,00 m,

- nośność - klasa B, tj. 40 ton,

Wartość całkowita robót wyniosła 3 993 481,15 PLN (brutto), w tym - 2 493 481,15 PLN to środki własne Starostwa Powiatowego w Mielcu. 1 500 000 PLN wyniosło dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa.

Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budowlane STALMOST ze Stalowej Woli.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test